Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti? Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Afli atat cat cauti!

Perfect adevarat! :cry:

Stradanie in sensul zbuciumului personal care ti lumineaza drumul spre Divin.

Omul face un pas catre Dumnezeu , iar Dumnezeu face zece spre om.

Da,si acel pas trebuie sa contina in primul rand acceptarea starii de pacat in care te afli sau ca sa spun in termeni mai interesanti....modul cum ne raportam noi la stadiul nostru de evolutie si la ce ne sta in calea acelei impliniri :yahoo:

Dorinta de a L cauta pe Dumnezeu se naste din nevoia de adevar si dor de casa.

Ajungi sa L alegi pentru ca te regasesti in El.

Pentru ca El a pus gandul vesniciei in inima noastra,pentru ca ne-a creeat cu dorinta de casa,cum spuneai...dar am degenerat atat de mult incat nu poti spune ca noi suntem in El.Altfel nu ar mai fi venit sa moara ptr noi,daca eram in El si in stare perfecta de armonie cu El.

(note* vorbesc doar din punct de vedere crestin,referindu-ma strict la Dzeu Bibliei.)

Iubirea de Dumnezeu se naste in urma trezirii spirituale, cand constiinta este luminata de intelepciunea divina ce traieste in om.

Cred ca le incurci un pic...Lumina vine in urma auzirii cuvantului.Isus le zicea apostolilor"Voi sunteti curati din pricina Cuvantului pe care l-ati auzit.Ramane-ti in mine si Eu voi ramane in voi."

Noi suntem cazuti in pacat,nu este lumina divina in noi,pentru ca "toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava Lui Dzeu".Deci iubirea de Dzeu se naste intradevar in urma trezirii spirituale,dupa ca am auzit ce spune Dzeu despre noi/eul nostru,si am acceptat planul Sau de mantuire.

Omul simplu (asa cum suntem majoritatea) este precum un copil foarte mic care simte o atractie naturala spre parintii sai si este o combinatie de atasament si dependenta,nu o iubire constienta.

Iar cunoasterea Lui vine numai prin experimentarea Lui, si cum poti sa L experimentezi si sa L primesti inlauntru cand ai o inima prea plina cu sine?

Sinele va fi lipit de noi pana cand vom muri.Nu vom scapa niciodata de firea pamanteasca si pacatul care se tine scai de noi.Dzeu nu ne condamna ptr ca suntem pacatosi,ci ptr ca nu acceptam eliberarea de sub puterea pacatului.Suntem ca niste sclavi rascumparati ,dar ne place sa stam pe langa vechiul stapan si saslujim ca robi in loc sa slujim din dragoste :cry:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E cea mai buna cale pentru tine, zici tu

Fiecare alege pentru sine calea care i se pare mai corecta,dar asta nu inseamna ca nimerim unde trebuie.

fiecare isi are locul pe care il merita, mai presus de religie, credinta, s..m.d, ...in final, vor conta doar faptele si cuvintele... atat!

Nimeni nu vrea sa greseasca, nimeni nu vrea sa fie lasat in urma.

Si eu si tu putem gresi pana la urma,vom sti cand vom sti.

da...insa de regula, aflam prea tarziu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry:

Anna, o reformulare ar fi gozava ! :P

Oare de ce a asa de greu de inteles?

Oare nu stii ce spune Biblia despre pacat?Tu ai spus ca pacatul nu exista pentru tine,ci doar e greseala facuta in raport cu stadiul tau personal de evolutie.Dzeu nu te vrea evoluat...te vrea sfant/neprihanit.Si asta nu se capata decat prin credinta in Isus Cristos.Deci tu ai cam avut dreptate cu raportul tau fata de stadiu de evolutie .Ca iti place sau nu el se numeste pacat...pacatul are ca plata moartea(spirituala).Ceea ca ar urma s-ar chema :yahoo: ...asa ca o sa ma opresc aici.Daca ptr tine e o "poveste" ceea ce spune Biblia despre cei ce zic ca nu au pacat( "daca zicem ca nu avem pacat,il numim pe Dzeu mincinos si cuvantul Lui nu locuieste in noi" 1 ioan 1:10) poi eu ce sa mai spun??? :cry:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce a asa de greu de inteles?

Oare nu stii ce spune Biblia despre pacat?Tu ai spus ca pacatul nu exista pentru tine,ci doar e greseala facuta in raport cu stadiul tau personal de evolutie.Dzeu nu te vrea evoluat...te vrea sfant/neprihanit.Si asta nu se capata decat prin credinta in Isus Cristos.

Biblia este calea ta Anna, nu a mea... fiecare este liber sa-si aleaga Calea, asa cum o intelege.

iar la "sfintenie" se ajunge doar prin evolutie.

Deci tu ai cam avut dreptate cu raportul tau fata de stadiu de evolutie .Ca iti place sau nu el se numeste pacat...pacatul are ca plata moartea(spirituala).Ceea ca ar urma s-ar chema :yahoo: ...asa ca o sa ma opresc aici.Daca ptr tine e o "poveste" ceea ce spune Biblia despre cei ce zic ca nu au pacat( "daca zicem ca nu avem pacat,il numim pe Dzeu mincinos si cuvantul Lui nu locuieste in noi" 1 ioan 1:10) eu ca sa mai spun??? :cry:

"moartea spirituala" nu exista, cel mult pot sa-i spun: "remuscare spirituala".

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yahoo:

Biblia este calea ta Anna, nu a mea... fiecare este liber sa-si aleaga Calea, asa cum o intelege.

iar la "sfintenie" se ajunge doar prin evolutie.

 

stiu...si e trist! :P

 

 

"moartea spirituala" nu exista, cel mult pot sa-i spun: "remuscare spirituala".

Si ce-o sa mai muste!!! :cry: (ptr mine e totuna...da' vad ca tie iti place sa inventezi neologisme :cry: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poveste heh?? :yahoo:

Cica "daca zicem ca nu avem pacat,il numim pe Dzeu mincinos si cuvantul Lui (implicit El )nu locuieste in noi"

Eu as spune ca oamenii sint mincinosi si/sau visatori pentru ca au perpetuat o minciuna/un vis de-a lungul generatiilor.

Faptul ca tu nu consideri pacatul = o greseala in raport cu propriul stadiu de evolutie(despre care spuneai mai devreme ca e in perfecta armonie cu Dzeu,de vreme ce Dzeu e in tine :P ...!)nu inseamna ca el chiar nu este asa!! :cry:

Ba da. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:yahoo:

stiu...si e trist! :P

Si ce-o sa mai muste!!! :cry: (ptr mine e totuna...da' vad ca tie iti place sa inventezi neologisme :cry: )

stii ce e trist anna, am fost crestin, insa toti au urmarit Litera Legii, nu Spiritul ei!

asa, ca am decis sa-mi urmez propia mea cale, prin cunosterea data de revelatie.

... atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am fost crestin, insa toti au urmarit Litera Legii, nu Spiritul ei!
nu chiar toti

iar daca vrei sa fii in spiritul crestin, ii accepti si pe cei care nu pot mai mult decat sa urmareasca Litera Legii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu chiar toti

iar daca vrei sa fii in spiritul crestin, ii accepti si pe cei care nu pot mai mult decat sa urmareasca Litera Legii

ii accept, ii inteleg, sunt oameni ca si mine, insa intre timp am gasit o cale ,mai simpla, cel putin pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as spune ca oamenii sint mincinosi si/sau visatori pentru ca au perpetuat o minciuna/un vis de-a lungul generatiilor.

 

 

:yahoo: Tu ai spune!! :cry: Cum sa spui ceva ce nu ai experimentat niciodata??Dupa ureche?

 

 

stii ce e trist anna, am fost crestin, insa toti au urmarit Litera Legii, nu Spiritul ei!

asa, ca am decis sa-mi urmez propia mea cale, prin cunosterea data de revelatie.

... atat.

 

Stii ce Raule ?Daca ai sa te uiti in jur,nimeni nu o sa fie niciodata suficient de perfect,nici sotia,nici parintii,nici prietenii,cu atat mai multi oamenii dintr-o congregatie.

Litera legii am tinut-o si eu,ca atat am putut sa vad.Acum,(sper si cred) nu ma mai uit nici in stanga nici in dreapta...urmez calea nu ma iau dupa cei de pe cale,ptr ca fiecare intelege in felul lui.Propria ta cale sa fie doar una deci: Eu sunt Calea Adevarut si Viata.Daca urmaresti asta ,atunci nu e trist deloc.E chiar bine :P

Asta inseamna sa ajungi sa il cunosti si sa il intelegi pe Dzeu!! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×