Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti? Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hans, tot respectul pentru cei care cred...in orice ar fi acel lucru, indiferent de terminologie !

ceea ce conteaza cu adevarat... este ideea de credinta !

 

eu recunosc, am alte asteptari si aspiratii... .

Da, dar vezi tu, credinta este vazuta de catre om intr-un fel, iar de catre Dumnezeu in alt fel. Dumnezeu spune: "Cine zice: Il cunosc!(pe Dumnezeu!) si nu pazeste poruncile Sale, este un mincinos, si adevarul nu este in el" si "Caci aceasta este dragostea de Dumnezeu: sa pazim poruncile Sale. Si poruncile Lui nu sunt grele". Omul in schimb spune: indiferent de ceea ce crezi sau faci, ajungi la Acelasi Dumnezeu. Si aici apare contradictia interpretarii omenesti a poruncilor divine: unul spune ca poti sa-ti faci chip cioplit, altul sustine ca nu ai acest drept. Porunca divina sustine doar una din aceste parti, cealalta fiind condamnata. Si asa mai departe cu mai toate poruncile lui Dumnezeu... :crazy:

 

Deci, cred eu ca mai degraba ideea ar fi: credinta in Dumnezeu dupa cum ne cere El prin poruncile Sale, decat credinta in Dumnezeu dupa cum ne inchipuim noi oamenii sau dupa cum vrem ori ne pica noua bine. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, cred eu ca mai degraba ideea ar fi: credinta in Dumnezeu dupa cum ne cere El prin poruncile Sale, decat credinta in Dumnezeu dupa cum ne inchipuim noi oamenii sau dupa cum vrem ori ne pica noua bine. :crazy:

Hans, tu cumva vorbesti despre Dumnezeu, din perspectiva zeului evreiesc ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este mult mai usor pentru oricine sa-si "asculte inima" decat sa asculte de poruncile lui Dumnezeu.
nu este neaparat mai usor, dar este la fel in fata lui Dumnezeu
Romani 2.14-15 Cand Neamurile, macar ca nu au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, cari nu au o lege, isi sunt singuri lege; si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor

 

credinta in Dumnezeu dupa cum ne cere El prin poruncile Sale, decat credinta in Dumnezeu dupa cum ne inchipuim noi oamenii sau dupa cum vrem ori ne pica noua bine. :crazy:
ceea ce ne cere Dumnezeu prin poruncile sale este oricum o inchipuire a noastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceea ce ne cere Dumnezeu prin poruncile sale este oricum o inchipuire a noastra

nu ma asteptam la raspunsul tau, insa ... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ce rost are vindecarea daca tu oricum te vindeci singur? Ce rost are existenta unei destinatii daca nu esti tu cel care face calatoria?

Explica-te te rog...Sunt cam obosita la ora asta ca sa mai incerc sa inteleg ce vrei sa spui. :giverose:

 

Oamenii il transforma pe Dumnezeu in ceea ce le convine cel mai mult, oricum Dumnezeu nu se poate apara.

sigur,de aceea cei care il vad pe dzeu prin ochii Bibliei,si "il practica" strict dupa ea,se cheama ca nu fac ce cred ei ci ceea ce spune Biblia,adica Dzeu.Tu crezi ca mesajul biblic e usor de "practicat?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans, tu cumva vorbesti despre Dumnezeu, din perspectiva zeului evreiesc ?

Da! Nu zeul evreilor, ci Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, Tatal Domnului nostru Isus Hristos. :giverose:

Chiar daca nu suna placut, Dumnezeu Cel care a creat pamantul acesta si omul de pe el, S-a revelat doar evreilor dintre toate natiunile existente pe Terra acum aprox 3500 de ani. Si mai apoi noua, restul omenirii.

Desi restul natiunilor din imprejurimi aveau dumnezei si se inchinau acestora, acesti dumnezei erau doar niste inchipuiri omenesti a Dumnezeului Adevarat. Si pentru ca isi inchipuiau dupa cum ii taia capul, erau considerati de catre Dumnezeu ca idolatri, deci condamnati.

Exact la fel e si astazi. :giverose: Poti sa-L recunosti pe Dumnezeu asa cum S-a revelat El omenirii, prin Biblie, sau poti sa-ti faci tu propria inchipuire despre Acesta, cazand in pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu este neaparat mai usor, dar este la fel in fata lui Dumnezeu

Romani 2.14-15 Cand Neamurile, macar ca nu au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, cari nu au o lege, isi sunt singuri lege; si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor...

 

 

Dupa cum se vede mai sus, Neamurile care au lucrarea Legii scrisa in inimile lor, trebuie neaparat si fara conditii sa faca din fire "lucrurile Legii". Daca nu le fac, inseamna ca nu au Legea scrisa in inima. :P

Adica daca Legea spune:Sa nu furi!, iar neamurile fura, se mai poate vorbi de Lege scrisa in inima? Sau daca Legea spune:Sa nu ucizi!, dar neamurile, in urma invataturilor primite de la mai marii lor scuza in fel si chip crima, se mai poate vorbi de Lege in inima? Sau daca Legea spune:"...sa nu te pleci inaintea lor si sa nu le slujesti...", dar neamurile invatate de mai marii lor preoti fac tocmai aceste lucruri, se mai poate vorbi de Lege in inima? :giverose: Nici vorba. Daca neamurile nu fac "lucrurile Legii", ci schimba/desfiinteaza/interpreteaza "lucrurile Legii", totul e doar aroganta care nu face nimic.

 

ceea ce ne cere Dumnezeu prin poruncile sale este oricum o inchipuire a noastra

Asta doar in cazul in care Insusi Dumnezeu este o inchipuire de-a noastra. :P

Daca avem de-a face cu un Dumnezeu real si viu, atunci si poruncile Sale sunt reale si merita respect din partea noastra. Asa cum sunt ele. Discutabile dpdv omenesc, grele, inconfortabile, etc. ...din BIBLIE... :giverose:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explica-te te rog...Sunt cam obosita la ora asta ca sa mai incerc sa inteleg ce vrei sa spui. :giverose:

Adica ce rost ai avea sa mai traiesti daca stii ca oricum te mintuie altcineva?

sigur,de aceea cei care il vad pe dzeu prin ochii Bibliei,si "il practica" strict dupa ea,se cheama ca nu fac ce cred ei ci ceea ce spune Biblia,adica Dzeu.Tu crezi ca mesajul biblic e usor de "practicat?"

Si totusi, nu depinde doar de biblie ci si (in cea mai pare parte) de personalitatea celui careia i se adreseaza.

Da, mesajul biblic e foarte usor de practicat. E mai dificil pina iti intri in ritm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da! Nu zeul evreilor, ci Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, Tatal Domnului nostru Isus Hristos.

Chiar daca nu suna placut, Dumnezeu Cel care a creat pamantul acesta si omul de pe el, S-a revelat doar evreilor dintre toate natiunile existente pe Terra acum aprox 3500 de ani. Si mai apoi noua, restul omenirii.

 

 

Dumnezeu s a revelat intregii omeniri.El a venit pentru toti si buni si rai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×