Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

,De ce ai impresia ca dintre cele doua scrisori, cea catre copil ar fi redactata cu sufletul, si cea catre adult cu mintea? Dintre cele doua, prima mi se pare foarte bine intocmita, cuvintele bine alese, cantarite, folosirea modului general de exprimare, sa nu impinga nici intr-o parte nici in cealalta balanta si sa nu raneasca un suflet fragil care are intrebari si crede. Cea catre adult este deschiderea celor mai intime ganduri si convingeri, intr-un mod franc si aproape brutal, pentru a nu lasa loc de interpretari.


 

Care crezi ca este mai sincer? Sufletul sau mintea?

Amandoua. pot fi sincere in aceeasi masura, te pot duce in eroare in aceeasi masura. As zice ca sufletul e mai nestatornic chiar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Arielix, dupa cum am spus, oricat de destept ai fi, oricat ti-ar merge mintea in matematica, fizica, chimie si oricat ti-ai fi tocit coatele pe bancile facultatilor, nu esti imun la indoctrinarea religioasa. Cand iti este turnat in ureche de mic sa crezi in dumnezeul religiei in care te-ai nascut, oriunde te-ar purta pasii dupa aceea, ramai cu credinta infipta acolo. De aceea exista oameni de stiinta credinciosi crestini, altii hindusi, alti shinto si fiecare va vorbi cu aceeasi convingere despre zeul religiei lui.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Arielix, dupa cum am spus, oricat de destept ai fi, oricat ti-ar merge mintea in matematica, fizica, chimie si oricat ti-ai fi tocit coatele pe bancile facultatilor, nu esti imun la indoctrinarea religioasa. Cand iti este turnat in ureche de mic sa crezi in dumnezeul religiei in care te-ai nascut, oriunde te-ar purta pasii dupa aceea, ramai cu credinta infipta acolo. De aceea exista oameni de stiinta credinciosi crestini, altii hindusi, alti shinto si fiecare va vorbi cu aceeasi convingere despre zeul religiei lui.

Foarte mare dreptate ai colea!

Poi, ia-mă pe mine, de exemplu...Deștept, cu coatele tocite pe băncile facultăților (am fost și la olimpiadă când eram mic) și tot cred în existența civilizațiilor extraterestre!  :lol:

Bine, asta nu însemnă că aș minimaliza sau mi-aș bate joc de știință :)

Pe de altă parte și trecând peste glumă, tre' să recunoaștem că au fost mari oameni de știință care au recunoscut că au un crez religios sau altul, dar, în același timp, au ținut să sublinieze că cercetarea științifică tre' să fie dincolo de orice crez. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ho,ho, ho!!! opreste-ti caii ... Religia si Extra-Terestri sint 2 lucruri foarte diferite.   In religie esti obligat sa crezi, altfel ... iar cu ET incepe adevarata lume al basmelor!!!

Se discuta la diferite mese rotunde despre aceste ramuri al dialogurilor. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ho,ho, ho!!! opreste-ti caii ... Religia si Extra-Terestri sint 2 lucruri foarte diferite.   In religie esti obligat sa crezi, altfel ... iar cu ET incepe adevarata lume al basmelor!!!

Se discuta la diferite mese rotunde despre aceste ramuri al dialogurilor. 

 

:lol: Draga Olga, eu nu cred ceea ce zici tu aici: " In religie esti obligat sa crezi, altfel ..." !  

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aud pentru prima oara ca: a crede in religie este doar una din optiunile oferite de Biblie la intrebarea asta, cu multiple raspunsuri, A, B, C, D   

 

Cred ca pe moment ai uitat de rugaciunea Crezul sau in maghiara a "Hiszek Egy"  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aud pentru prima oara ca: a crede in religie este doar una din optiunile oferite de Biblie la intrebarea asta, cu multiple raspunsuri, A, B, C, D   

 

Cred ca pe moment ai uitat de rugaciunea Crezul sau in maghiara a "Hiszek Egy"  :haha:

:lol: Ce vrei sa zici, Olga ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mare dreptate ai colea!

Poi, ia-mă pe mine, de exemplu...Deștept, cu coatele tocite pe băncile facultăților (am fost și la olimpiadă când eram mic) și tot cred în existența civilizațiilor extraterestre!  :lol:

Bine, asta nu însemnă că aș minimaliza sau mi-aș bate joc de știință :)

Pe de altă parte și trecând peste glumă, tre' să recunoaștem că au fost mari oameni de știință care au recunoscut că au un crez religios sau altul, dar, în același timp, au ținut să sublinieze că cercetarea științifică tre' să fie dincolo de orice crez. 

In contextul in care in univers exista milarde de galaxii cu miliarde de miliarde de sori si planete, existenta civilizatiilor extraterestre este foarte probabila. Si nu mi se pare ca minimalizeaza stiinta deloc, cand toata suflarea din stiinta in domeniu sta cu ochii in telescoape si urechile ciulite sa prinda un semn.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In contextul in care in univers exista milarde de galaxii cu miliarde de miliarde de sori si planete, existenta civilizatiilor extraterestre este foarte probabila. Si nu mi se pare ca minimalizeaza stiinta deloc, cand toata suflarea din stiinta in domeniu sta cu ochii in telescoape si urechile ciulite sa prinda un semn.

 

Ți-a ieșit un porumbel din guriță - părerea mea! :) 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×