Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Omul nascut din Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:blink: ...poate intr-o zi cu soare si cu doua dimineti o sa reusesti sa intelegi! Pana atunci mai cautam.... mai citim.... :airkiss:

Sincer, eu cred ca el se face ca nu pricepe ca sa ne exaspereze pe noi cu vesnicele comentarii despre iubirea si salvarea lui d-zeu. Sau nu :airkiss: ? Dispui de liber arbitru si de gandire rationala Lupini, pe care chiar biblia( in vechiul testament ce e drept) te indeamna sa o folosesti. Mai intereseaza-te cum e pe la alte religii( ex iudaism).

Si degeaba o contrazici pe Astarte, are dreptate. Ti-a dat chiar si citatul. Ce mai vrei? Dezbatere filozofica pe text?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa ne indreptam ochii inspre Scriptura unde ni se ofera sfatul lui Dumnezeu pentru formarea, dezvoltarea si intretinerea discernamantului doctrinar si spiritual. Unul din primele locuri unde ni se porunceste sa devenim niste crestini analitici este,

 

2 Tesaloniceni 5:21, 22

 

"Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun. Feriti-va de orice se pare rau"

 

Inca, odata, care este porunca? "Cercetati"!!!Biblia nu spune nicaieri "crede si nu cerceta"! Dimpotriva, ea ne spune ca inainte de a crede ceva, sa cercetam neaparat. Ea ne spune sa cercetam inainte de a veni la Domnul, daca are dreptate sa ne pretinda supunere fata de El (Isaia 1:18-20), sa cercetam tot ceea ce oamenii si spiritele spun (1 Ioan 4:1-3), sa cercetam tot (2 Tes.5:21-22).

 

Da, de aceeasi parere sunt si eu! Nimeni nu ne baga pe gat nimica! Dimpotriva Dumnezeu ne pune inainte binele si raul, noi alegem!

 

Adica pierzi salvarea, nu? N-ai inteles nmic din salvare. Daca nu mai esti sub Lege, cine te condamna? Cite pacate a platit Hristos in viata unui salvat? 5? 5000? 5.000.000? Sau toate?

Daca a platit toate, atunci de unde pierzi salvarea?

 

Uite proba biblica.

Psa. 37:2; 51:9, 10, 11, 12: Isa. 1:18; 38:16, 17; 43:13, 25; 44:22; Jer. 31:34; 32:40; 33:8; Eze. 33:16; Lk. 12:33; Jo. 5:24; 6:37, 39, 40; 10:28, 29; 14:17, 20, 23; 16:22; 17:12; Rom. 6:7, 10; 8:1, 10, 28, 29, 30, 33, 35, 39; 9:23, 24; 11:29; 1Cor. 2:15; 2Cor. 1:22; 5:19, 21; Gal. 4:6, 7, 6, 31; Eph. 1:13; 2:6,19; 4:30, 32; Phil. 1:16; Col. 1:13, 29; 2:10, 13; 1Thes. 1:10; Titus 2:14; Heb. 9:12, 13, 14, 15; 10:10, 14, 17, 18; 12:2; 13:5; 1Jo. 1:7; 3:3, 9, 14, 24; 5:11, 18; 4:17

Pai nu ai in Biblia ta faptul ca credinta fara fapte este moarta? Poti sa-mi dai un milion de versete, daca le scoti din contextul Scripturii!

Cristos ti-a platit toate pacatele.Atunci insa cand devii robul pacatului, desi Domnul te-a eliberat de puterea lui, atunci esti robul satanei. Cand mori mergi la stapanul caruia i-ai slujit! Crezi ca Dumnezeu isi calca in picioare dreptatea lui ca dumneata esti zexelica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, de aceeasi parere sunt si eu! Nimeni nu ne baga pe gat nimica! Dimpotriva Dumnezeu ne pune inainte binele si raul, noi alegem!

Pai nu ai in Biblia ta faptul ca credinta fara fapte este moarta? Poti sa-mi dai un milion de versete, daca le scoti din contextul Scripturii!

Cristos ti-a platit toate pacatele.Atunci insa cand devii robul pacatului, desi Domnul te-a eliberat de puterea lui, atunci esti robul satanei. Cand mori mergi la stapanul caruia i-ai slujit! Crezi ca Dumnezeu isi calca in picioare dreptatea lui ca dumneata esti zexelica?

 

Dar cei care l-au servit pe Lucifer alias Isus unde ajung ?

La YAHWE a carui lege au calcat-o in picioare acceptand una noua?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, de aceeasi parere sunt si eu! Nimeni nu ne baga pe gat nimica! Dimpotriva Dumnezeu ne pune inainte binele si raul, noi alegem!

Pai nu ai in Biblia ta faptul ca credinta fara fapte este moarta? Poti sa-mi dai un milion de versete, daca le scoti din contextul Scripturii!

Cristos ti-a platit toate pacatele.Atunci insa cand devii robul pacatului, desi Domnul te-a eliberat de puterea lui, atunci esti robul satanei. Cand mori mergi la stapanul caruia i-ai slujit! Crezi ca Dumnezeu isi calca in picioare dreptatea lui ca dumneata esti zexelica?

Credinta fara fapte este moarta, pt ca daca nu ai fapte inseamna ca Dumnezeu nu este in tine ca SA TE FACA sa faci fapte.

 

Hai, ignora si versurile astea:

Ezechiel36

26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta fara fapte este moarta, pt ca daca nu ai fapte inseamna ca Dumnezeu nu este in tine ca SA TE FACA sa faci fapte.

 

Hai, ignora si versurile astea:

Ezechiel36

26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta fara fapte este moarta, pt ca daca nu ai fapte inseamna ca Dumnezeu nu este in tine ca SA TE FACA sa faci fapte.

 

Hai, ignora si versurile astea:

Ezechiel36

26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perfect deacord, din perspectiva lui Dumnezeu niciunul nu se pierde! El este Dumnezeu!

 

Adica Creatorul ...cel ce nu scrie carti ci a scris in genele noastre tot ce a vrut sa ne spuna!

 

Cand insa oamenii "dupace au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mintuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iaras si sint biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decit cea dintii".

 

 

Ba mai degraba invers!

Oamenii nu mai sunt primitivii de acum 2-3 mii de ani ci niste indivizi bine instruiti educati si evoluati .... si aceasta are ca efect ca minciunile unei religii bazata pe Furt intelectual si anume "confiscarea" textelor evreiesti in folos crestin si completarea lor cu povesti manipulatoare ... sunt tot mai putin apreciate.

 

Adica devin ca porcii, se arunca undei pacatul mai mare si striga tare ca acolo-i viata lor!

 

Adevarat ca multi fara educatie ajung asa cum zici ... adica ca porcii .... si in acest context e bine ca exista Casa de Adunare a zeciuielii caci acolo se strang toti cei de care zici tu, isi mai revin un pic din ratacire si chiar daca se arunca intr-o alta ratacire ...macar nu e atat de periculoasa din p de v social!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii nu mai sunt primitivii de acum 2-3 mii de ani ci niste indivizi bine instruiti educati si evoluati ....

( continui eu )..... si care invadeaza tari , omorand oameni doar de dragul petrolului. Daca asta insseamna educatie si evolutie ....atunci ...vai de lume !

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×