Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Lectii de viata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 20 minute, adal* a spus:

asta inseamna sa fii cocalar.

Nu intelegi cum se poate ca oamenii de stiinta sa trateze stiintific ipoteza ca exista dzeu creator al acestui univers, dar totusi ei nu CRED in dzeu.

Citeste cartea fizicienilor cosmologi John Barrow si Franz Tippler, Principiul Antropic Cosmologic, Editura Tehnica, Bucuresti, 2001. Are 750 de pagini, tip manual, scrise marunt, numai formule si ecuatii. Se trec in revista toate argumentele filosofice, antropologice, fizice, matematice, chimice, biologice, etc, despre ipoteza ca dzeu creator ar universului exista sau nu.

Dupa ce o termini, vei intelege de pe ce pozitie discut aceasta ipoteza de lucru. Daca nu intelegi, macar nu vei afirma ca Barrow si Tippler sunt cocalari, ceea ce ar fi un mic progres pentru tine.

81c045ee_54PIWzbegOUc_10001.jpg.1d944f3529838f1ae804138b3306d4b8.jpg

Editat de observant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce chestie! Exista fizicieni cosmologi reputati care au tratat stiintific ipoteza ca exista dzeu creator al universului, si nu au fost batjocoriti de membrii comunitatii stiintifice internationale ca ar fi cocalari sau ar trebui sa isi ia medicamentele! Adal, mediteaza la mentalitatea acestor savanti. Ce lectii poti deduce analizand abordarea si raportarea lor la chestiune?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice subiect poate fi tratat in multe feluri. Faptul ca tu l-ai tratat cocalareste este problema ta. Nu te mai ascunde intre picioarele fizicienilor ca sa scapi de epitetul asta pe care il meriti cu prisosinta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 51 minute, adal* a spus:

Orice subiect poate fi tratat in multe feluri. Faptul ca tu l-ai tratat cocalareste este problema ta. Nu te mai ascunde intre picioarele fizicienilor ca sa scapi de epitetul asta pe care il meriti cu prisosinta.

Ti-o cauti cu lumanarea, Adal. Intai m-ai facut nebun, acum ma faci cocalar. Cum te vei prezenta la judecatorie daca va fi legiferata carantina la domiciliu? Rabdarea mea se apropie de sfarsit, Adal. Dar imi va face placere sa te vad in realitate in boxa acuzatilor, Adal. Sa nu crezi ca iti voi permite sa apari cand ai tu chef, sa ma jignesti, si apoi sa dispari cateva zile, crezandu-te la adapost. Ai un IP, Adal. Distreaza-te in continuare, Adal. Mai incolo ma voi amuza eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intru cand vreau eu pe aici si cand am chef, tu nu ai nicio legatura cu asta. Este clar ca te asteptai sa cadem toti muti de admiratie fata de mintea ta "stralucita". Nu s-a intamplat asa?

Ce chestie. Pari oarecum intrigat si confuz si. Ma distrezi maxim. Acum poti crede ce vrei tu "stralucitorule", cred ca in sfarsit a venit vremea sa te las singur cu enki pe topicul asta. Ea nu o sa te supere niciodata. Sigur o sa fie martora la proces. Sa fii sanatos! am zis-o din suflet.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, observant a spus:

 Lucia

Nu-ti permit sa te legi de numele meu, in niciun fel, indiferent ce "lectii de viata" iti dai tu tie insati! M-am facut inteleasa? 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Lucia N a spus:

Nu-ti permit sa te legi de numele meu, in niciun fel, indiferent ce "lectii de viata" iti dai tu tie insati! M-am facut inteleasa? 

Ai afirmat ca ""Viata este vesnica. Chiar si corpul uman poate sa traiasca vesnic."

Ai facut o afirmatie publica, si te-am citat.

Asta e pozitia ta stiintifica, viziunea ta despre realitate.

Argumenteaz-o. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, observant a spus:

Ai afirmat ca ""Viata este vesnica. Chiar si corpul uman poate sa traiasca vesnic."

Ai facut o afirmatie publica, si te-am citat.

Asta e pozitia ta stiintifica, viziunea ta despre realitate.

Argumenteaz-o. 

Am uitat sa precizez ca am ales sa  nu mai raspund provocarilor tale, pe care le lansezi constant continuu pe forum. 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie cerinta asta a lui observant nu mi se pare o provocare (sau nu una in sensul rau al cuvantului) Lucia, de ce o vezi asa? Ar fi interesant sa combatem doar pareri, nu oameni si sa sprijinim cu argumente tot ceea ce sustinem, sa uitam de simpatii si antipatii. De multe ori inveti lucruri mai interesante de la cei care nu iti sunt simpatici, sa stii.

Scuzati interventia!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, Fiero, pentru Lucia orice invitatie la argumentare e o provocare pe care o evita. :lol2: Am aflat asta din experienta. :lol2: Dar oricum, ramane funny rau de tot, cum spune ea intotdeauna: nu iti permit sa...., si am decis sa nu dau curs provocarii...., every time, la fix ca ceasul elvetian, fara gres. Se vede ca a repetat si s-a antrenat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×