Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu are că preferi tu, dar poate avea o relevanță superioara preferințelor tale . Dacă privești suficient de complex problema . Nu chiar minim infinit, plus infinit, dar pe acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

Nu are că preferi tu, dar poate avea o relevanță superioara preferințelor tale . Dacă privești suficient de complex problema . Nu chiar minim infinit, plus infinit, dar pe acolo.

Io mi-am manifestat doar preferința mea, cu speranța că n-am jignit o parte sau alta. 

N-am înțeles prea bine despre ce relevanță superioară ar fi vorba și ce înseamnă, în accepțiunea ta,  să privesc suficient de complex problema. :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asculta-l mai atent pe Shapiro, sunt multe filmulețe cu el pe YouTube și e as in dezbateri.

Apoi, recitește postarea mea. Cred că vei înțelege .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

Asculta-l mai atent pe Shapiro, sunt multe filmulețe cu el pe YouTube și e as in dezbateri.

Apoi, recitește postarea mea. Cred că vei înțelege .

Ar fi fost suficient, de dragul dialogului simplu, să-mi spui tu despre ce e vorba. Cred că aș fi înțeles mai bine. În caz contrar, putem face veșnice trimiteri la diferite saituri fără a spune în prealabil despre ce idee e vorba.

Bine, o să mă uit și pe Shapiro, e ok, dar nu acum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incepe cu asta

Ideea este că modul în care Ben Shapiro lasă fără replică pe cei care încearcă să îi demonteze teoriile, plus vezi mai sus descrierea copilăriei lui - îl atestă pe drept a fi un geniu în viața. Ok, poate un geniu mai mic sau mai greu de descifrat ( mai ușor de intuit), dar geniu.

E împotriva avortului, pune mai presus lucrurile evidente ( obiective și obiectiv convenționale) și lasă pe locul doi sentimentele și dezamăgirile oamenilor - pe care le consideră subiective și de multe ori nedrepte fata de ceilalți, care gândesc altfel. Enki, mai sus, spune că e lipsit de empatie, el însă explică că aceasta nu înseamnă că ești lipsit de empatie. Și eu sunt de acord cu el.

Are multe idei controversate și nu renunță la teoriile lor doar pentru alte teorii , încercând mereu să le arate celorlalți că logica este o convenție, și dacă vrei să joci cu logica, trebuie sa te raportezi mereu la convenții,  altfel - te contrazici singur in vehementa. 

Ideea este că părerea mea despre el este subiectivă și de aceea prefer să îl studiezi tu puțin și să îmi spui tu ce impresie îți lasa. Eu apreciez că are o minte extrem de iscusită și vibranta și că are de fapt multe ori dreptate, prin prisma intuiției,ai degrabă decât prin prisma logicii convenționale care, prin convenții, poate fi foarte ușor demontata. Multi au ciuda pe el, îl consideră fie psihopat, fie fara inima, fie om care face show și vorbește mai repede ca sa își intimideze adversarul. 

Ce este obiectiv, însă, e că Ben Shspiro este un fenomen demn de a fi studiat macar o data în viață :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 minutes ago, Stu' said:

Incepe cu asta

Ideea este că modul în care Ben Shapiro lasă fără replică pe cei care încearcă să îi demonteze teoriile, plus vezi mai sus descrierea copilăriei lui - îl atestă pe drept a fi un geniu în viața. Ok, poate un geniu mai mic sau mai greu de descifrat ( mai ușor de intuit), dar geniu.

E împotriva avortului, pune mai presus lucrurile evidente ( obiective și obiectiv convenționale) și lasă pe locul doi sentimentele și dezamăgirile oamenilor - pe care le consideră subiective și de multe ori nedrepte fata de ceilalți, care gândesc altfel. Enki, mai sus, spune că e lipsit de empatie, el însă explică că aceasta nu înseamnă că ești lipsit de empatie. Și eu sunt de acord cu el.

Are multe idei controversate și nu renunță la teoriile lor doar pentru alte teorii , încercând mereu să le arate celorlalți că logica este o convenție, și dacă vrei să joci cu logica, trebuie sa te raportezi mereu la convenții,  altfel - te contrazici singur in vehementa. 

Ideea este că părerea mea despre el este subiectivă și de aceea prefer să îl studiezi tu puțin și să îmi spui tu ce impresie îți lasa. Eu apreciez că are o minte extrem de iscusită și vibranta și că are de fapt multe ori dreptate, prin prisma intuiției,ai degrabă decât prin prisma logicii convenționale care, prin convenții, poate fi foarte ușor demontata. Multi au ciuda pe el, îl consideră fie psihopat, fie fara inima, fie om care face show și vorbește mai repede ca sa își intimideze adversarul. 

Ce este obiectiv, însă, e că Ben Shspiro este un fenomen demn de a fi studiat macar o data în viață :)

Ok. Am înțeles că e împotriva avortului și că ar considera homosexualitatea un păcat. Da, am înțeles că e un personaj de succes și că, de asemenea, are multe idei controversate. Dar nu mă pot pronunța pe ansamblu.  Oki, de dragul tău o să încerc să sondez în problemă...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te aștept cu niste concluzii.

Sau opinii..

Vis-a-vis de fenomenul Benjamin Shapiro, the jew.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Stu' said:

 

Enki, mai sus, spune că e lipsit de empatie, el însă explică că aceasta nu înseamnă că ești lipsit de empatie. Și eu sunt de acord cu el.

 

Apreciez ca il apreciezi pe Shapiro. Multi nu stiu nimic de el sau nu vor sa stie pentru ca ataca anormalitatea. Enki de exemplu ataca tot ce incearca sa atace anormalitatea. Se vede de la o posta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baby, Kosty, puișor, atata timp cat normalitatea ta e definita de o carte de acum cateva mii de ani, scrisa de niste pastori de capre, in care era anormal sa fii homosexual dar era normal sa ii omori cu pietre pe acestia, in care sclavia era ceva normal dar era anormal ca o femeie sa hotarasca singura cu cine vrea sa se casatoreasca, da, draga, atac. Any problem? :triniti:

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Baby, Kosty, puișor, atata timp cat normalitatea ta e definita de o carte de acum cateva mii de ani, scrisa de niste pastori de capre, in care era anormal sa fii homosexual dar era normal sa ii omori cu pietre pe acestia, in care sclavia era ceva normal dar era anormal ca o femeie sa hotarasca singura cu cine vrea sa se casatoreasca, da, draga, atac. Any problem? :triniti:

Vasilica, astea functioneaza la cei care nu au citit Biblia. citez: '' Puțini creștini citesc biblia cu adevărat. Arată incertitudine, neliniște, dezamăgire, etc., pentru a crea dezordine în comunitățile creștine.  Blestemă-l pe inamic necontenit și fără milă! Blestemă-le conducătorii! Fii precum un berbec ațâțat. Nu te opri deloc până când aceștia sunt distruși în mod complet și cu desăvârșire. Blestemele noastre au avut și au efect. Lucrările au nevoie de timp pentru a se manifesta și trebuie repetate. Multele blesteme și ritualuri făcute împotriva acestui program odios, au trezit și au pus în mișcare forțe puternice. Fii răbdător! Creștinismul este un monstru de proporții uriașe care deține averi și putere imensă. Nu va cădea într-o zi, ci în timp. Unde-s doi puterea crește. În același fel, o singură furnică nu reprezintă o amenințare pentru nimeni, însă o armată de furnici îți poate pustii o livadă într-o perioadă scurtă de timp. ''

Cred ca ti se potriveste ca o manusa, preluat de aici. http://bucurialuisatan.com/tactici-si-strategii-in-lupta-de-zi-cu-zi/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×