Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Omul nascut din Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nevoia naşterii din nou

 

Nu este de ajuns educaţia, adică să ştii cum trebuie să fii, nu este de ajuns voinţa şi străduinţa pentru realizarea unui caracter plăcut lui Dumnezeu, ci este necesară naşterea din nou. At

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci cand trebuie sa fim nascuti din nou? In momentul intoarcerii sau pe parcursul vietii crestine? Sunt roadele D.Sfant un semn al nasterii din nou,sau poti sa fii nascut din nou dar sa nu ''produci'' roade? :tease:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci cand trebuie sa fim nascuti din nou? In momentul intoarcerii sau pe parcursul vietii crestine? Sunt roadele D.Sfant un semn al nasterii din nou,sau poti sa fii nascut din nou dar sa nu ''produci'' roade? :shifty:

 

Iacob1

18El, de bună voia Lui, ne -a născut prin Cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci cand trebuie sa fim nascuti din nou? In momentul intoarcerii sau pe parcursul vietii crestine? Sunt roadele D.Sfant un semn al nasterii din nou,sau poti sa fii nascut din nou dar sa nu ''produci'' roade? :yes:

 

Sa nu "produci" roade ? Daca nu "produci" inseamna ca nu ai Spiritul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci cand trebuie sa fim nascuti din nou? In momentul intoarcerii sau pe parcursul vietii crestine? Sunt roadele D.Sfant un semn al nasterii din nou,sau poti sa fii nascut din nou dar sa nu ''produci'' roade? :flowers:

Cred ca suntem nascuti din nou in momentul intoarcerii la Dumnezeu!

Cred ca Roada Duhului in viata noastra este un semn ca acel om a fost nascut din nou.

Daca esti nascut din nou, sigur produci roade! Avand in vedere pilda cu smochinul neroditor, se poate sa fie crestini care nu au roade si totusi Dumnezeu mai are har pentru ei!

LUCA 13: 7 Atunci a zis vierului: ,Iata ca sint trei ani, decind vin si caut rod in smochinul acesta, si nu gasesc. Taie-l. La ce sa mai cuprinda si pamintul degeaba?`

LUCA 13: 8 ,Doamne`, i-a raspuns vierul, ,mai lasa-l si anul acesta; am sa-l sap de jur imprejur, si am sa-i pun gunoi la radacina.

LUCA 13: 9 Poate ca deacum inainte va face roada; daca nu, il vei taia.``

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca suntem nascuti din nou in momentul intoarcerii la Dumnezeu!

Cred ca Roada Duhului in viata noastra este un semn ca acel om a fost nascut din nou.

Daca esti nascut din nou, sigur produci roade! Avand in vedere pilda cu smochinul neroditor, se poate sa fie crestini care nu au roade si totusi Dumnezeu mai are har pentru ei!

LUCA 13: 7 Atunci a zis vierului: ,Iata ca sint trei ani, decind vin si caut rod in smochinul acesta, si nu gasesc. Taie-l. La ce sa mai cuprinda si pamintul degeaba?`

LUCA 13: 8 ,Doamne`, i-a raspuns vierul, ,mai lasa-l si anul acesta; am sa-l sap de jur imprejur, si am sa-i pun gunoi la radacina.

LUCA 13: 9 Poate ca deacum inainte va face roada; daca nu, il vei taia.``

Smochinul simbolizeaza natiunea Israel. "Fig tree".

Prin faptul ca se mentioneaza faptul ca nu este sigur ce este roditor, este reprezentanta externa a imparatiei lui Dumnezeu, care a avut darul Duhului CONDFITIONAT de puritatea doctrinara, apa care salveaza, nu cea otravita:

Apoc2

 

1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Smochinul simbolizeaza natiunea Israel. "Fig tree".

Prin faptul ca se mentioneaza faptul ca nu este sigur ce este roditor, este reprezentanta externa a imparatiei lui Dumnezeu, care a avut darul Duhului CONDFITIONAT de puritatea doctrinara, apa care salveaza, nu cea otravita:

Apoc2

 

1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum se vede in versetele scrise de tine existau biserici care au luat-o razna inca de atunci la cateva zeci de ani dupa Cristos...Imagineazati in ziua de azi cum este... :crazy:

Nu trebuie sa-mi imaginez.

Ierusalimul (biserica) devine Babilon (numai conduce Hristos, ci satan 2Tes2:4).

Iar oamenii salvati au porunca sa iasa din ele.

 

Apocalipsa 18

 

4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieşiţi din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiţi părtaşi la păcatele ei, şi să nu fiţi loviţi cu urgiile ei!

23Lumina lămpii nu va mai lumina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×