Sari la conținut
Forum Roportal
Teddy ''-''

Din opiniile supăratului pe lume

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Vriies a spus:

Până la urmă, pe bune, ce pana mea aș spera io că o să înțeleagă teddy din istoria Hypatiei și neoplatonism? :sad: Nu mai bine mă duc io la culcare? Lasă, bre, că de vineri intru în concediu și, gata, pa, fără forum! :laugh:

Foarte bine. In munti cu tine! Concediu placut! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Maeve. said:

Foarte bine. In munti cu tine! Concediu placut! 

Mercic, scumpă ca de obicei!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Teddy ''-'' a spus:

 Mă gândesc adesea la faptul că a fost cam mult 30 de ani de liniște și libertate în țărișoara noastră după o jumătate de secol de ateism forțat ...

Doar atat am citit pentru inceput (imi indrept putin spatele de la munca de bucatarie) ca in comunism doar saracilor se interzicea de toate ca nu erau nici membri de PCR. 

Stabii cu functii mergeau la biserici fara masca de carnaval iar nevestele si copiii cloceau acolo pe perne moi in biserica catolica, unde atmosfera nu este asa de strict, se aeriseste mult sa nu lesine lumea.   Multi atunci au realizat ca NU primesc nimic de la acele institutii de hoti calificati, barbati falsi toti preotii cu scopul sa te lamureasca la un singur lucru, sa-i dai lui averea ca te vei duce in Rai.     Nevasta Calaului din Penitenciarul din Sighet, era zilnic la orice slijba cu fiica in biserica, n-am idee unde au ajuns parintii dar fata lor a murit cu 30 de ani in urma de  Epilepsie si se putrezea in sala profesorala de Vineri pana Luni cand a fost gasita de prima persoana care a intrat acolo.   

Alti clienti speciali al SATANEI comuniste erau POCAITII care au devenit membri de PCR  sa aibe prioritati la concedii de boala pe termen lung,  de cumparat aparate electrice casnice si TV color rusesc, etc.   Nasteau copiii si stateau acasa si venea lunar si bani, iar in acest timp preparau iesirea din tara oficial prin niste legaturi evreiesti care luau banii, trimiteau invitatiile din Yugoslavia la nunti, ca sint verisorii bunicilor, demult decedati, de unde le ducea la granita cu Italia si acolo treceau cu pasapoarte italienesti procurate tot de evrei si cereau azil si imediat veneau si copiii cu nevestele din  Romania ca deja au vandut totul sa nu fie confiscat de statu' roman, ca unii au patit si asa.      

Daca altcineva s-ar fi gandit doar sa plece, deja era mort ca pocaitii denuntau cumva ca erau si spionii altori religii, dusmanii lor de moarte ca altii nu cunosc adevarul, au voie sa bea si restul pacatelor iar ei/ele doar in mare secret le duc la capat ca erau maritate de parinti cu barbati de care nu le placea deloc.   Aveam colege de clasa care mi-au spus cum functioneaza pocaiala ca eu am ramas surprinsa de ce nu s-a dus la liceu ca era romanca din oras si invata bine, dar dupa 8 clase un tamplar era bagat langa ea in pat si era maritata si ''fericita" daca mai auzea cineva cand vorbeste undeva cu alte fete decat pocaite.   Credeam ca se va duce la cursuri serale, dar pentru ea scoala s-a terminat.   Communistii nu ziceau nimic!!!  desi stiau ca ea nici nu-l cunostea pe tipu' era practic copila abuzata ca nici 16 ani nu avea, dar a primit munca de birou la Primarie cu 8 clase!!!  Unde dracu' era Satana ca nici securistii nu-l vedeau???  

De aia zic sa nu mananci altceva ca Satana e asa si pe dincolo ca toate pioase se prefac ingerase dar sint al dracului de sataniste!!!      

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, The Unknown a spus:

Doar atat am citit pentru inceput (imi indrept putin spatele de la munca de bucatarie) ca in comunism doar saracilor se interzicea de toate ca nu erau nici membri de PCR. 

Stabii cu functii mergeau la biserici fara masca de carnaval iar nevestele si copiii cloceau acolo pe perne moi in biserica catolica, unde atmosfera nu este asa de strict, se aeriseste mult sa nu lesine lumea.   Multi atunci au realizat ca NU primesc nimic de la acele institutii de hoti calificati, barbati falsi toti preotii cu scopul sa te lamureasca la un singur lucru, sa-i dai lui averea ca te vei duce in Rai.     Nevasta Calaului din Penitenciarul din Sighet, era zilnic la orice slijba cu fiica in biserica, n-am idee unde au ajuns parintii dar fata lor a murit cu 30 de ani in urma de  Epilepsie si se putrezea in sala profesorala de Vineri pana Luni cand a fost gasita de prima persoana care a intrat acolo.   

Alti clienti speciali al SATANEI comuniste erau POCAITII care au devenit membri de PCR  sa aibe prioritati la concedii de boala pe termen lung,  de cumparat aparate electrice casnice si TV color rusesc, etc.   Nasteau copiii si stateau acasa si venea lunar si bani, iar in acest timp preparau iesirea din tara oficial prin niste legaturi evreiesti care luau banii, trimiteau invitatiile din Yugoslavia la nunti, ca sint verisorii bunicilor, demult decedati, de unde le ducea la granita cu Italia si acolo treceau cu pasapoarte italienesti procurate tot de evrei si cereau azil si imediat veneau si copiii cu nevestele din  Romania ca deja au vandut totul sa nu fie confiscat de statu' roman, ca unii au patit si asa.      

Daca altcineva s-ar fi gandit doar sa plece, deja era mort ca pocaitii denuntau cumva ca erau si spionii altori religii, dusmanii lor de moarte ca altii nu cunosc adevarul, au voie sa bea si restul pacatelor iar ei/ele doar in mare secret le duc la capat ca erau maritate de parinti cu barbati de care nu le placea deloc.   Aveam colege de clasa care mi-au spus cum functioneaza pocaiala ca eu am ramas surprinsa de ce nu s-a dus la liceu ca era romanca din oras si invata bine, dar dupa 8 clase un tamplar era bagat langa ea in pat si era maritata si ''fericita" daca mai auzea cineva cand vorbeste undeva cu alte fete decat pocaite.   Credeam ca se va duce la cursuri serale, dar pentru ea scoala s-a terminat.   Communistii nu ziceau nimic!!!  desi stiau ca ea nici nu-l cunostea pe tipu' era practic copila abuzata ca nici 16 ani nu avea, dar a primit munca de birou la Primarie cu 8 clase!!!  Unde dracu' era Satana ca nici securistii nu-l vedeau???  

De aia zic sa nu mananci altceva ca Satana e asa si pe dincolo ca toate pioase se prefac ingerase dar sint al dracului de sataniste!!!      

 

Vezi, teddy? Asta e realitatea, cea pe care ti-o zice Unknown aici. Nu lumea ta de dulci visari pe care o presari peste realitatea cruda. Unknown stie cum merg treburile in aceasta lume dificila. Oricand avem ce invata din ce ne spune, pentru ca ne spune adevarul, fara indulciri, fara basme, fara iluzii si amagiri. Fara sperante desarte.

E greu sa accepti adevarul crunt, teddy, e greu sa functionezi in aceasta realitate dura fara carjele iluziilor. Dar numai asa poti sa faci ceva realmente cu viata ta. Cu carjele sperantelor vane nu ajungi nicaieri. Mai bine ridica-te si umbla pe picioarele tale, lasa carjele, ca iti atrofiaza picioarele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 ore, Vriies a spus:

Nu în ultimul rând, doar ca un umil exemplu, de felul în care Hypatia din Alexandria...

Deja ai cazut in capcana corectitudinii politice, pe care o propaga pe aici observant. Se stie de atata vreme chestia asta cu Hypatia, s-a consemnat, s-a analizat, dar vii tu acum iar si dezgropi morti. De ce Vriies? Te- a luat apa lu' observant.  Fii si tu mai atent si evita belemistii.:smile: Sunt timpuri confuze si nimic nu mai e ce pare a fi.

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 hours ago, The Unknown said:

Doar atat am citit pentru inceput (imi indrept putin spatele de la munca de bucatarie) ca in comunism doar saracilor se interzicea de toate ca nu erau nici membri de PCR. 

Stabii cu functii mergeau la biserici fara masca de carnaval iar nevestele si copiii cloceau acolo pe perne moi in biserica catolica...

Doar atat am citit...pana la ''Biserica Catolica''. Adunarea talhareasca papistasa, nu are Biserica. Aia nu e Biserica. Deci Biserica nu e o cladire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, observant said:

Adal, te-am pus pe ignore. Mucozitatile tale nu intereseaza pe nimeni, in afara de teddy, singurul care e fericit sa ti le aminteasca la fiecare postare. :lol2:

E bine ca esti a lui... :lol2::o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 minutes ago, adal* said:

Deja ai cazut in capcana corectitudinii politice, pe care o propaga pe aici observant.

Se stie de atata vreme chestia asta cu Hypatia, s-a consemnat, s-a analizat, dar vii tu acum iar si dezgropi morti. De ce Vriies? Te- a luat apa lu' observant.  Fii si tu mai atent si evita belemistii.:smile: Sunt timpuri confuze si nimic nu mai e ce pare a fi.

 

În ce-am căzut? În ce-am călcat? :laugh: Nu prea mi-e clar despre ce vorbești tu aici...

Poi, aia e, că nu prea se știe chestia cu Hypatia. Ca dovadă, Teddy habar n-a avut despre asta. Iar dacă alții știu, atunci chestia e tabu și  ținută sub făraș. E rândul meu să te întreb: De ce, *adal? 

Spui că „dezgrop morții”, amintind de cazul Hypatiei - femeia filosof și om de știință din Alexandria anilor 400 - care a fost ucisă cu bestialitate de o gloată de creștini? Io aș zice că în cazul acesteia e musai să se facă o restituție și nu să se țină în continuare batista pe țambal. 

N-am niciun parti pris în legătură cu această chestie. Și nici vreun pact sau înțelegere cu Observant și cred că realizezi foarte bine acest lucru. Doar că pur și simplu veni vorba.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Vriies said:

În ce-am căzut? În ce-am călcat? :laugh: Nu prea mi-e clar despre ce vorbești tu aici...

Poi, aia e, că nu prea se știe chestia cu Hypatia. Ca dovadă, Teddy habar n-a avut despre asta. Iar dacă alții știu, atunci chestia e tabu și  ținută sub făraș. E rândul meu să te întreb: De ce, *adal? 

Spui că „dezgrop morții”, amintind de cazul Hypatiei - femeia filosof și om de știință din Alexandria anilor 400 - care a fost ucisă cu bestialitate de o gloată de creștini? Io aș zice că în cazul acesteia e musai să se facă o restituție și nu să se țină în continuare batista pe țambal. 

N-am niciun parti pris în legătură cu această chestie. Și nici vreun pact sau înțelegere cu Observant și cred că realizezi foarte bine acest lucru. Doar că pur și simplu veni vorba.

Bine ca te doare de una din anii 400 care mai mult ca sigur era pagana. Dar de crestinii care au fost omorati de atei, nu amintesti nimic. Aia nu mai conteaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×