Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti? Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:yahoo:

"adevarutzul" fai femeie!

nu pacatui si prin prostie...unde rahat il intelegi tu pe Dumnezeu? aruncand cu pietre in altii? ai avut vreun vis in care ti-a aparut si ti-a spus "annacondor, tu asa neprihanita si lipsita de complexe cum esti,vei fi noua mea Jeanne d'Arc.Numai tu si colegii tai de cantat pe pajisti ma intelegeti,ce m-as face fara voi.Prima ta misiune este sa conduci lupta antihomosexuala!. pt ca iti marturisesc ca desi eu i-am facut,nu-i mai iubesc.dar te las pe tine sa te ocupi!".

pot sa borasc intr-un colt? :)

:cry: vai....de mine vorbesti????? :cry:

Off...dupa ce termin de ras am sa vad daca mai are rost sa dau o replica la ceea ce tu ,nici nu te obosesti sa argumentezi.Mi-e teama doar ca din ras am sa dau in plans!

Mare-i gradina ta Doamneeee!!! :P

 

PS.ai grija...atacul tau e la persoana,si nu ai nici un drept!Plus ca mai esti si pe din-afara!!!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau poate chiar mai multe. :P :P

 

:) :o:

 

 

mda..imi cer scuze ca te-am facut "femeie".Nu am nici un motiv,si ma indoiesc ca voi avea vreodata :cry:

Offtopic !

:cry: dragul de tine !Nu m-ai facut tu "femeie" si nici nu o sa tina vreodata de tine,ai dreptate ! :yahoo:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atita vreme cit este Calea noastra personala, nu exista "a nimeni unde nu trebuie". Exista solutii pentru fiecare problema de care ne lovim, chiar daca aceste solutii nu ne plac deloc. In unele dintre cazuri, putem continua altundeva si altcindva (adica intr-o alta viata).

 

Ce anume? Zei? E o posibilitate... dar nu putem deveni asta decit daca sintem cu adevarat liberi (adica sa avem o minte libera de "pacate" si de defectele de educatie) si constienti de sine si de conditia in care ne aflam. Pina atunci sintem doar aici si acum, in fiecare moment al vietii noastre.

 

Cauta in primul rind in tine. Vei avea multe surprize, nu toate placute, dar surprize.

 

Ceea ce vroiam sa spun cu "nimeritul unde nu trebuie" este o departare, o ratacire in notiuni gresite sau partial gresite(care tot iti folosesc si face parte din calea oricui, asa invatam sa facem diferenta. ca am fost acolo si am simtit o pe pielea noastra)

Perfect de acord, nu cred ca intr o viata de om poti realiza tot drumul spre adevar.

 

Da, suntem aici si acum, in fiecare moment al vietii noastre si singurii care ne impiedica sa fim mai buni suntem noi insisi lasandu ne afectati in sens negativ de cele exterioare si reactionand nearmonios.

 

Pai eu am cautat in tot ce am putut (si aici intru si eu) si caut in continuare.

Raspunsurile gasite sunt pe placul inimii mele dar foarte greu de aplicat , pentru ca nu poti peste noapte sa te transformi in sfant.Cere timp, rabdare, practica...Iar reevaluarea trebuie sa fie constanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:yahoo: Tu ai spune!! :P Cum sa spui ceva ce nu ai experimentat niciodata??Dupa ureche?

Da, EU. :cry: :P

Stii ce Raule ?Daca ai sa te uiti in jur,nimeni nu o sa fie niciodata suficient de perfect,nici sotia,nici parintii,nici prietenii,cu atat mai multi oamenii dintr-o congregatie.

Litera legii am tinut-o si eu,ca atat am putut sa vad.Acum,(sper si cred) nu ma mai uit nici in stanga nici in dreapta...urmez calea nu ma iau dupa cei de pe cale,ptr ca fiecare intelege in felul lui.Propria ta cale sa fie doar una deci: Eu sunt Calea Adevarut si Viata.Daca urmaresti asta ,atunci nu e trist deloc.E chiar bine ;)

Asta inseamna sa ajungi sa il cunosti si sa il intelegi pe Dzeu!! :)

Vezi tu... daca ati urmari toti aceeasi Cale si exact in acelasi mod ar fi inghesuiala si chiar ambuteliaje... :cry: :o: De-aia sint oamenii diferiti unii de altii, ca sa isi traiasca viata (sa isi urmeze Calea) asa cum doreste fiecare. Crestinismul, ca oricare alta religie, e format de multe Cai (foarte) asemanatoare intre ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, EU. :yahoo: :cry:

 

Vezi tu... daca ati urmari toti aceeasi Cale si exact in acelasi mod ar fi inghesuiala si chiar ambuteliaje... :cry: :P De-aia sint oamenii diferiti unii de altii, ca sa isi traiasca viata (sa isi urmeze Calea) asa cum doreste fiecare. Crestinismul, ca oricare alta religie, e format de multe Cai (foarte) asemanatoare intre ele.

da...intodeauna am crezut si cred, ca drumul spre El, este o autostrada cu 4, sau mai multe benzi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca este vorba de o neintelegere.

Annacondor are dreptate, pentru ca ne recomanda sa nu mai privim la oameni, ci la Cel care este Adevarul, Calea si Viata.

Pai tot la oamenii din jurul tau ajungi.... :cry:

offtopic,

Dane, cum ti s-ar parea sa apara aici un tiz al tau - dan-marius, dar .. din tabara diametral opusa? :P

Tiz-netiz-matiz, dar eu sint totusi unic. :)

Tocmai azi am descoperit pe cineva care are exact numele asta, in ordinea asta.. Mi s-a parut fun, m-am gandit direct la tine si la o confruntare directa.. ar fi ceva!

Esti sigura ca nu eram de fapt eu? :yahoo: :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi tu... daca ati urmari toti aceeasi Cale si exact in acelasi mod ar fi inghesuiala si chiar ambuteliaje... :yahoo: :cry: De-aia sint oamenii diferiti unii de altii, ca sa isi traiasca viata (sa isi urmeze Calea) asa cum doreste fiecare. Crestinismul, ca oricare alta religie, e format de multe Cai (foarte) asemanatoare intre ele.

da, crestinismul....ca religie a evoluat si s-a si degenerat intre timp.Tiparul ramane unul singur totusi.Cel Biblic,care spune ca este o Singura Cale,o Singura Banda,si o Singura Jertfa.

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti sigura ca nu eram de fapt eu? :yahoo: :cry:

Huh.. pentru o clipa mi-a trecut prin minte.. dar el are peste 40 si e colea, la mine in birou si n-ar putea sa aiba aceeasi parere cu tine in nici un caz. So.. Mi-ar fi placut ideea, m-a facut sa ridic din spranceana descoperirea.. But... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Huh.. pentru o clipa mi-a trecut prin minte.. dar el are peste 40 si e colea, la mine in birou si n-ar putea sa aiba aceeasi parere cu tine in nici un caz. So.. Mi-ar fi placut ideea, m-a facut sa ridic din spranceana descoperirea.. But... :lol2:

Deci sintem :cheer:, vrea sa iti spun: "Si ce, eu n-as putea sa am peste 40?" (presupun ca aia 40 sint ani :cheer: 8) ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa contina acceptarea starii de pacat, trebuie sa constientizezi pacatul si natura sa.Daca te referi la acceptare in sensul de asta este, eu nu sunt de acord , eu vad acceptarea ca pe un act al vointei si nu unul de renuntare.

nu , nu m-am referit la acceptarea aceea ,ci la a accepta ca esti un pacatos,si sa vrei o schimbare.

 

 

Auzirea cuvantului inseamna intelegerea lui, iar intelegerea se face prin capacitatea pe care ti ai muncit o singur prin experienta umana.Am credinta ca nu poti ierta fara sa intelegi ce ierti.Puterea de a ierta apartine de divin, ceva care dobandeste si omul in timp urmand, modelul divin.Daca Dumnezeu este asa drept cum toti ni L imaginam, nu cred ca nu si ar dori evolutie pentru om.Tu chiar crezi ca lumea este inafara Lui?

E adevarat,nu poti ierta fara sa intelegi ce ierti,dar tu incurci elementele.Sunt oameni morali in lumea asta,care sunt PERFECTI si spun asta in cunostinta de cauza,dar ei nu au nici o tangenta cu Dzeu.Poti fi moral,poti fi bun,poti iubi,poti sa ierti...dar poti sa faci toate astea fara sa Il cunosti pe Dzeu.

Crezi ca oamenii care isi spun atei,n au sentimente ,nu stiu sa fie buni,plini de afectiune,dragoste???

Eu cred ca ceea ce te invata raul .nu te invata binele si invers.Le consider necesare pe amandoua in evolutia omului.

corect!!!Pacatul ne arata ca putem deveni perfecti!

Este evident ca nu suntem in stare perfecta de armonie cu El(in asta si consta ratacirea), dar asta nu inseamna ca nu putem.Eu nu cred ca lucrurile s au intamplat cum s au intamplat, din intamplare.Eu cred in sensul lucrurilor si n cunoasterea pe care o aduna omul pentru evolutia sa.

 

Incurci "cunoasterile".Noi putem alege intre bine si rau,putem cunoaste binele....e vorba totusi despre SPIRITUAL.Dpdv spiritual suntem morti.,pentru ca ne-am indepartat de Dzeu!

 

Eu vorbeam de nasterea iubirii de Dumnezeu in urma cunoasterii pe care am adunat o(cei ajunsi la acel nivel)ce s a transformat in intelepciune divina si a produs trezirea.

:cheer: cum ajungi la cunoasterea de Dzeu.daca il aveam pe Dzeu in noi,il ascultam si nu trebuia sa mai vina El sa moara ptr noi.

 

Eu cred ca indiferent ce facem in noi exista un pic din esenta divina, fara ca noi sa o constientizam.

:lol2: asta suna un pic ca "...si dracii cred...si se'nfioara!"

ce inseaman esenta divina ??? Bunatatea noastra e ca o carpa manjita inaintea ochilor Sai.

 

Daca copilul meu ar apuca o pe cai gresite si m ar parasi pentru caile lui gresite(in sensul de facand rau oricui inclusiv mie)si ar inceta sa ma mai iubeasca , eu nu cred ca as putea sa nu l mai iubesc.Daca eu pot care sunt om ...Nu , nu cred ca nu este lumina divina in noi.

 

incurci iar moralitatea pusa in noi cu divinul.cum poti crede ca un violator are "o farama de divin in el" ?Sau un criminal ca hitler??

 

Nu ai de unde sa sti daca vom scapa vreodata sau nu de firea pamanteasca, sau de pacat.

 

ba stiu :cheer: "vreodata" acela se refera la vesnicie !

 

Eu inteleg Mantuirea ca pe o eliberare de lume, de pacat,liberi de grija de sine care se naste prin desavarsire.

8) dar prin ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×