Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti? Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai dreptate.El are capacitatea [raule] dar nu poate locui in noi daca noi nu Il acceptam,daca nu ne recunostem starea de pacat,si nu Il alegem.Nu poate din cauza pacatului,nu ca nu ar vrea,sau ca nu ar avea capacitatea!!

Sunt o tona de versete biblice cu care as putea sa sustin(daca vrei sa iei in considerare) si doar unul dintre ele,este "Cine nu ramane in Mine,nici eu nu voi ramane in el" (Ev lui Ioan)

asa este, depinde de noi in primul rand!

si eu nu vorbesc de pacat, eu le consider greseli in raport cu propiul meu stadiu de evolutie!

restul...poveste !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anna, Dumnezeu are capacitatea de a fi concomitent in noi- in oameni ,cat si in exterior !

Ca orice oglinda buna care reflecta natura umana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca orice oglinda buna care reflecta natura umana.

 

 

Incep sa cred ca nici tu nu intelegi ce vorbesti....

 

Ai dreptate.El are capacitatea [raule] dar nu poate locui in noi daca noi nu Il acceptam,daca nu ne recunoastem starea de pacat,si nu Il alegem.Nu poate din cauza pacatului,nu ca nu ar vrea,sau ca nu ar avea capacitatea!!

Sunt o tona de versete biblice cu care as putea sa imi sustin ideea(daca intereseaza pe cineva) si doar unul dintre ele,este "Cine nu ramane in Mine,nici eu nu voi ramane in el" (Ev lui Ioan)

 

 

Divinul exista in noi oricum, in esenta care o gasesti in orice fiinta.

El este cu tine mereu, dar si tu la randul tau trebuie sa fi cu EL.

Trebuie sa L primesti constient inauntru.

Deci El este deja inauntru precum este planta in samanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Cauta-Ma si Ma vei gasi,daca Ma vei cauta cu toata inima"

Stradania noastra va fi mereu insemnificativa fata de ceea ce ar trebui sa dam noi cu adevarat,dar crezi ca Lui Dzeu nu Ii pasa de dorinta ta de a-L cauta????? Propria dorinta de a-L cauta pe Dzeu este "gandul vesniciei" pus in noi de la inceputuri.Din dorinta aceea ajungi sa Il alegi,si de acolo vine dragostea si cunoasterea.

Eu cred ca acea dorinta sincera este un fel de iubire pentru Dzeu,sau Cel putin asa o considera El de vreme ce ne asculta si ni se face cunoscut.Poti intradevar sa alegi sa Il doresti pe El,cum spunea si Hans, este ceva voluntar,dar e o forma de dragoste,care conteaza in ochii Lui Dzeu.Talharul de pe cruce a recunoscut ceva in Isusul care statea alaturi de el pe lemn,si voluntar a spus"aminteste-ma".Altfel ar fi reactuionat intocmai ca cel din dreapta !!

Deci... :cry:

Poti sa L iubesti pe Dumnezeu fara sa L cunosti?

DA :cry:

 

Poti sa L cunosti pe Dumnezeu fara sa L intelegi?

NU :yahoo:

 

 

Afli atat cat cauti!

Stradanie in sensul zbuciumului personal care ti lumineaza drumul spre Divin.

Omul face un pas catre Dumnezeu , iar Dumnezeu face zece spre om.

Dorinta de a L cauta pe Dumnezeu se naste din nevoia de adevar si dor de casa.

Ajungi sa L alegi pentru ca te regasesti in El.

Iubirea de Dumnezeu se naste in urma trezirii spirituale, cand constiinta este luminata de intelepciunea divina ce traieste in om.

Omul simplu (asa cum suntem majoritatea) este precum un copil foarte mic care simte o atractie naturala spre parintii sai si este o combinatie de atasament si dependenta,nu o iubire constienta.

Iar cunoasterea Lui vine numai prin experimentarea Lui, si cum poti sa L experimentezi si sa L primesti inlauntru cand ai o inima prea plina cu sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yahoo: Sunt curios sa aflu parerile voastre.Va astept si la "Filosofie" in topicurile:"Care este cea mai rea inchisoare pentru fiinta umana?" si "Ce inseamna sa iubesti si de ce avem nevoie sa fim iubiti?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incep sa cred ca nici tu nu intelegi ce vorbesti....

Incep sa imi dau seama de nivelul tau.

Divinul exista in noi oricum, in esenta care o gasesti in orice fiinta.

El este cu tine mereu, dar si tu la randul tau trebuie sa fi cu EL.

Trebuie sa L primesti constient inauntru.

Deci El este deja inauntru precum este planta in samanta.

Nu. Credinta in zeul vostru apare doar daca incepi sa o cauti... fie ca esti invatat de mic sa faci asta, fie ca ai nevoie de un sprijin la maturitate si nu gasesti asa ceva in interior.

 

PS Hai sa iti spun un mic secret cunoscut de multi: se scrie "sa-l iubesti", "sa-l cunosti", "a-l cauta", etc.... Vad ca uiti constant cratima....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incep sa imi dau seama de nivelul tau.

 

Nu. Credinta in zeul vostru apare doar daca incepi sa o cauti... fie ca esti invatat de mic sa faci asta, fie ca ai nevoie de un sprijin la maturitate si nu gasesti asa ceva in interior.

 

PS Hai sa iti spun un mic secret cunoscut de multi: se scrie "sa-l iubesti", "sa-l cunosti", "a-l cauta", etc.... Vad ca uiti constant cratima....

 

 

Esti incredibi!!...tu chiar nu ai nimic bun de spus..si de fiecare data cand mai scri ceva, imi tot vine intrebarea:"Ce cauta un ateu aici?";probabil mergi pe ideea "dezbina si cucereste"...

Ma intreb de unde vine atata dispret....sunt sigur ca ai si tu o inima pe undeva chiar daca nu sare in evidenta..

Daca asa faci si in mediul tau...dar ma rog, fiecare e liber sa daruiasca din el insusi ceea ce vrea.

Atat... nu mai vreau sa comentez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti incredibi!!...tu chiar nu ai nimic bun de spus..si de fiecare data cand mai scri ceva, imi tot vine intrebarea:"Ce cauta un ateu aici?";probabil mergi pe ideea "dezbina si cucereste"...

Ma intreb de unde vine atata dispret....sunt sigur ca ai si tu o inima pe undeva chiar daca nu sare in evidenta..

Daca asa faci si in mediul tau...dar ma rog, fiecare e liber sa daruiasca din el insusi ceea ce vrea.

Atat... nu mai vreau sa comentez.

dincolo de convingerile lui relogioase, se afla un om, care in mod constient, sau nu -ne ofera ceva mai valoros decat gargara practicata de noi.

in mod cert si evident, intodeauna vor exista oameni care au puterea sa daruiasca mai mult decat el, insa daruirea nu se face pe forum, ci in viata reala.

cu alte cuvinte...practica ne cam omoara !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti incredibi!!...tu chiar nu ai nimic bun de spus..si de fiecare data cand mai scri ceva, imi tot vine intrebarea:"Ce cauta un ateu aici?";probabil mergi pe ideea "dezbina si cucereste"...

Ma intreb de unde vine atata dispret....sunt sigur ca ai si tu o inima pe undeva chiar daca nu sare in evidenta..

Daca asa faci si in mediul tau...dar ma rog, fiecare e liber sa daruiasca din el insusi ceea ce vrea.

Atat... nu mai vreau sa comentez.

Nu e dispret, insa fiecare e liber sa inteleaga ceea ce ii convine. :yahoo:

 

PS Se spune "mai scrii ceva", cu doi de "i".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dincolo de convingerile lui relogioase, se afla un om, care in mod constient, sau nu -ne ofera ceva mai valoros decat gargara practicata de noi.

in mod cert si evident, intodeauna vor exista oameni care au puterea sa daruiasca mai mult decat el, insa daruirea nu se face pe forum, ci in viata reala.

cu alte cuvinte...practica ne cam omoara !

Nu e dispret, insa fiecare e liber sa inteleaga ceea ce ii convine.

 

 

Daruirea se face in orice te implici.

Iar comentariile tale nu aduc nimic bun (te am urmarit cum vorbesti si altor membri), viziunea ta nu imprastie decat negativitate.Poate ai si idei sanatoase, dar aici sigur nu le arati.

A ti spune ideile este departe de ceea ce practici tu.

Atitudinea ta este prea agresiva si ironica si invadeaza dreptul altei persoane de a avea propria parere.

Tu nu dialoghezi cu persoanele, ci faci un monolog punand in discutia ta cu tine parerile altcuiva, subliniind cat de mult gresesc altii si ce dreptate ai tu, ironizand toate ideile cu care nu esti de acord.

Nu trebuie sa te cunosc personal ca sa mi dau seama ca esti rautacios din fire.

Nu toti oamenii trebuie sa gandeasca ca tine si chiar de ai fi tu cel ce are dreptate, nu prea dai dovada de maturitate prin aceasta atitudine.In mod normal oamenii care au ajuns mai departe decat altii trebuie sa incerce sa i inspire pe ceilalti.

Nevoia ta de a ti spune ideile nu este din dorinta de a imparti sau cercetarea de noi adevaruri pe care ti le pot dezvalui altii, ci dintr un fel de nemultumire si dorinta de dominare.

Si fie ca este pe internet sau in viata reala, atunci cand te implici in ceva, in mod normal participi cu cine esti , daca tu faci altfel si folosesti forumul (de exemplu) ca pe un loc unde dezlantui frustrarile, asta e cu totul altceva.

Parca esti in razboi cu oricine este altfel decat tine...Cine te a facut sa crezi ca ai tu dreptul sa i spui cuiva ca greseste? Ce sti tu ce a trait altul si l impinge sa creada in ceea ce crede?Dreptul tau de a sti sau a gresi iti apartine, la fel cum ii apartine oricarui om.

Mi ar fi placut sa vad si niste idei la care ai ajuns prin experientele tale , nu doar comentarii de genul facute de tine pana acum...sunt sigur ca atitudinea ta se bazeaza si pe niste idei pe care le ai adunat de a lungul vietii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×