Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 6 minute, Enki a spus:

Ti se pare ca societatea asta, despre care spuneai ca a involuat moral, e pregatita pentru a face pasul de la sa nu ucizi la salveaza viata celor din jurul tau sau opreste pe cel ce vrea sa ucida? Nu-ti da cu virgula rationamentul asta?

De fapt, o parte din ea o face deja. Nici când a apărut NT nu erau pregătiți toți să îl urmeze. 

Sunt oameni care și acum își riscă viața pentru a salva viața altora. Poate acum sunt mai multi, decât erau înainte. Nu știu să îți spun. Tu știi?

In ceea ce privește viitorul, nu pot pune virgula, pt că nu pot cuprinde cu mintea fiecare suflet de pe pământ că sa fac o sumă. Iar faptul că poate ni se dă șansa și știința să evoluam, nu înseamnă că această evoluție neveste garantata gratuit.

Nu uita. Contează cum reușești să gestionezi..printre altele, si suferință. Sau, liberul arbitru de a evolua sau de a involua, poate fi o forma echivalenta de exprimare.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Stu' a spus:

Și spune cineva undeva că NT ar fi ultimul T? Poate că este..asta eu nu am de unde ști.

Însă nu ar schimba regulile musai pentru că așa ar vrea el, ci pt că așa ar fi firesc. De exemplu, ,,sa nu ucizi'' ar evolua la ,,sa salvezi viața celor din jurul tau'' sau ,,să oprești pe cei care vor sa ucida''.

Din nou intreb, ti se pare ca daca ar veni, as schimba regulile NT cu ce ai spus tu mai sus, in conditiile in care societatea o vezi in involutie morala? Sau ar scoate iar biciu?

Acum 4 minute, Stu' a spus:

Am răspuns deja la ce ai editat tu.

Nu m-am contrazis cu nimic, daca Dumnezeu nu ar schimba legile din capriciu, ci cu sensul de a ne ajuta sa evoluam pe mai departe. Oamenii sunt sau nu pregătiți să accepte anumite reguli. Poate Dumnezeu știe când sa ,,schimbe'' regulile, în funcție de stadiul evolutiv al omenirii.

Unde este contradicția ?

Contradictia este in parerea pe care o ai asupra lumii de azi din punct de vedere moral, si regulile alea roz si pufoase cu care spui ca ar putea face un upgrade la noul testament. Te-am intrebat daca lumea e pregatita pentru un astfel de salt, asa cum a fost lumea pregatita sa renunte la regulile sangeroase din VT in favoarea celor din cel nou.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, pentru ca vad ca m-ai raspuns. Spui ca nu erau pregatiti sa urmeze NT, dar totusi crestinismul s-a raspandit cu viteza maxima.

Acum 5 minute, Stu' a spus:

 

Sunt oameni care și acum își riscă viața pentru a salva viața altora. Poate acum sunt mai multi, decât erau înainte. Nu știu să îți spun. Tu știi?

 

Ei, uite asta putem sa o discutam pe topicul lui Vriies, asa la modul lejer, per ansamblu, lumea e mai buna decat acum 5000 de ani? Dar decat acum 2000?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și eu ți-am spus că nu știu. 

Vreau să subliniez că nu am generalizat cum că lumea mai degrabă a involuat moral, ci doar am explicat că ceea ce spunea Nicolae T poate mai degrabă să ducă la involuție, și nu la evoluție, daca nu se îndeplinesc și alte condiții, in afara sexualități propriu-zise. 

Tu singura ai tras concluzia că vorbind și de involuție morala, am generalizat asta, de parcă , trăgând linia, lumea per total e mai oribila azi decât a fost ieri.

Sunt și evolutii morale, sunt chiar multe. Nu spun că mai mult involuam, decât evoluam. Desi, complex vorbind, nu cred că numărul contează atât de mult, cat concentrația..

In fine. Ideea este că am înțeles ce zici. Daca de fapt involuam, un NT2 ar putea fi un VT2 mai degrabă. Nu știu să îți răspund la asta. Dar intuiesc că nu va fi așa și că mai degrabă se va sfârși existența asta..decât să revenim la un VT2. Există și specii care au dispărut ( extincție, autodistrugere, you name it)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' dacă evoluția înseamnă, de fapt, să-ți ucizi aproapele, ce ne facem cu principiile creștine?

Pământul e deja suprapopulat cu idioți (persoanele de față se exclud, desigur), sunt mai mult de 7.000.000.000. Șapte miliarde de oameni!!! 

Clima se schimbă de la ok la nasoală. Mâncarea se împuținează, Dragnea a blocat importurile de legume chiar înainte de a intra la pușcărie. Ce ne facem? 

Salvăm un semen sau îl halim? 

Postim sau băgăm în noi ca sparții? 

Alegem Raiul cu aripioare și norișori pufoși, sau ne mâncăm între noi?

Ce va fi?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de ce nu simt nevoia sa am certitudini schioape. Sincer, acum.

Unele lucruri chiar nu ne ajuta cu Nic, doar pentru ca le știm. Departe de mine gândul să nu cercetați, însă. Fiecare cercetează până în panzele albe- ce simte că e nevoie sa cerceteze. Si eu fac la fel.

In rest, am scris deja mai sus ce cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, gargbird a spus:

Da' dacă evoluția înseamnă, de fapt, să-ți ucizi aproapele, ce ne facem cu principiile creștine?

Pământul e deja suprapopulat cu idioți (persoanele de față se exclud, desigur), sunt mai mult de 7.000.000.000. Șapte miliarde de oameni!!! 

Clima se schimbă de la ok la nasoală. Mâncarea se împuținează, Dragnea a blocat importurile de legume chiar înainte de a intra la pușcărie. Ce ne facem? 

Salvăm un semen sau îl halim? 

Postim sau băgăm în noi ca sparții? 

Alegem Raiul cu aripioare și norișori pufoși, sau ne mâncăm între noi?

Ce va fi?

Suprapopularea e din cauza ca fentam selectia naturala. Dar nu-i nimic, au aparut deja antivaxxerii, noua medicina germana, tinctura de patrunjel in loc de antibiotice cand ai infectie, va reveni si selectia naturala pe tapet.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah . Și mai voiam să spun ceva și apoi fug la culcare. Mă bucur că am putut sa duc conversația asta până la capăt fara jigniri și ironii răutăcioase. Așa sa tot dezbați.

Ce voiam să spun e că mai există posibilitatea ca unii sa evoluam și alții..să dispară, involuând ..și asta ar putea fi echivalenta cu ideea de mântuire. 

Noapte buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, Stu' said:

Nu știu dacă îl apreciem pe Shapiro pt același motiv. 

Shapiro nu instiga la violenta niciodată și asta o confirmă chiar el. Tu, sper că nu mai ești atât de vehement pe cât erai. Sa ameninți cu bătaia un băiat pt că îți spune că e atras de tine sau îți face o propunere - nu este ceva ok și categoric nici Shapiro nu este de acord cu asta. Cred că poate fi oarecum deranjant, așa cum poate fi deranjant sa ți se facă avansuri de la o femeie pe care nu o placi. Dar nu este ok sa fii violent cu cei care nu sunt violenți cu tine, macar.

 

Acum nu, asta era printre 2005 - 2009...pe atunci nu ii incadram la categoria boli psihice. Acum e altceva. Dar asta nu inseamna ca trebuie promovati. Orice individ normal tinde biologic către reproducere şi psihic către completare, iar in ce priveste ura, daca mergi cateva pagini inapoi am prezentat ura lor impotriva noastra. Trebuie sa recunoastem ca acest sistem e satanist. Nu are nici o morala. Sistemul tinde spre autodistrugere cu promovari deastea.  Violenta e de partea lor. Uite ce fac satanistii pentru promovarea gay.

 

Editat de Teddy ''-''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×