Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da. Suntem doua paralele care se intalnesc pe roportal. :lol:

Vezi ca si axiomele pot fi invalidate cateodata. :)  Ce ti-e si cu stiinta asta.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adal, eu nu am incetat sa mai cred in dumnezeu din cauza stiintei sau pentru stiinta. Am incetat sa mai cred dupa ce am citit biblia. Nu se potrivea cu ceea ce consideram eu moral, cu valorile mele in care orice viata conteaza, nu doar cele ale celor alesi.

Am povestit deja pe topicul lui Abbie cum am devenit atee, iar procesul a fost unul treptat si lent.

Bravo :D ...încă câțiva "porumbei" iti scapă...

Părerea mea este ca te-ai dat de gol iremediabil si il rog pe dragul Vriese sa comenteze si el obiectiv fiind făra emoții :).

 

In ceea ce ai afirmat eu găsesc ori o minciună ..adică nu ai fost defapt niciodata un om credincios,ori ascunzi "adorația" față de alt "Dumnezeu" dat fiind faptul ca Biblia nu iti place tie. Nu exista alta varianta din ce ai afirmat.

 

 

1. Prin ceea ce ai spus defapt afirmi si întărești faptul ca in Biblie ai gasit cel mai posibil Cuvântul lui Dumnezeu insă acesta te-a "dezamăgit"(mândria!?).

 

2. Afirmatia este ilogica spiritual vorbind si in contradicție cu punctul 1. tu cautandu-l pe Dumnezeu si crezand in El nu ai cum sa nu mai crezi in Dumnezeu dupa ce citești Biblia..in cel mai rău caz il cauți in altă parte după bunul plac..sau iti imaginezi tu cumva..ceva..erezii..samdp..dar in nici un caz nu te opresti dupa Biblie.

 

3. Defapt tot ce ai spus in acest post se subînțelege foarte clar ca esti impotriva Dumnezeului Biblic si ai defapt o alta credință in Dumnezeu , tu crez in “Dumnezeu”...mi-ai spus ca apreciezi călugărul acela Budist de si a dat foc si ai sărit ca arsa când ti-am spus ca e o fapta orbilia..o jertfa clară Demonului ...plus alte postari in care cauți “extratereștri” si este incantata...iar toata știință pe care o prezinți o folosesti exact ca “ lupii” aceștia la costum din zilele noastre indreptata ca o arma impotriva lui Dumnezeu...Știință nu inseamna doar Astronomie.

 

 

Tu draga noastra Enki….apreciezi “ duhul “ ce reprezintă acest Enki ! ..cine inca crede ca tu esti Ateu si Enki este o intamplare...este naiv. Tu doar lupți impotriva a orice reprezintă Creștinismul..sub aura unui Ateu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, stati asa, toata lumea faceti cunostinta cu noul psihanalist.

Bine, fie, hai sa ma discuti pe mine pe un topic despre credinta si stiinta

Bravo :D ...încă câțiva "porumbei" iti scapă...
Părerea mea este ca te-ai dat de gol iremediabil si il rog pe dragul Vriese sa comenteze si el obiectiv fiind făra emoții :).

In ceea ce ai afirmat eu găsesc ori o minciună ..adică nu ai fost defapt niciodata un om credincios,ori ascunzi "adorația" față de alt "Dumnezeu" dat fiind faptul ca Biblia nu iti place tie. Nu exista alta varianta din ce ai afirmat.

 

Am fost credincioasa fara sa fiu habotnica. Am stat in genunchi la biserica doar la marile sarbatori, si cand m-am impartasit si m-am spovedit, am pupat si icoane. Am trait sentimentul credintei care ma umplea de euforie. Am crezut cuvant cu cuvant povestea noului testament desi nu il citisem, am considerat povestea fiind reala inclusiv toate minunile descrise, de la conceperea imaculata pana la inviere. Am crezut in rai si iad si ca doar prin credinta in Isus fiul lui Dumnezeu iti poti mantui sufletul nemuritor. Credeam ca dumnezeu este cu ochii pe tine in permanenta si intervine activ in viata oamenilor pentru a-i ajuta daca te rogi la el direct sau prin intermediari, sau pentru a-i pedepsi.

Care alt dumnezeu ador/adoram eu ca nu inteleg la ce te referi?

 

1. Prin ceea ce ai spus defapt afirmi si întărești faptul ca in Biblie ai gasit cel mai posibil Cuvântul lui Dumnezeu insă acesta te-a "dezamăgit"(mândria!?).

 

Nu. Cand am citit biblia toata, cap-coada Vechiul Testament nu ca m-a dezamagit, m-a oripilat de-a dreptul. Nu pot concepe cum o viata de om poate sa nu valoreze nimic incat sa o curmezi asa, pocnind din degete, pentru cele mai stupide motive. Pentru mine orice viata are valoare si punct.

 

2. Afirmatia este ilogica spiritual vorbind si in contradicție cu punctul 1. tu cautandu-l pe Dumnezeu si crezand in El nu ai cum sa nu mai crezi in Dumnezeu dupa ce citești Biblia..in cel mai rău caz il cauți in altă parte după bunul plac..sau iti imaginezi tu cumva..ceva..erezii..samdp..dar in nici un caz nu te opresti dupa Biblie.

 

Uite ca daca ti se spune ca biblia este cuvantul unui dumnezeu bun si iubitor, si tu din faptele lui vezi altceva, vezi lucruri pe care tu, biata fiinta umana plina de defecte si cu minte limitata nu le-ai face in veci altor oameni, nu mai crezi ca biblia este cuvantul lui dumnezeu. Nu l-am cautat in alta parte, citisem deja despre marile religii ale lumii dar nu m-am identificat cu niciuna, cel mult agreeam cateva idei legate de suflet, sau regaseam principii despre care vorbise si Isus. Am continuat sa cred intr-un creator al lumii si al oamenilor care ne vegheaza cu drag ca pe niste copii, doar ca biblia nu mai avea nicio treaba cu el. Dupa acest moment, si deschizand ochii asupra a ceea ce se intampla in lume, creatorul asta si-a pierdut calitatea aia de parinte veghetor, ca daca ar fi iubitor si ar veghea, nu s-ar intampla multe lucruri. A ramas doar o prima cauza a tot ceea ce exista, acel impuls/energie care a dat nastere universului. Apoi a pierdut si calitatea de a fi creat totul din vointa proprie si cu un scop si a disparut cu totul. The end.

 

3. Defapt tot ce ai spus in acest post se subînțelege foarte clar ca esti impotriva Dumnezeului Biblic si ai defapt o alta credință in Dumnezeu

Wow, cat de perspicace esti, Arielix, cum ti-ai dat seama ca sunt impotriva dumnezeului prezentat in biblie, cred ca nu mi-am ascuns foarte bine parerile.

Nu mai am niciun fel de credinta in dumnezeu, vezi mai sus.

 

, tu crez in “Dumnezeu”...mi-ai spus ca apreciezi călugărul acela Budist de si a dat foc si ai sărit ca arsa când ti-am spus ca e o fapta orbilia..o jertfa clară Demonului ...plus alte postari in care cauți “extratereștri” si este incantata...iar toata știință pe care o prezinți o folosesti exact ca “ lupii” aceștia la costum din zilele noastre indreptata ca o arma impotriva lui Dumnezeu...Știință nu inseamna doar Astronomie.

 

Din exemplul calugarului budist nu ai inteles absolut nimic, nici de ce l-am dat atunci si ca exemplu pentru ce anume, si nici de ce am respect pentru el. Si nici nu poti sa intelegi atata timp cat il consideri o jertfa demonica.

 

Tu draga noastra Enki….apreciezi “ duhul “ ce reprezintă acest Enki ! ..cine inca crede ca tu esti Ateu si Enki este o intamplare...este naiv. Tu doar lupți impotriva a orice reprezintă Creștinismul..sub aura unui Ateu.

Nu, Arielix. Nu impotriva crestinismului lupt eu, faptul ca aici pe forum sunteti in mare majoritate crestini ortodocsi cei care postati aici se datoraza spatiului geografic in care ne aflam. Si sa reiau, nu lupt doar impotriva religiilor, lupt impotriva oricarei idei care nu este sustinuta de dovezi, impotriva fake news-urilor, a superstitiilor si credintelor in vrajitoare si alte bazaconii, a nationalismului, impotriva pseudostiintei si a sfertodoctilor, impotriva prejudecatilor si a discriminarii. Faptul ca religia inglobeaza o mare parte din adeptii celor de mai sus  este vina voastra, ca nu va tineti adeptii in tarc si ii lasati sa scape liberi si sa va faca de ras asociindu-se cu voi, dar voua va convine sa ii lasati atata timp cat va apara voua dogma. Daca v-ati trai credinta in intimitate, in suflet cum s-ar spune si nu v-ati baga peste alte domenii, v-as lasa in pace. Dar voi o bagati pe gat cu forta, vreti sa inlocuiti cu religie si credinte religioase medicina, astronomia, biologia.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea este ca te-ai dat de gol iremediabil si il rog pe dragul Vriese sa comenteze si el obiectiv fiind făra emoții :).

 

 

 

Deocamdată, chiar dacă sunt și pe net, mă uit la meciul lui Halep. Deci sunt cu emoțiile acolo... :)

Oricum, mercic pentru invitația de a comenta. Voi ține aproape. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu inca te lupti cu tine insati ! N-ai cum sa lupti impotriva a ceea ce zici tu ca lupti, deoarece nu asa se rezolva...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nu mai lupt cu mine insami decat sa ma educ, si sa ma dezbar de anumite tendinte ramase de pe vremea... de trista amintire.

De rezolvat intr-adevar, e greu sa rezolvi ce am enumerat eu acolo pentru ca sunt mentalitati hranite in mod parsiv si subtil exact cu ceea ce asteptau sa auda si cred ca doare rau sa auda ca adevarul este altul si se inchid la orice informatie reala. Dar o vorba poate ramane in ureche si iti poti aduce aminte de ea, ce e scris ramane si un nehotarat poate se indreapta spre ce este corect. Si in domeniul medicinii de exemplu, chiar conteaza, sa te vaccinezi nu sa crezi toate tembelismele antivaxxerilor, sau daca te imbolnavesti, sa nu te duci la NMG in loc de un medic adevarat, ca mori dracu de o infectie ce se putea trata cu penicilina.

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se arunca totul in spate si nu se uita inapoi, se bea ceva tare la un club si e uitat trecutul pana dimineata  :haha:

 

Si eu din acel trecut am tras destul, dar n-am lupte cu mine, pot sa scriu/vorbesc despre dar fara tensiune inalta, de multe ori asta deranjeaza mai mult pe unii/altii.

Nu caut batalii sa duc cu nimeni, atit doar ca putini au ramas ca mine de varsta mea pe unde am crescut.  Au murit devreme de griji si nepregatiti la ceva nou.

Aveau mari probleme de imaginat cand nu-i nimeni sa aibe grija de tine ca guvernul, etc., ce se intampla cu poporul ... s-au sinucis asteptand raspunsul.

 

Eu n-am avut probleme religioase ci sociale, cu religia repede am incheiat socotelile, cu restul ... am ignorat pe toti si am plecat de acolo ... departe   :plane:

Vaccinarea este educatia maselor sau contraindicatie???  mai avem de trait sa vedem!!!  O cunostinta sta pe ultimul picior de boala de plamani dupa ce a stat 6 saptamani in spital, pana si vocea i s-a schimbat de nerecunoscut, daca nu stiam unde am sunat ... sa vedem cum se va dezvolta cazul ca are pregatire de Asistenta Medicala dar nu s-a vaccinat desi in fiecare an i s-a intamplat asta, abia a implinit 71 de ani dar nu para a fi mai mult de 50. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enki eu nu te subestimez deloc de aceea eu cred ca intelegi f clar tot...si chiar îndrăznesc sa spun ca intelegi si sti mai mult ca multi creștini ca Biblia si Hristos este mai adevarat decat orice , ca religia creștină nu are nimic cu știința ba chiar a sprijinit-o ( vezi exemplul medicinei pe care l-am mai postat https://www.roportal.ro/discutii/topic/114945-gandirea-religioasa/?view=findpost&p=1061354090) samdp...ceea ce cred sincer este ca ai o "răfuială" personală cu Dumnezeu,nu esti Ateu părerea mea ci este ceva mult mai "intim" si personal.Tu sti motivele,in general nu ma înșel la oameni chiar si dupa câteva ganduri expuse...dar eu asa văd..cândva Dumnezeu ti s-a părut ca te-a dezamagit iar tu nu l-ai inteles..si esti hotărâtă sa il excluzi din viata ta pentru a te împăca cu "ideea".

Moartea si Viata nu inseamna nimic fara Dumnezeu.

 

Poate greșesc acum si imi cer scuze ca iti împărtășesc concluzia mea urmărind cuvintele tale..

Editat de Arielix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai, că era să-mi stea inima după meciul ăsta de tenis!

E foarte târziu și pentru că am promis, vin și eu cu niscai vorbe.

 

Ca să revenim la oile noastre, dragă Arielix, io aș zice așa...

 

1. Fiecare are dreptul să creadă în ce vrea și să experimenteze ce vrea.  Adică are dreptul, ba chiar este dator, să-și construiască propria scară axiologică pe baza căreia va încerca să înțeleagă Lumea și în felul ăsta să-și lărgească continuu perspectiva. 

2. Ar fi de de dorit să evităm fanatismul - părerea mea.

3. E clar că unii dintre noi suntem oleacă mai perspicace decât alții. Dar este o copilărie să considerăm că a noastră „credință” din momentul vorbirii, a noastră înțelegere și imagine despre Univers și Adevăr ar fi completă. Mai avem muuult până departe...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai sa inteleaga LUMEA, dar sa-si creeze si viata de familie de care vrea, in libertate, fara forte de afara ca un copil trebuie botezat sau daca parintii nu-si cununati, nu apartin in anumite biserici, lacasuri de cult, sa renunte la nu stiu ce de dragul altora, etc., sa nu frecventeze un concert de muzica, teatru si alte bazaconii.

 

Sincer am preferat singura cu copiii, decat sa am "prieteni"   si am cativa inca in viata dar nu discutam ADEVARURI ... una, cand merg in Europa are o lista lunga sa ma intrebe de unele lucruri pe care n-are cum sa afle in westul europei ca se crede urmarita de pocaiti, iar tema este tabu.   

 

Aici e problema, ca ceva diavolesc nu lasa oamenii sa rupa aceste bariere religioase sau de credinta, ceea ce produce multe dezastre pe planeta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×