Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adică...total de acord cu tine, bre. Vrei să-ți fac și o schiță?  :lol:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A. Expresia asta stiam ca o folosesti atunci cand faci vreo gafa. Cat traieste omu invata. acum i-am cautat si eu sensul.

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 oricat de destept ai fi, oricat ti-ar merge mintea in matematica, fizica, chimie si oricat ti-ai fi tocit coatele pe bancile facultatilor, nu esti imun la indoctrinarea religioasa. Cand iti este turnat in ureche de mic sa crezi in dumnezeul religiei in care te-ai nascut, oriunde te-ar purta pasii dupa aceea, ramai cu credinta infipta acolo. De aceea exista oameni de stiinta credinciosi crestini, altii hindusi, alti shinto si fiecare va vorbi cu aceeasi convingere despre zeul religiei lui.

Cum adica? Adica enki, un user anonim de pe roportal a putut sa renunte la religie si tipi destepti, oameni de stiinta nu au putut? My god, enki, esti mai tare ca aia.

Tie chiar nu ti se pare nimic ciudat in felul biasat in care vezi lucrurile? Ma distrezi cu concluziile tale foarte ferm formulate. Esti simpatica, dar asta nu inseamna ca ai dreptate.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adal, eu nu am incetat sa mai cred in dumnezeu din cauza stiintei sau pentru stiinta. Am incetat sa mai cred dupa ce am citit biblia. Nu se potrivea cu ceea ce consideram eu moral, cu valorile mele in care orice viata conteaza, nu doar cele ale celor alesi.

Am povestit deja pe topicul lui Abbie cum am devenit atee, iar procesul a fost unul treptat si lent.

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enki, am inteles, oamenii aia de stiinta nu au citit inca biblia.

Ai un fel de a raspunde, ca lasi mereu impresia ca nu ai inteles ce vrea sa spuna celalalt. De aia nici nu insist.

Pe mine nu ma intereseaza cum te-ai lastat tu de fumat, sau de religie. Ideea era alta.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai vrut tu sa intrebi am inteles foarte bine.

Ai vrut sa sugerezi ca oameni destepti, care au studiat matematici avansate, fizica si chimie inca mai cred in dumnezeu (in care au fost indoctrinati sa creada completarea mea) sugerand ca in descoperirile stiintifice nu ar fi gasit raspunsuri satisfacatoare si de aceea continua sa creada.

Pe cand io, anonima proasta de pe roportal, am renuntat la religie. Iar eu ti-am raspuns ca nu am renuntat la dumnezeu pentru ca as fi gasit raspunsurile in stiinta, ci dintr-o nepotrivire de valori personale.

Ma scuzati daca am crezut ca se intelege raspunsul meu si fara sa trec prin toate etapele cu explicatii.

Editat de Enki
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai vrut tu sa intrebi am inteles foarte bine.

Ai vrut sa sugerezi ca oameni destepti, care au studiat matematici avansate, fizica si chimie inca mai cred in dumnezeu (in care au fost indoctrinati sa creada completarea mea) sugerand ca in descoperirile stiintifice nu ar fi gasit raspunsuri satisfacatoare si de aceea continua sa creada.

Pe cand io, anonima proasta de pe roportal, am renuntat la religie. Iar eu ti-am raspuns ca nu am renuntat la dumnezeu pentru ca as fi gasit raspunsurile in stiinta, ci dintr-o nepotrivire de valori personale.

Ma scuzati daca am crezut ca se intelege raspunsul meu si fara sa trec prin toate etapele cu explicatii.

Tot nu ai inteles ca nu conteaza motivatia, este vorba de altceva, dar nu are rost sa-ti pun la indoiala mercantilismul si nepotrivirile de...valori.

Gandim foarte diferit, suntem complet paraleli. Zic de mine si de tine, nu la modul general.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×