Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Reclama Forum Referendum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Pai întreabă de cate ori au fost atinși. Nu le spune sa ridice un Nr la întâmplare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la minutul 5,11 cand se gândesc la un număr si ridica degetele

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ești atenta. In acest video, întâi ridica unul un Nr de degete - iar apoi, intermediarul întreabă cealaltă persoană să arate cate ,,degete'' a simțit că a ridicat primul.

In video cu Magicianul x, îi roagă pe amândoi să ridice degetele, în funcție de cate ori au simțit atingerea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa luam filmul lui Sherlock (edit).

Din ce observam din filmul lui STU, scaunele pot trimite impulsuri pe care cei asezati pe ele le simt. Spatarul merge doar pana la nivelul spatelui mai jos de umeri.

Prima data la2.15 il atinge pe unul pe cap, si intreaba daca a simtit sa ridice mana. Ridica amandoi. NU ii intreaba insa UNDE au simtit atingerea, care putea sa fie oriunde pe corp data de impulsurile de la scaun. Abia cand ii atinge jos, pe spate, ii intreaba si UNDE au simtit si arata amandoi la fel jos pe spate - adica acolo unde actioneaza scaunul. A treia oara ii intreaba de cate ori au simtit atingerea, dar NU UNDE - pe umar, unde nu ajunge impulsul scaunului. Deci puteau sa simta oriunde in alta parte unde se atingea corpul lor de scaune. Deci nu ii coordoneaza si nu ii intreaba de LOCUL unde simt, decat atunci cand este un loc care are contact cu scaunul

 

 

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Stu' a spus:

Nu ești atenta. In acest video, întâi ridica unul un Nr de degete - iar apoi, intermediarul întreabă cealaltă persoană să arate cate ,,degete'' a simțit că a ridicat primul.

In video cu Magicianul x, îi roagă pe amândoi să ridice degetele, în funcție de cate ori au simțit atingerea.

Stu, ma refeream la demonstratia din studio, cand nu avea masca, si ii spune unuia sa arate un numar la care se gandeste si ridica si celalalt tot atatea degete.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, ceea ce arată că e altă situație fata de ce a fost la concursul de talente 

In studio PRIMA data ridica unul un Nr. Iar acel număr poate fi transmis celuilalt, pentru a ridica acelasi ne de degete 

Nu știu cum a făcut asta, dar știu că se poate induce sa spui un număr anume..prin ceva joc de cuvinte. Și eu am pățit cu un prieten pasionat de iluzionism.

Joc de cuvinte gen : Spune-mi in șoapte, un număr de la 1 la 7.

Și na, eu am spus 7. Acum nu știu exact metoda prin care i-a sugerat celui de-al doilea cum sa spună același Nr, dar cred că așa a fost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, cel din stanga sta pe scaunul de mentalist caruia i se actioneaza/programeaza impulsurile in functie de actiunile facute asupra tipului de pe scaunul din dreapta.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu să îți spun exact ce metoda complexă, ce ecuație de soluții a practicat. Exista diverse combinații.

Dar chestia cu sugeratul unui număr sau răspuns e pe bune . Mie mi-a fost ,,aplicata'' de mai multe ori și cica eu nu am o personalitate ușor de manipulat - însă jocul de cuvinte tine de reflex , mai degrabă.

Se găsesc cate articole vrei pe net, despre asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 hours ago, Stu' said:

Nu poate fi  -pentru că așa îți place ție să crezi, nu pentru că ai putea sa o demonstrezi doar cu atât.

Eu doar asta spun.

App, un schimb de informații ( de la emițător la receptor, chiar și bilateral) - nu garantează o relație sau o chimie aparte intre doua persoane. Poate una dintre ele să aibă talent mai mare să emită sau alta sa recepționeze. Și poți emite și informații cu scop malefic, nu doar benefic, asta spun.

Iar între cei doi, mai era o persoana..nu uita de ea! Daca puntea de legătură a creat-o, nu doar a asigurat-o, acea terță persoană?

Ipoteza este total incompletă pt a putea trage concluzia pe care o vrei tu. Nici eu nu o pot trage pe cea pe care o vreau (cred) eu și o recunosc senin.

Cam asta am încercat să-i spun și eu, însă, evident, fără succes. Ba m-am ales chiar cu etichete, că aș face pe scafandrul la IQ :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×