Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti? Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai dreptul sa iti spui propria parere, dar nu ai dreptul ca cei din jur sa ti-o asculte. Depinde de tine sa ii convingi sa o faca.

 

Toti ceilalti.

 

Si nu-ti convine aceasta atitudine? :yahoo:

 

Sigur ca depinde de tine sa i convingi s o faca ,asta iti si spuneam; tu incalci acest drept.

Ceilalti poate ti au aratat ca pot gresi, dar tu decizi cum abordezi greseala lor si daca nu nimeresti reactia corecta faci si tu exact ca ei.

 

Faptul ca tu crezi ca ai dreptul, nu inseamna ca il si ai.

Reactia la viata si la ceilalti este o chestie de viziune si fiecare face dupa cum vede lucrurile si poate.

 

Unii oameni ma surprind placut, altii mai putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur ca depinde de tine sa i convingi s o faca ,asta iti si spuneam; tu incalci acest drept.

Ceilalti poate ti au aratat ca pot gresi, dar tu decizi cum abordezi greseala lor si daca nu nimeresti reactia corecta faci si tu exact ca ei.

fiecare este liber sa-si exprime parerea, cel putin intr-o lume ce se doreste a fi cel putin democratica.

Faptul ca tu crezi ca ai dreptul, nu inseamna ca il si ai.

...dar uite ca il are!

Reactia la viata si la ceilalti este o chestie de viziune si fiecare face dupa cum vede lucrurile si poate.

Unii oameni ma surprind placut, altii mai putin.

vorbeai de iubire, de cunoastere, s.m.d., poate un pic de tolernta nu ar strica!

sincer !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare este liber sa-si exprime parerea, cel putin intr-o lume ce se doreste a fi cel putin democratica.

 

...dar uite ca il are!

Reactia la viata si la ceilalti este o chestie de viziune si fiecare face dupa cum vede lucrurile si poate.

 

vorbeai de iubire, de cunoastere, s.m.d., poate un pic de tolernta nu ar strica!

sincer !

 

 

Foarte adevarat, dar cu totii sti ca nu este democratica.

 

Nu, nu il are.

Reactia la viata si la ceilalti este o chestie de viziune si fiecare face dupa cum vede lucrurile si poate.

Exemplu:un copil poate face si lucruri bune si lucruri rele, poate este pedepsit sau poate este inteles si iertat,dar valoarea unui act nu depinde de intelegerea noastra.Dreptul il dobandesti printr o corecta insusire al lui.Sa poti sa faci nu este acelas lucru cu a avea voie sa faci.

 

 

Perfect adevarat.

Nu am fost tolerant intradevar si am procedat exact invers decat ii spuneam lui ca trebuie sa procedeze un om care crede ca stie mai bine.

Dar vezi conteaza cine face primul pas la razboi.

Eu intradevar puteam sa aleg sa reactionez mai pasnic, dar nu am ales si este greseala mea, pe care mi o asum.

El mi a rezervat dreptul de a riposta la atitudinea lui in momentul in care mi a aplicat o mie si nu am facut nimic altceva decat sa i ofer sa guste din atitudinea lui, dar servita mai pe vocabularul meu.

Poti fi lipsit de toleranta in capul tau, fara sa ranesti pe cineva cu ea, dar atunci cand "pedepsesti" pe cineva pentru ca nu i tolerezi ideile(de exemplu), atunci acea persoana are dreptul sa se apere.

Am fost la fel de netolerant ca si el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte adevarat, dar cu totii sti ca nu este democratica.

si cine este de vina ?

El mi a rezervat dreptul de a riposta la atitudinea lui in momentul in care mi a aplicat o mie si nu am facut nimic altceva decat sa i ofer sa guste din atitudinea lui, dar servita mai pe vocabularul meu.

Poti fi lipsit de toleranta in capul tau, fara sa ranesti pe cineva cu ea, dar atunci cand "pedepsesti" pe cineva pentru ca nu i tolerezi ideile(de exemplu), atunci acea persoana are dreptul sa se apere.

Am fost la fel de netolerant ca si el...

sigur, dar apararea trebuie construita pe argumente, nu pe intoleranta, chiar si fata de un ateu.

chiar si d.p.d.v crestin, Iisus nu a venit pentru indrepatarea credinciosului, ci a pacatosului.

din pacate foarte putini inteleg crestinismul, de practica...nu mai vorbesc.

 

... iar Dan, poate fi un bun profesor de logica !

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur, dar apararea trebuie construita pe argumente, nu pe intoleranta, chiar si fata de un ateu.

chiar si d.p.d.v crestin, Iisus nu a venit pentru indrepatarea credinciosului, ci a pacatosului.

din pacate foarte putini inteleg crestinismul, de practica...nu mai vorbesc.

 

 

Si asa ajungem la ceea ce trebuie facut si ceea ce vrem sa facem.

De foarte multe ori acestea doua nu coincid.

A fi rational inseamna a lua in calcul toate datele problemei.

El trateaza omul ca o fiinta fara suflet si mie imi este clar ca nu v a ajunge la o intelegere a omului pe cale stiintifica,organica chiar.

Daca nu poti intelege esenta omului, e clar ca pe Dumnezeu nu ai nici o sansa macar sa L intuiesti, dupa cum spunea si el ca nu l a insotit nici in exterior si nici in interior.

El se priveaza din start de cautare sincera, prin faptul ca nu accepta ideea ca poate exista Dumnezeu.

El deja a decis ca nu exista.El nu cauta ci asteapta stiinta sa i explice cum stau lucrurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asa ajungem la ceea ce trebuie facut si ceea ce vrem sa facem.

El trateaza omul ca o fiinta fara suflet si mie imi este clar ca nu v a ajunge la o intelegere a omului pe cale stiintifica,organica chiar.

Daca nu poti intelege esenta omului, e clar ca pe Dumnezeu nu ai nici o sansa macar sa L intuiesti, dupa cum spunea si el ca nu l a insotit nici in exterior si nici in interior.

El se priveaza din start de cautare sincera, prin faptul ca nu accepta ideea ca poate exista Dumnezeu.

El deja a decis ca nu exista.El nu cauta ci asteapta stiinta sa i explice cum stau lucrurile.

si...crezi ca-l poti indrepta tu ?

fiecare are dreptul prin propiul lui arbitru de a ajunge acolo unde isi doreste.

 

p.s.

priveste intotdeauna dincolo de aparente, asa cum te invata si "lumina" aia...dincolo de aparente.

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asa ajungem la ceea ce trebuie facut si ceea ce vrem sa facem.

De foarte multe ori acestea doua nu coincid.

A fi rational inseamna a lua in calcul toate datele problemei.

El trateaza omul ca o fiinta fara suflet

Cine anume face asta? Ca n-am priceput prea bine.

si mie imi este clar ca nu v a ajunge la o intelegere a omului pe cale stiintifica,organica chiar.

Ba chiar e cea mai buna intelegere.... Poti sa fii plin de "spiritualitate", dar daca uiti ceea ce sint oamenii (doar niste animale ceva mai inteligente decit restul) e degeaba.

Daca nu poti intelege esenta omului, e clar ca pe Dumnezeu nu ai nici o sansa macar sa L intuiesti, dupa cum spunea si el ca nu l a insotit nici in exterior si nici in interior.

El se priveaza din start de cautare sincera, prin faptul ca nu accepta ideea ca poate exista Dumnezeu.

:yahoo: :cry: De parca crestinismul este singurul lucru care iti furnizeaza raspunsurile la intrebari. :cry:

El deja a decis ca nu exista.El nu cauta ci asteapta stiinta sa i explice cum stau lucrurile.

:P Asta ai inteles? :) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa este, depinde de noi in primul rand!

si eu nu vorbesc de pacat, eu le consider greseli in raport cu propiul meu stadiu de evolutie!

restul...poveste !

poveste heh?? :yahoo:

Cica "daca zicem ca nu avem pacat,il numim pe Dzeu mincinos si cuvantul Lui (implicit El )nu locuieste in noi"

Faptul ca tu nu consideri pacatul = o greseala in raport cu propriul stadiu de evolutie(despre care spuneai mai devreme ca e in perfecta armonie cu Dzeu,de vreme ce Dzeu e in tine :cry: ...!)nu inseamna ca el chiar nu este asa!! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba chiar e cea mai buna intelegere.... Poti sa fii plin de "spiritualitate", dar daca uiti ceea ce sint oamenii (doar niste animale ceva mai inteligente decit restul) e degeaba.

 

De parca crestinismul este singurul lucru care iti furnizeaza raspunsurile la intrebari.

 

E cea mai buna cale pentru tine, zici tu

Fiecare alege pentru sine calea care i se pare mai corecta,dar asta nu inseamna ca nimerim unde trebuie.

Nimeni nu vrea sa greseasca, nimeni nu vrea sa fie lasat in urma.

Si eu si tu putem gresi pana la urma,vom sti cand vom sti.

 

E adevarat ca le poti numi si asa, dar eu cred ca sunt mult mai mult.

 

Nici nu m am referit la crestinism.

Din punctul meu de vedere crestinismul este prost inteles si nu am siguranta ca in Biblie este scris adevarul sau o parte din el(mai ales ca nu am fost acolo cand a fost scrisa, nu stiu care este scopul ei,cine a scris o..etc), dar m am regasit in multe scrieri.Pe Dumnezeu eu L am cautat in ce am putut.

Iar eu Il numesc Dumnezeu, dar Il pot numi si altfel, dar intotdeauna cu respect.

Dumnezeu nu apartine crestinismului din punctul meu de vedere.Eu iL regasesc si n natura, si n animale si n picul de iubire care o simt pentru cineva sau ceva.

Mie mi se pare foarte trist ceea ce spui tu si anume ca nu I simti prezenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poveste heh?? :yahoo:

Cica "daca zicem ca nu avem pacat,il numim pe Dzeu mincinos si cuvantul Lui (implicit El )nu locuieste in noi"

Faptul ca tu nu consideri pacatul = o greseala in raport cu propriul stadiu de evolutie(despre care spuneai mai devreme ca e in perfecta armonie cu Dzeu,de vreme ce Dzeu e in tine :) ...!)nu inseamna ca el chiar nu este asa!! :cry:

:cry:

Anna, o reformulare ar fi gozava ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×