Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Relatia AGRESOR - VICTIMA - teme combinate

Postări Recomandate

m-am regasit in postura de victima, iar pe sotul meu in postura de agresor.Un agresor psihic.

Hm. Ai citit topicul-sablon al lui iosafat?

Daca nu s-ar putea face nimic, psihologii nu ar castiga bani vreodata.

 

In alta ordine de idei, tipul asta de relatie nu e ceva rarisim deloc iar 'lucrarea' se face in tandem, nu exista vreo reteta unilaterala.

Intr-o alta ordine de idei, daca unii si-au rezolvat problema (personal cred ca nu se rezolva decat temporar si la suprafata), nu inseamna ca vei reusi si tu.

 

Pregateste-te tu din punct de vedere psihic si pentru succes dar mai ales pentru esec.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Opune-te, nu mai fa pe victima si te va agresa si fizic.

 

Sper sa nu. Suntem totusi oameni "cu carte".

 

Eu zic altceva, vedeti voi o femeie gen Dana Savuica ( sau Romanita, sau Elena Udrea) in asemenea posturi? Eu vad doar femei naive, fara busola in viata (busola fiind respectul si dragostea de sine traita in familie, ceea ce userul Epilog spune ca nu a trait).

 

Eu sunt un fel de Romanita(celelalte sunt din alt film). Cei aflati mai la distranta de relatia noastra, nici nu si-ar imagina viata pe care o duc si compromisurile pe care le fac.Nu s-ar potrivi deloc cu ce sunt eu. La serviciu (sunt profesoara :cheer:)))) predestinat, nu?!, Iosafat?) le pastrez colegilor impresia etraordinara pe care o au despre mine, despre ce se vede asa, la prima privire. Sunt draguta, adolescentina, inteligenta, flexibila in gandire, ma pricep la o mie si una de chestii, copiii sunt innebuniti dupa mine si invata cu drag (si eficientza :roll:)) - ca mai sunt si examene pe lumea asta!).

Am invatat fiindca tatal meu mi-a spus ca sunt urata si n-o sa reusesc in viata decat asa; cand baietii/fetele imi spuneau ca sunt frumoasa zambeam condescendent si-mi spuneam ca sigur se insala.Mi-am spus atat de mult timp ca toti cei care ma lauda gresesc si ca mai devreme sau mai tarziu vor sesiza eroarea!!!Pana acum. Anul acesta am trimis diverse articole pe la reviste si contrar previziunilor tatalui/sotului meu au fost publicate. M-am uitat in oglinda (chiar mi-am cumparat una mare "sa ma vad bine"-la propriu si la figurat). Am vazut o tipa super (scuze pentru lipsa modestiei) care nu si-a dat seama despre sine pana in acel moment.

 

Revin la teorie nu axata fix pe problema mea (sau axata...)-ce ezitanta sunt (ca in bancul despre culmea ezitarii: Sa ezit, sa nu ezit...)

Iosafat, se poate transforma o relatie victima-agresor in una normala? (daca ar fi un raspuns detaliat, ar fi cu atat mai bine)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

..gandeste-te ca nu esti doar sotie..

..esti femeie si mai presus de toate esti mama...incearca sa gandesti ca o mama..vezi ce ar fi mai bine pt copilul tau si aduti aminte ca educatia si viata de zi cu zi a copilului il va influenta toata viata..iar daca tu ai urmat tiparul gandeste-te ca si copilul tau se prea poate sa faca la fel..

 

..o familie trebuie sa fie un taram sacru..unde sa gasesti sprijin si implinire..daca nu le ai taie mai adanc cu intrebarile..cantareste-ti prioritatile si gaseste curaj sa alegi..

 

..schimbarea in bine se face prin sacrificii..ai grija ce pret esti dispusa si/sau in stare sa platesti..

 

..si pretuieste-te mai mult..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca o data: eu sunt victima, rezultat al copilariei mele cu un tata perfectionist si o mama care le facea pe toate.Ca adult, insa m-au lasat sa zbor si sa-mi asum propriile decizii.

 

 

Se pare ca nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fine, sper sa le fie bine.

 

Consilierea nu presupune terapie (schimbarea scenariului nesanatos de viata), te poate consilia si vecinul si cred ca mai eficient, plus ca e gratis.

 

Daca si cine isi doreste terapie, parerea mea e ca poate gasi doar in Bucuresti pe cineva competent si asta cu mult noroc.

 

terapia in provincie :cheer: (in orasul meu mai exact)

 

Un medic femeie neuropsihiatru infantil (la propriu si la figurat) care a divortat de nspe ori si consiliaza babele la menopauza. Vine clientul, ea il asculta apoi il intraba: "Te-ai nascut natural, sau ai fost extras cu forcepsu?". Daca clientul raspunde "am fost extras cu forcepsul", ea il anunta imediat "de aici ti se trage". Sau daca clientul raspunde ca a fost nascut natural, ea continua elucubratiile "ai fost hranit natural la s

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consilierea psihologica, nu aia de la tarabele cu zarzavat, n-o poate face oricine, ai nevoie de minim 200 de ore de dezvoltare personala sau de un masterat.

In ceea ce-i priveste pe medici, "clientii" lor sunt intotdeauna PACIENTI, iar "clientul" psihoterapeutului ar trebui sa fie, de fapt, BENEFICIARUL terapiei sale (suna mai "gingas" asa si e o denumire uzitata-n prezent).

Iar neaveniti vor fi intotdeauna, mai ales ca-n afectiunile psihiatrice secole intregi s-a pus accentul pe o abordare diagnostica si terapeutica tintita pe boala si pe organ, uitand ca omul este cel ce "particularizeaza" boala respectiva, neevaluandu-i personalitatea, nefacandu-i o anamneza detaliata si un istoric al bolii complet, lucrandu-se cu neatentie si dezinteres.

 

Revenind la autoarea subiectului, daca nu va constientiza ca, asa cum bine i s-a spus aici, relatia victima-agresor nu-i unilaterala, ca victima devine la randu-i agresor si viceversa, nu-si va salva nici propriul drum terestru, nici pe cel al constiintei sale.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consilierea psihologica, nu aia de la tarabele cu zarzavat, n-o poate face oricine, ai nevoie de minim 200 de ore de dezvoltare personala sau de un masterat.

Un master inlocuieste cura personala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un master inlocuieste cura personala?

 

Un masterat inlocuieste DOAR 200 de ore, pe celelalte evident ca NU. Am zis MINIM.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU inlocuieste, draga!

 

Ba da, dragule! Un masterat e echivalentul a 200 de ore.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×