Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Omul nascut din Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aha :lol: !

Pai ia sa te gandesti si sa imi dai un raspuns :phiu:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da...cum este exemplul cu "laptele"...daca sti la ce ma refer. :phiu:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

err, nu prea :phiu:

te referi la laptele duhovnicesc si la hrane tari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
err, nu prea :P

te referi la laptele duhovnicesc si la hrane tari?

 

da...comparatia este preluata de la bebelusi ca ei mananca doar lapte initial si apoi hrana tare :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul nascut din Dumnezeu ...este de fapt un animal ...si era bine asa!

 

Nici un animal nu ameninta sa distruga planeta asa cum o face astazi omul desprins din animalitate ...aflat pe calea Dumnezeirii ...dar fara un Dumnezeu real si constient alaturi care sa ii calauzeasca pasii!

 

Ba din contra religia si religiosii sunt producatori de poluare exact ca orice om nereligios dar spre deosebire de acestia sunt inconstienti si rupti de realitate prin faptul ca spre deosebire de oamenii de stinta nu cauta solutii pentru rezolvarea problemelor la care si ei se fac vinovati!

 

Deci Omul nascut din femeie mai greseste dar incearca sa se corecteze din mers ...in timp ce Omul (care se crede nascut din Dumnezeu) sunt de fapt cei mai buni colaboratori ai Satanei!

 

 

oare aceasta situatie catastrofala in care se gaseste azi planeta si civilizatia umana se datoreaza faptului ca ...atunci cand Omul nascut din Dumnezeu ...parte inseparabila a Treimii ...a fost condamnat si executat pe cruce ...la acel deces a murit de fapt Treimea si am ramas fara nici un Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e asa de straniu in ce am spus? :( Viata de credinta incepe cu pasi mici.Am vrut doar sa zic ca eu la inceput, ma simteam vinovata ptr ca nu vedeam roadele Duhului Sfant in mine, dar cred ca nici nu aveam ochii formati sa vad. Multa vreme am crezut ca sunt ''un pom fara rod'' pana am inteles ca Dzeu toarna in noi roadele pe parcurs si in etape.

Nasterea din nou o primim in momentu intoarcerii, dar dovada ei apare treptat si in etape.Evident, trebuie sa creasca. De exemplu intai primesti rabdare in lucruri mici, apoi primesti rabdare in lucruri mai mari, dar urmatoarea etapa este indelunga rabdare. Nu poti avea indelunga rabdare fara sa poti rabda. :)

Gresesc ;) ??

 

:D nenea moderator? Cum vine asta...cu ''n'ai voie sa raspunzi doar in emoticoane?'' :drag:

Da, este o perioada de crestere continua. Prima etapa este descrisa in Evrei 6:1, 2. Trebuie sa intelegi principiile salvarii ca sa cresti, sa mergi spre perfectiune.

Dar daca spui ca ai Duhul si sustii un plan fals de salvare, nu esti cu Dumnezeu si nu poti creste. Un copil care nu creste este un copil mort.

Iar dintr-un anumit pdv, cum ar fi Evr. 5: 12-14, cei care au nevoie de lapte sunt cei nesalvati.

1 Corinteni 3

1C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-am intors la Cristos cu mult timp in urma, dar in primii ani nu am ''produs'' roade, desi aveam o inima sincera ptr Dumnezeu.Sau poate ca a fost ceva, in cantitati enorm de mici si foarte putin evidente.

De asta intreb. Dzeu ne schimba pe parcurs, dar e normal sa nu ai roadele de la inceputul vietii de credinta, sau nu? :jester:

Este normal sa nu ai roade de la inceput. Si la un pom obisnuit, intai dau mugurii,frunze,flori si apoi vine roada.

Asa si la noi ca si crestini, abia ne nastem si ca un copil mic invatam sa umblam,mai cadem, lapte si abia pe urma odata cu cresterea se vede stabilitatea si siguranta unui adult! Niciodata in viata insa, sa nu uitam sa ne hranim si sa ramanem in Cristos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este normal sa nu ai roade de la inceput. Si la un pom obisnuit, intai dau mugurii,frunze,flori si apoi vine roada.

Asa si la noi ca si crestini, abia ne nastem si ca un copil mic invatam sa umblam,mai cadem, lapte si abia pe urma odata cu cresterea se vede stabilitatea si siguranta unui adult! Niciodata in viata insa, sa nu uitam sa ne hranim si sa ramanem in Cristos!

 

Oare de ce?

 

Credeti ca Viata daruita de Dumnezeu e mai putin importanta decat moartea daruita de Isus?

 

Sa nu imi povestesti ca voi pocaitii nu indemnati la renuntarea valorilor vietii pentru a va pregati pentru "imparatia domnului" caruia v-ati vandut ...tine bine minte VANDUT nu daruit ...ca voi o faceti nu pe degeaba ci pe rasplata pe care o asteptati voi de la el pe lumea aialalta!

 

Sa fie rasplata satanei alias Lucifer alias Isus atat de ademenitoare incat sa renunti la calea lui Dumnezeu Adevarat .... VIATA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul Nou

 

 

2COR 5:17 Caci, daca este cineva in Hristos, este o faptura (Sau: zidire.) noua. Cele vechi s'au dus: iata ca toate lucrurile s'au facut noi.

1.Are viata cea noua

-Aceasta viata este fara sfarsit

IOAN 5:24 Adevarat, adevarat va spun, ca cine asculta cuvintele Mele, si crede in Celce M'a trimes, are viata vecinica, si nu vine la judecata, ci a trecut din moarte la viata.

-Aceasta viata nu se vestejeste

PSA 1:3 El este ca un pom sadit linga un izvor de apa, care isi da rodul la vremea lui, si ale carui frunze nu se vestejesc: tot ce incepe, duce la bun sfirsit.

-Aceasta viata este nesecata

IOAN 7:38 Cine crede in Mine, din inima lui vor curge riuri de apa vie, cum zice Scriptura.``

IOAN 10:10 Hotul nu vine decit sa fure, sa junghie si sa prapadeasca. Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s'o aiba din belsug

2.Are o noua patrie

-Este chemat acolo

EVR 3:1 Deaceea, frati sfinti, cari aveti parte de chemarea cereasca, atintiti-va privirile la Apostolul si Marele Preot al marturisirii noastre, adica Isus,

-Este sadit acolo

EFES 2:6 El ne-a inviat impreuna, si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus,

-Are mostenirea acolo

1PET 1:3 Binecuvintat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care, dupa indurarea Sa cea mare, ne-a nascut din nou prin invierea lui Isus Hristos din morti, la o nadejde vie,

1PET 1:4 si la o mostenire nestricacioasa, si neintinata, si care nu se poate vesteji, pastrata in ceruri pentru voi.

-Asteapta pe Domnul Sau de acolo

FILIP 3:20 Dar cetatenia noastra este in ceruri, de unde si asteptam ca Mintuitor pe Domnul Isus Hristos.

FILIP 3:21 El va schimba trupul starii noastre smerite, si-l va face asemenea trupului slavei Sale, prin lucrarea puterii pe care o are de a-Si supune toate lucrurile.

3.Este pus sub o lege noua

-Sub legea vietii

ROM 8:2 In adevar, legea Duhului de viata in Hristos Isus, m'a izbavit de Legea pacatului si a mortii.

-Sub legea dragostei

IOAN 13:34 Va dau o porunca noua: Sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii.

-Sub legea slobozeniei

IACOV 1:25 Dar cine isi va adinci privirile in legea desavirsita, care este legea slobozeniei, si va starui in ea, nu ca un ascultator uituc, ci ca un implinitor cu fapta, va fi fericit in lucrarea lui.

4.Este intr-o slujba noua

-Este chemat sa lucreze cu Domnul

1COR 3:9 Caci noi sintem impreuna lucratori cu Dumnezeu. Voi sinteti ogorul lui Dumnezeu, cladirea lui Dumnezeu.

-Este trimis sa marturiseasca pentru Dumnezeu

MAT 28:19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

MAT 28:20 Si invatati-i sa pazeasca tot ce v'am poruncit. Si iata ca Eu sint cu voi in toate zilele, pina la sfirsitul veacului. Amin.

-Face lucrul acesta pana la venirea Domnului

LUCA 19:13 A chemat zece din robii sai, le-a dat zece poli (Greceste: mine.), si le-a zis: ,,Puneti-i in negot pina ma voi intoarce.``

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-am intors la Cristos cu mult timp in urma, dar in primii ani nu am ''produs'' roade, desi aveam o inima sincera ptr Dumnezeu.

 

Conform Bibliei, tu nu te poti intoarce la Dumnezeu. In termenii in care EL considera ca te intorci: din toata inima si dint tot sufletul.

 

Inainte de salvare ai o inima de piatra, iar EL cere sa ai o inima de carne.

 

Inima de carne este REZULTATUL salvarii.

 

Deci tu, prin decizia ta, nu te poti intoarce la Dumnezeu, pt ca nu o faci cum o cere EL: dintr-o inima de carne. Te poti insa minti singura, cum fac cei din biserici, care considera ca au liber arbitru si ca salvarea depinde SI de ei.

 

De aceea nu ai roade. Roada Duhului este INTELEPCIUNEA dumnezeiasca. Ia verifica-te cu versurile unde scrie ca este nevoie de intelepciune si vezi daca poti aduce proba biblica in demonstratie.

 

Daca nu ai Duhul, nu ai cum sa o faci. Cei nesalvati nu pot face asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×