Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

Multumesc pentru modificare!!

 

N-am apucat sa va spun ce traznai faceau papagalii mei, mai ales baiatul.

 

Fata a fost mai cuminte, distractia ei era sa se joace cu un dop de plastic de la o sticla pet (galben ca si ea), cu care vorbea si il impingea de pe bufetul de pe care statea pana cadea jos, dupa care se uita dupa el si astepta sa il putem iar pe bufet. M

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, ce va mai place voua sa modificati ce scriu altii. Papusu meu a fost verde, de aceea am intitulat topicul asa. Cat despre ciorba, respectivul imi lua bucatele de carne si zarzavat, din lingura, sau chiar dintre dinti. Odata m-a ciupit de limba, de mi-au dat lacrimile ::): O alta activitate preferata era sa se certe cu cel din oglinjoara din colivie. Nu-la puteai impaca decat cu o frunza de salata. Uneori, cand ajungea pe la bucatarie, zbura in chiuveta si se balacea pe-acolo, lucru care ii placea la nebunie. Bineinteles ca dupa fiecare "baie", urma episodul cu uscatorul sau chiar cu aeroterma ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca am insistat dar asa mi sa-a parut corect. Al meu era galben tot, ca o lamaie.... dar al doilea era verde. Si lor le placea sa faca baie, le puneam un castronel cu apa. Si baiatul se certa cu oglinda si cu dopul, cred ca si pe oglinda punea mancare. Ai vostrii au facut asa vreodata? Eu eram putin ingrijorata din cauza asta (cred ca avea niste instincte paterne puternice). Ce sa mai zic de faza cu inghesuitul dopului in colt (mi-am dat seama ca ii trebuia si lui o fata)... Dar nu stiu daca era normal ...

 

Mai bine spune-mi, bab, daca ti-ai luat deja altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mama la-a invatat si pe baiat (pe care la-am avut mai tarziu) sa se joace cu dopul, numai ca se cam indr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-am luat altul,pentru ca umblu brambura cam mult si nu am destul timp liber. In plus, la vara am de facut reparatii serioase la apartament si nu vreau sa chinui un biet zburator cu prafuri de ciment sau zgomote puternice. Mai incolo, voi vedea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offffff Doamne :roll:

Am avut 2 papagali, unul a murit azi :cat: inainte sa moara fetita mea de 6 ani i-a smuls cateva pene, o fi din cauza asta...?? avea doar un an caocao :- Nu inteleg de ce a murit, aveam mare grija de ei, nu le-a lipsit nimic, apa, mei vitacaraft, fructe....... :) .......fetita zice ca nu i-a facut nimic, dar eu cred ca la-a strans de gat ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, poate a avut totusi ceva. Si daca a fost vina fetitei tale probabil ca a fost doar un accident. Se mai intampla... :roll: O prietena de-a mea sa-a dus in vizita la niste cunostinte care aveau papagal, papagalul a incercat sa zboare prin usa deschisa, proprietarii au rugat-o sa inchida repede usa... si ea a reusit sa o inchida dar a prins si papagalul in usa.... Iti dai seama ce jale a fost si cat de prost sa-a simti ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un papagal care a mancat ghiocei si a murit. :roll:

Cu o zi inainte la-am dus la veterinar, cand mi se parea ca nu mai e asa de vioi si vorbaret. Dna "veterinar" mi-a dat vitamine si mi-a spus ca nu are nimic, sa stau linistita. In acea noapte a murit...

Cusca era teribil de goala, si am cumparat un altul, dar cu el nu stiu ce sa fac, pentru ca nu vrea sa bea apa. E normal?

Mananca doar seminte uscate (Vitalcaraft) si de 2 zile nu a baut deloc apa...

Apa e proaspata, recipientul curat, dar...

 

Cum il pot invata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, nu pot sa te ajut, nu m-am intalnit niciodata cu problema asta...Probabil ca e doar speriat si o sa-si revina pana la urma...Intre timp incearca sa ii pui apa in altceva (un castronel), poate nu stie sa bea din recipient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×