Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

Am avut un papagal care a mancat ghiocei si a murit. :roll:

Cu o zi inainte la-am dus la veterinar, cand mi se parea ca nu mai e asa de vioi si vorbaret. Dna "veterinar" mi-a dat vitamine si mi-a spus ca nu are nimic, sa stau linistita. In acea noapte a murit...

Cusca era teribil de goala, si am cumparat un altul, dar cu el nu stiu ce sa fac, pentru ca nu vrea sa bea apa. E normal?

Mananca doar seminte uscate (Vitalcaraft) si de 2 zile nu a baut deloc apa...

Apa e proaspata, recipientul curat, dar...

 

Cum il pot invata?

[snapbacca]25234[/snapbacca]

 

 

O sa se obisnuiasca si o sa bea apa... al meu n-a baut apa in prima saptamana dar usor, usor sa-a obisnuit cu mediul si a inceput sa manance mai mult si sa bea apa... :cat: :- ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa se obisnuiasca si o sa bea apa... al meu n-a baut apa in prima saptamana dar usor, usor sa-a obisnuit cu mediul si a inceput sa manance mai mult si sa bea apa...  ;)  ;)  ;)

[snapbacca]25435[/snapbacca]

 

 

Felicitari pentru una mie mesaje. :pee O cifra rotunda. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa se obisnuiasca si o sa bea apa... al meu n-a baut apa in prima saptamana dar usor, usor sa-a obisnuit cu mediul si a inceput sa manance mai mult si sa bea apa...  ;)  ;)  ;)

[snapbacca]25435[/snapbacca]

 

A trecut o saptamana deja... E posibil sa nu-la vad cand bea apa, ca nu cred ca ar fi rezistat asa de mult...

Ce-i drept, i-am mai bagat eu ciocul in apa poate sa-o prinde care-i treaba, dar probabil ca el bea pe ascuns :drincas: :)

Din cauza asta cred ca se cam teme de mine acum ;)"

 

Merci mult pentru raspunsuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si yo la-am bagat pe Coco cu ciocul in apa la inceput, fara rezultate insa.... dar, dupa vreo 2 saptamani la-am surprins band apa din cescuta lui... ;) :) :oca:

 

Cred ca n-ar fi o idee rea daca te-ai duce sa intrebi pe cineva specializat.. la o farmacie veterinara sau la un cabinet veterinar... ;) ;) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello!!

 

Eu am doi perusi unu albastru (baiatul) su unul galben (femela). Problema este ca femela o am de vreo 3 luni iar baietelul il am de 1 an si jumatate si nu prea se impaca parerea mea, adica baiatul se urca pe penele din spate ale papagalitei. Ce stiti despre asta? PLS.... :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello!!

 

Eu am doi perusi unu albastru (baiatul) su unul galben (femela). Problema este ca femela o am de vreo 3 luni iar baietelul il am de 1 an si jumatate si nu prea se impaca parerea mea, adica baiatul se urca pe penele din spate ale papagalitei. Ce stiti despre asta? PLS.... :blinca:

[snapbacca]27491[/snapbacca]

 

Pai... in cit timp vine "barza" la perusi? 8)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai... in cit timp vine "barza" la perusi?  :)"

[snapbacca]27698[/snapbacca]

 

 

I :o: n seara asta a murit papagalita si nu stiu de ce sa-a foit de vreo 2 ori si moarta a fost. Ce caesie ei se ascund cand se simt rau. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru papagalita ta... am un prieten care mai intai si-a cumparat baiatul si dupa un an i-a adus si o fetita... ii are de ceva timp si amandoi sunt sanatosi... nu stiu care ar putea fi cauza mortii papagalitei tale... :o::o: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

Am citit tot ce ati scris. Ieri am adus acasa un puiut de perus si sunt tare ingrijorata ca-i trist, nu vorbeste, nu mananca, sta doar pe betisorul lui si doarme. O fi bolnavior ? Voiam sa va intreb daca are voie ou fiert cu tot cu albus. Am inteles ca nu au voie cu zahar nimic si nici sarat. Cum i-ati dat voi sa manance din ciorba mancare ? Daca fac diaree cum se pot trata ? Paine, mamaliga, branza dulce au voie ? Le-a pus cineva in apa hipermanganat de potasiu sa bea ? Ma mai conectez luni si daca-mi scrie cineva raspund atunci. Multumesc !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×