Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti? Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

muahhh. ce psihanaliza fina !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti?

Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

 

in general, omul iubeste fara sa cunoasca, si cunoaste fara sa inteleaga

de exemplu, sotii intre ei sau parintii fata de copii...

 

de ce nu ar fi la fel si cu Dumnezeu - in fond suntem aceiasi oameni, nu?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind mi-ar place sa stiu cui i-ai raspuns acum... pentru ca in mesajul tau apare ca un raspuns lui Raulmaniac dar contine mesaje din partea a doua persoane. :P :P Dar am sa iti raspund ca si cum te-ai fi adresat mie.

 

Daruirea se face in orice te implici.

Iar comentariile tale nu aduc nimic bun (te am urmarit cum vorbesti si altor membri), viziunea ta nu imprastie decat negativitate.Poate ai si idei sanatoase, dar aici sigur nu le arati.

A ti spune ideile este departe de ceea ce practici tu.

Atitudinea ta este prea agresiva si ironica si invadeaza dreptul altei persoane de a avea propria parere.

Daca nu esti in stare sa iti spui si sa iti sustii propria parere macar nu te mai plinge de asta. Ai dreptul sa iti spui propria parere, dar nu ai dreptul ca cei din jur sa ti-o asculte. Depinde de tine sa ii convingi sa o faca.

Tu nu dialoghezi cu persoanele, ci faci un monolog punand in discutia ta cu tine parerile altcuiva, subliniind cat de mult gresesc altii si ce dreptate ai tu, ironizand toate ideile cu care nu esti de acord.

Daca ai fi citit cum trebuie ai fi observat ca am ironizat doar anumite idei. :yahoo:

Nu trebuie sa te cunosc personal ca sa mi dau seama ca esti rautacios din fire.

E doar unul dintre elementele componente.

Nu toti oamenii trebuie sa gandeasca ca tine si chiar de ai fi tu cel ce are dreptate, nu prea dai dovada de maturitate prin aceasta atitudine.In mod normal oamenii care au ajuns mai departe decat altii trebuie sa incerce sa i inspire pe ceilalti.

Nevoia ta de a ti spune ideile nu este din dorinta de a imparti sau cercetarea de noi adevaruri pe care ti le pot dezvalui altii, ci dintr un fel de nemultumire si dorinta de dominare.

Si fie ca este pe internet sau in viata reala, atunci cand te implici in ceva, in mod normal participi cu cine esti , daca tu faci altfel si folosesti forumul (de exemplu) ca pe un loc unde dezlantui frustrarile, asta e cu totul altceva.

Frustrari? :cry: :)

Parca esti in razboi cu oricine este altfel decat tine...

:cry:

Cine te a facut sa crezi ca ai tu dreptul sa i spui cuiva ca greseste?

Toti ceilalti.

Ce sti tu ce a trait altul si l impinge sa creada in ceea ce crede?Dreptul tau de a sti sau a gresi iti apartine, la fel cum ii apartine oricarui om.

Mi ar fi placut sa vad si niste idei la care ai ajuns prin experientele tale , nu doar comentarii de genul facute de tine pana acum...sunt sigur ca atitudinea ta se bazeaza si pe niste idei pe care le ai adunat de a lungul vietii...

Si nu-ti convine aceasta atitudine? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe oameni ai impresia ca-i cunosti si ii iubesti sau urasti.

Pe dumnezeu in mod sigur il cunosti pentru ca este in tine, in gandul tau in fiinta ta si te ajuta sa traiesti sau sa mori.

Nu se poate sa nu-l iubesti crezand ca nu il cunosti, sau nu-l intelegi.

Dumnezeu este cel care te insoteste mereu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe oameni ai impresia ca-i cunosti si ii iubesti sau urasti.

Daca te referi la oameni in general da, ai dreptate. Dar pe oamenii pe care ajungi sa ii iubesti sau urasti chiar ii cunosti.

Pe dumnezeu in mod sigur il cunosti pentru ca este in tine, in gandul tau in fiinta ta si te ajuta sa traiesti sau sa mori.

Nu se poate sa nu-l iubesti crezand ca nu il cunosti, sau nu-l intelegi.

Dumnezeu este cel care te insoteste mereu.

Pe mine nu m-a insotit niciodata, sub nici o forma (nici in exterior, nici in interior).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca nu -l simti destul si poate nici nu l-ai rugat.

probabil ca Dumnezeu , e doar o stare de spirit ??!

sau nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dincolo de convingerile lui relogioase, se afla un om, care in mod constient, sau nu -ne ofera ceva mai valoros decat gargara practicata de noi.

in mod cert si evident, intodeauna vor exista oameni care au puterea sa daruiasca mai mult decat el, insa daruirea nu se face pe forum, ci in viata reala.

cu alte cuvinte...practica ne cam omoara !

 

Am combinat cu ce ai spus tu "raule" pentru ca tu ai zis mai bine ce ar fi putut el sa spuna.

Replica este adresata lui("dan-marius")

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca nu -l simti destul si poate nici nu l-ai rugat.

Nu-l simt deloc si asa a fost mereu. Ideea de Dumnezeu imi este complet straina (in sensul ca nu poate si nu este aplicabila la mine).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am combinat cu ce ai spus tu "raule" pentru ca tu ai zis mai bine ce ar fi putut el sa spuna.

Replica este adresata lui("dan-marius")

chiar si asa, nu cred ca avem dreptul de a judeca !

pe nimeni !

cu exceptia noastra, desigur!

si raman la parerea mea, Dan ...dincolo de aparente, este un Om !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×