Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Relatia AGRESOR - VICTIMA - teme combinate

Postări Recomandate

Mie mi s-a parut ca cel din mijloc a fost batut de ceilalti,apoi pus sa zambeasca...pentru poza.Sper ca m-am inselat.

 

Normal, :cry: , agresorii au oferit niste dovezi de "dragoste" si atentie victimei asa cum au invatat in familie. Si victima e fericita ca a primit atentia care a cautat-o in acelasi mod cum o primea in familie.

 

Unii invata in familie sa bata, altii invata sa caute bataia. Toti sunt fericiti cand primesc strokurile cu care erau deja familiarizati.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau, eu nu am reusit sa citesc cap-coada decat cele doua postari ale tale, epilog de pe acest topic....

 

se poate transforma o relatie victima-agresor in una normala? (daca ar fi un raspuns detaliat, ar fi cu atat mai bine)

 

 

Acelasi lucru ma intreb si eu si sunt pe cale sa aflu daca se poate, ori ba, Practic, nu in teorie! O sa revin cu raspunsul atunci cand il voi avea.

Editat de Tekatoka

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai vorbim dupa ce vei avea cunostintele necesare, elandi, tata.

Un masterat facut cu cine trebuie e mina de aur, bre.

Cu cine trebuie bre?

 

Ma tot uit la mine si nu-nteleg... De unde teama asta de a lasa oamenii sa se apropie de mine?

Lumea intoarce capu' dupa mine pe strada, sunt frumusica, nu dau prin gropi de toanta ce-s, am pregatire-n domenii fructuoase... dar mi-e frica sa zambesc barbatilor... altor barbati, de fapt.

In relatia mea am dat dovada de-o fidelitate aproape fanatica, ma simteam vinovata si daca primeam complimente de la altii si daca stateam de vorba cu vreun oarecare si-n orice alta ipostaza care implica socializarea c-un "testosteron".

De ce scriu toate astea? Pt ca tocmai l-am trimis sa arunce bradul, am smuls globurile din pom si am dat toata mancarea din frigider de pomana unui baietel flamand.

Relatia mea e moarta, neiubirea-si arata coltii, iar eu tot mai sper ca lucrurile se vor indrepta.

Cat poti fi de prost sau cata neincredere poti avea-n propriile forte incat sa accepti dovezile de nedragoste ale altcuiva?

Vreau sa stiu de ceeeeeee, pt numele lui dumnezeu, de ce?

 

Uite de ce un master nu inlocuieste cura personala!

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnule "io-s aflat in seama", in afara de faptu' c-ai un chef nebun de-a copia zicerile altora si de a-ti da cu stangu'n dreptu', mai poti si altceva?

Cand nu furi de la altii, pari un zarzavat numa' bun de pus intr-o oala cu ciorba, toate notiunile-n capu' matale-s alandala.

 

Poate ne dai un link cu "zicerile altora" sau un titlu de carte , sa citesc tot , ca tare interesant pare.

 

Numa' bine. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cu o corectura, scriptul si-l scrie fiecare in copilarie. Undeva intre 4-5 si 7-8 ani. De aceea si iesirea din script o poti face singur.

La inceput el reprezinta o strategie de supravietuire a copilului in mediul pe care nu stie cum sa il gestioneze.

Scriptul este format din asteptarile parintelui de sex opus, iar in script, copilul ( adultul de mai tarziu) se va comporta precum parintele de acelasi sex. Asa se si explica cum de fratii au scripturi diferite, ca doar poruncile parentale inconstiente sunt idem pentru toti. ( asta este "limbajul martian" pe care Berne sustine ca il percepe copilul...fiecare copil "traduce" asteptarile cum crede el ca e mai bine).

Insa fiecare percepe alte asteptari din partea parintelui de sex opus( pe care il vede in minte drept partenerul sau). In momentul in care el isi defineste apartenenta la sex, se va comporta in script precum parintele de acelasi sex. Sa nu uitam ca acel copil isi percepe parintii ca fiind cei mai puternici, ei i-au dat viata, ei pot sa il ingrijeasca, sa il tina in viata, asa ca nici macar nu isi pune problema ca ceea ce ei zic sau fac nu este atotsuficient. De aceea spun ca scriptul se formeaza in perioada de varsta mai sus amintita. Si tot din aceasta cauza, psihanaliza, desi nu recunoaste teoria scriptului, a sesizat ca :"modul cum copilul iese din complexul oedipian ii va influenta decisiv viata de adult".

Psihanaliza bine a remarcat ca in acea perioada apare faimosul "complex al lui Oedip". Cand copilul isi percepe drept partener parintele de sex opus. Asta este perioada de formare a scriptului. In perioada asta, copilului lipsit de "puterile"( capacitate de intelegere a lucrurilor, logica, educatie, constiinta, bun simt, etc) de adult, comportamentul parintele de acelasi sex i se pare modelul cel mai bun de a supravietui la asteptarile partenerului. :)

Mai tarziu, copilul, vazand ca a "supravietuit cu brio", isi implementeza la nivel subconstient scriptul, pe care il va rula, si pentru el va reprezenta strategia cea mai buna de a supravietui.

In psihoterapie se readuc la nivel constient aceste procese. Se educa constiinta, bunul simt, si i se dau Copilului permisiunile de a gandi, de a gasi solutiile proprii si care sa il multumeasca cat mai mult in viata. De aceea mijloacele de a iesi din script sunt reprezentate de : increderea in sine, sentimentul valorii de sine, sentimentul corect al datoriei( responsabilitatii), comunicare corecta, sentimente autentice. Toate astea se pot invata in cursul terapiei personale.

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×