Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Poti sa-L iubesti pe Dumnezeu fara sa-L cunosti? Poti sa-L cunosti pe Dumnezeu fara sa-L intelegi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da,si acel pas trebuie sa contina in primul rand acceptarea starii de pacat in care te afli sau ca sa spun in termeni mai interesanti....modul cum ne raportam noi la stadiul nostru de evolutie si la ce ne sta in calea acelei impliniri

 

Pentru ca El a pus gandul vesniciei in inima noastra,pentru ca ne-a creeat cu dorinta de casa,cum spuneai...dar am degenerat atat de mult incat nu poti spune ca noi suntem in El.Altfel nu ar mai fi venit sa moara ptr noi,daca eram in El si in stare perfecta de armonie cu El.

(note* vorbesc doar din punct de vedere crestin,referindu-ma strict la Dzeu Bibliei.)

 

Noi suntem cazuti in pacat,nu este lumina divina in noi,pentru ca "toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava Lui Dzeu".Deci iubirea de Dzeu se naste intradevar in urma trezirii spirituale,dupa ca am auzit ce spune Dzeu despre noi/eul nostru,si am acceptat planul Sau de mantuire.

 

Sinele va fi lipit de noi pana cand vom muri.Nu vom scapa niciodata de firea pamanteasca si pacatul care se tine scai de noi.Dzeu nu ne condamna ptr ca suntem pacatosi,ci ptr ca nu acceptam eliberarea de sub puterea pacatului.Suntem ca niste sclavi rascumparati ,dar ne place sa stam pe langa vechiul stapan si saslujim ca robi in loc sa slujim din dragoste

 

 

Ca sa contina acceptarea starii de pacat, trebuie sa constientizezi pacatul si natura sa.Daca te referi la acceptare in sensul de asta este, eu nu sunt de acord , eu vad acceptarea ca pe un act al vointei si nu unul de renuntare.

 

Auzirea cuvantului inseamna intelegerea lui, iar intelegerea se face prin capacitatea pe care ti ai muncit o singur prin experienta umana.Am credinta ca nu poti ierta fara sa intelegi ce ierti.Puterea de a ierta apartine de divin, ceva care dobandeste si omul in timp urmand, modelul divin.Daca Dumnezeu este asa drept cum toti ni L imaginam, nu cred ca nu si ar dori evolutie pentru om.Tu chiar crezi ca lumea este inafara Lui?

Eu cred ca ceea ce te invata raul .nu te invata binele si invers.Le consider necesare pe amandoua in evolutia omului.

Este evident ca nu suntem in stare perfecta de armonie cu El(in asta si consta ratacirea), dar asta nu inseamna ca nu putem.Eu nu cred ca lucrurile s au intamplat cum s au intamplat, din intamplare.Eu cred in sensul lucrurilor si n cunoasterea pe care o aduna omul pentru evolutia sa.

 

Eu vorbeam de nasterea iubirii de Dumnezeu in urma cunoasterii pe care am adunat o(cei ajunsi la acel nivel)ce s a transformat in intelepciune divina si a produs trezirea.

Eu cred ca indiferent ce facem in noi exista un pic din esenta divina, fara ca noi sa o constientizam.

Daca copilul meu ar apuca o pe cai gresite si m ar parasi pentru caile lui gresite(in sensul de facand rau oricui inclusiv mie)si ar inceta sa ma mai iubeasca , eu nu cred ca as putea sa nu l mai iubesc.Daca eu pot care sunt om ...Nu , nu cred ca nu este lumina divina in noi.

 

Nu ai de unde sa sti daca vom scapa vreodata sau nu de firea pamanteasca, sau de pacat.

Eu inteleg Mantuirea ca pe o eliberare de lume, de pacat,liberi de grija de sine care se naste prin desavarsire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:yahoo: Tu ai spune!! :cry: Cum sa spui ceva ce nu ai experimentat niciodata??Dupa ureche?

Stii ce Raule ?Daca ai sa te uiti in jur,nimeni nu o sa fie niciodata suficient de perfect,nici sotia,nici parintii,nici prietenii,cu atat mai multi oamenii dintr-o congregatie.

Litera legii am tinut-o si eu,ca atat am putut sa vad.Acum,(sper si cred) nu ma mai uit nici in stanga nici in dreapta...urmez calea nu ma iau dupa cei de pe cale,ptr ca fiecare intelege in felul lui.Propria ta cale sa fie doar una deci: Eu sunt Calea Adevarut si Viata.Daca urmaresti asta ,atunci nu e trist deloc.E chiar bine :P

Asta inseamna sa ajungi sa il cunosti si sa il intelegi pe Dzeu!! :cry:

 

asta e reclama mascata la ochelari de cal! o fi vreun "adevarutz" in ceea ce zici dar e inecat in egoism,vanitate si marginire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta e reclama mascata la ochelari de cal! o fi vreun "adevarutz" in ceea ce zici dar e inecat in egoism,vanitate si marginire...

 

Vaiiii,nene,sa stii ca iti simteam lipsa!Cum de nu erai tu sa mai arunci cu o piatra pe ici ,pe colo,in "adevarutz" :cry: .si ca tot mentionai ... tu si remarcile tale sunt "inecate in egoism,vanitate si marginire..." !! :yahoo:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca copilul meu ar apuca o pe cai gresite si m ar parasi pentru caile lui gresite(in sensul de facand rau oricui inclusiv mie)si ar inceta sa ma mai iubeasca , eu nu cred ca as putea sa nu l mai iubesc.Daca eu pot care sunt om ...Nu , nu cred ca nu este lumina divina in noi.

Dumnezeu iarta cu conditia ca omul sa-si recunoasca vina. Pentru ca Dumnezeu nu-Si calca cuvantul dat si Dumnezeu mai este si DREPT, dincolo de toata dragostea pe care o poarta oamenilor. Adica nu poate lasa pacatul nepedepsit, oricat ne-ar iubi. Mai ales ca pentru asta a murit Fiul Lui. Nici un parinte care vrea binele copilului sau nu lasa greselile nepedepsite, pentru ca doar asa copilul va invata sa deosebeasca binele de rau. Cei care le trec cu vederea copiilor micile si marile greseli - voite sai mai putin voite (cu precizarea ca acestea din urma n-ar trebui pedepsite, in plan uman), inteleg gresit ideea de dragoste parinteasca.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E cea mai buna cale pentru tine, zici tu

Si chiar este cea mai buna (pentru mine, evident). Acelasi lucru il poate spune fiecare dintre voi, pentru sine insusi.

Fiecare alege pentru sine calea care i se pare mai corecta,dar asta nu inseamna ca nimerim unde trebuie.

Atita vreme cit este Calea noastra personala, nu exista "a nimeni unde nu trebuie". Exista solutii pentru fiecare problema de care ne lovim, chiar daca aceste solutii nu ne plac deloc. In unele dintre cazuri, putem continua altundeva si altcindva (adica intr-o alta viata).

Nimeni nu vrea sa greseasca, nimeni nu vrea sa fie lasat in urma.

Crezi? :P :yahoo:

Si eu si tu putem gresi pana la urma,vom sti cand vom sti.

Din greseli putem invata.

E adevarat ca le poti numi si asa, dar eu cred ca sunt mult mai mult.

Ce anume? Zei? E o posibilitate... dar nu putem deveni asta decit daca sintem cu adevarat liberi (adica sa avem o minte libera de "pacate" si de defectele de educatie) si constienti de sine si de conditia in care ne aflam. Pina atunci sintem doar aici si acum, in fiecare moment al vietii noastre.

Nici nu m am referit la crestinism.

Din punctul meu de vedere crestinismul este prost inteles si nu am siguranta ca in Biblie este scris adevarul sau o parte din el(mai ales ca nu am fost acolo cand a fost scrisa, nu stiu care este scopul ei,cine a scris o..etc), dar m am regasit in multe scrieri.Pe Dumnezeu eu L am cautat in ce am putut.

Iar eu Il numesc Dumnezeu, dar Il pot numi si altfel, dar intotdeauna cu respect.

Cauta in primul rind in tine. Vei avea multe surprize, nu toate placute, dar surprize.

Dumnezeu nu apartine crestinismului din punctul meu de vedere.Eu iL regasesc si n natura, si n animale si n picul de iubire care o simt pentru cineva sau ceva.

Mie mi se pare foarte trist ceea ce spui tu si anume ca nu I simti prezenta.

Nu-ti face probleme pentru mine. Am gasit ceva la fel de pretios ca ceea ce inseamna Dumnezeu pentru tine. Ceva... diferit.

 

:cry:

Anna, o reformulare ar fi gozava ! :cry:

Sau poate chiar mai multe. :) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...in final, vor conta doar faptele si cuvintele... atat!

 

...si gandurile, si motivatia din spatele actiunii...

In final cred ca va conta totul.Nimic nu i in zadar.

 

Biblia este calea ta Anna, nu a mea... fiecare este liber sa-si aleaga Calea, asa cum o intelege.

iar la "sfintenie" se ajunge doar prin evolutie.

 

 

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta e reclama mascata la ochelari de cal! o fi vreun "adevarutz" in ceea ce zici dar e inecat in egoism,vanitate si marginire...

Cred ca este vorba de o neintelegere.

Annacondor are dreptate, pentru ca ne recomanda sa nu mai privim la oameni, ci la Cel care este Adevarul, Calea si Viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fiecare isi are locul pe care il merita, mai presus de religie, credinta, s..m.d, ...in final, vor conta doar faptele si cuvintele... atat!

 

da...insa de regula, aflam prea tarziu !

Niciodata nu e prea tirziu. Nici macar atunci cind mori, pentru ca moartea e doar un alt inceput. Chiar si voi, crestinii, recunoasteti asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offtopic,

Dane, cum ti s-ar parea sa apara aici un tiz al tau - dan-marius, dar .. din tabara diametral opusa? :yahoo: Tocmai azi am descoperit pe cineva care are exact numele asta, in ordinea asta.. Mi s-a parut fun, m-am gandit direct la tine si la o confruntare directa.. ar fi ceva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia este calea ta Anna, nu a mea... fiecare este liber sa-si aleaga Calea, asa cum o intelege.

iar la "sfintenie" se ajunge doar prin evolutie.

Eu i-as spune mai degraba "transformare" decit "evolutie". "Sfintenia" asta a fost mereu a voastra.

"moartea spirituala" nu exista, cel mult pot sa-i spun: "remuscare spirituala".

Asta presupune constiinta si spiritualitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×