Sari la conținut
Forum Roportal
Anita28

Ce parere aveti de aceasta situatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rind, acesti oameni sint extrem de priceputi la astfel de jocuri.

In al doilea rind, intotdeauna vor schimba pe parcurs regulile jocului.

 

Vrea cineva sa joace Game of Thrones cu Cersei Lannister si spera sa cistige?

Singurul mod de a cistiga este sa nu te joci :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi multe de discutat despre asta :)

Zici? Eu nu cred,  cum ai spus și tu, cel mai bun lucru pe care îl poți face este sa nu te joci. Si sa o faci asumandu-ți riscul ca poti pica de fraier.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vei fi luat de fraier daca nu te joci, ci daca-ti mizezi banii, mindria, sanatatea si linistea sufleteasca intr-un joc controlat de altcineva. Din pacate, unii ar face insa aproape orice pentru a-si salva relatiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba e posibil sa fii luat de fraier de catre cel care se joaca cu tine si chiar de alte persoane, cele care afla despre ceea ce ti se intampla, insa, cum am spus, nu conteaza. O sa spun mai clar la ce m-am referit atunci cand voi avea mai mult timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca ma ia de fraiera tare de tot...sa va povestesc ce s-a intamplat ieri.

 

Ieri dupa-amiaza am fost acasa la o prietena si am stat de vorba cu ea spunandu-i ce ma doare pe mine, am plans si am iesit de la ea de acasa trista. El ma astepta si m-a vazut trista, m-a intrebat ce mi se intampla si i-am zis ca nu sunt bine, ma simt rau. M-a intrebat de ce, i-am zis ca ii voi povesti dar nu sunt in stare in acel moment. Si atunci a tacut si s-a purtat tot drumul pana acasa indiferent, rece, sec, nici macar nu ma privea. Cand am ajuns aproape de casa nu am mai rezistat si i-am zis ca eu niciodata nu l-am tratat cu indiferenta cand el s-a simtit rau, ca nu ma poate trata cu atata raceala. Si mi-a zis ca e vina mea pentru ca eu nu ii spun ce mi se intampla, si ca de acum vom trai ca doi amici. Si i-am zis ca eu nu am nevoie de amici, si ca amicii locuiesc in case separate.

 

Ajunsi in fata scarii, i-am zis sa isi schimbe atitudinea inainte sa intram in casa. Si a scos cheile apartamentului meu si le-a aruncat pe jos pe strada si a plecat. Eu am ramas in soc, nu-mi venea sa cred ca procedeaza asa. Am ramas afara ca sa ma calmez intai, sa respir, inainte sa intru in casa. Dupa cinci minute, vine inapoi si imi spune sa deschid casa ca sa isi ia cheile de la apartamentului parintilor lui. Si i-am zis ca deschid nu cand imi ordona el, ci cand am sa vreau eu si acum nu am chef. Si m-a intrebat daca nu isi poate lua hainele de la mine, si i-am zis ca si le poate lua, desigur. Am sa-i comunic o data si o ora. I-am zis ca sa stea calm, eu nu ii fur hainele sa le dau rudelor mele asa cum a facut fosta lui iubita. Eu nu sunt genul de femeie care fura de la partener pentru a da rudelor ei, ca fosta lui, si care isi lasa partenerul fara nimic, asa cum a facut fosta lui. Si in momentul ala a ramas blocat, parca ii dadusem cu ceva in cap. Si i-am zis ca urc sa-i aduc cheile si sa plece. Si am intrat in scara, el dupa mine, a inceput sa isi ceara iertare, ca a gresit, ca ii pare rau, ca vrea sa fie cu mine, ca vrea sa se insoare cu mine...I-am zis ca daca el se poarta asa cand mie imi este rau, daca raman fara servici el este primul care fuge. si mi-a zis ca prefera sa stea cu mine in strada decat sa mai locuiasca cu parintii lui. Si i-am zis ca daca el sta in casa mea pentru ca nu are unde sa stea, sa plece pentru ca aici nu e centru de adapost, nici ong. El ca nu, ca el sta pentru ca ma iubeste, pentru ca vrea o familie cu mine, sa se insoare, etc...ca sa-l iert, ca nu e asa, ca a gresit, etc..

 

Vreau sa stau de vorba cu el sa ii spun ca trebuie sa contribuie in casa ori pleaca. Dar ma simt deja epuizata, dezamagita, ma doare ca nu am reusit sa imi fac o relatie de cuplu desi m-am straduit din toata inima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa de mult te vrea, te va vrea si dupa ce va mai sta o vreme cu ai lui si isi va pune lucrurile in ordine in viata.

 

Sunt sanse sa nu vrea sa te mai vada, dar atunci - ce-ai avut si ce-ai pierdut?

Insa, crede-ma ,sunt sanse mari sa nu il mai vrei tu.

 

ps: si nu esti tu datoare sa ,,iti faci'' o relatie de cuplu; compatibilitatea, iubirea si caracterul nu se pot nici controla, nici ,,obtine''.

Deachide mai bine ochii si fii mai selectiva. Tot raul spre bine. Un astfel de om iti devine, fara sa vrea , un aprig invatator in viata, daca vrei sa inveti din greseli, nu sa te agati de ele.

Editat de Stu'
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cite povesti similare n-am auzit eu ...

Inca un narcisist care traieste pe banii altora ...

Tot ce-ti pot spune este sa fugi fara sa privesti inapoi.

Impacheteaza-i frumos toate lucrurile si trimite-le la apartamentul parintilor lui.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ieri dupa-amiaza am fost acasa la o prietena si am stat de vorba cu ea spunandu-i ce ma doare pe mine, am plans si am iesit de la ea de acasa trista. El ma astepta si m-a vazut trista, m-a intrebat ce mi se intampla si i-am zis ca nu sunt bine, ma simt rau. M-a intrebat de ce, i-am zis ca ii voi povesti dar nu sunt in stare in acel moment. Si atunci a tacut si s-a purtat tot drumul pana acasa indiferent, rece, sec, nici macar nu ma privea. Cand am ajuns aproape de casa nu am mai rezistat si i-am zis ca eu niciodata nu l-am tratat cu indiferenta cand el s-a simtit rau, ca nu ma poate trata cu atata raceala. Si mi-a zis ca e vina mea pentru ca eu nu ii spun ce mi se intampla, si ca de acum vom trai ca doi amici.

 

 

Din ce ai scris, mi-a atras atentia acest comportament... :)

 

El are nevoie doar sa primeasca si nu sa si dea ceva....daca nu corespunzi cu nevoile sale, nu mai existi...

Cum ai reactionat si ce i-ai zis a fost foarte bine. Continua si nu da inapoi cand inca nu e prea tarziu :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anita, incerc sa-ti explic pe scurt cum vad eu comportamentul lui.

 

In momentul in care te-a intrebat ce se intimpla nu credea ca el este cel din cauza caruia suferi, dar a inteles destul de repede asta si nu i-a picat deloc bine. Evident ca a aruncat vina pe tine deoarece el este perfect si nu avea cum sa fie vinovat de ceva. E vina ta ca nu comunici, nu a lui ca refuza comunicarea. Evident insa ca este vorba de o tehnica de manipulare pentru a te face sa te simti vinovata si pentru a te determina sa nu incerci sa discuti in continuare si restul problemelor. Este un mic magician care incearca sa-ti distraga atentia de la problemele importante.

 

Comportamentul lui ulterior este consecinta faptului ca ai indraznit sa-l critici si sa-i spui ca esti nemultumita de comportamentul excelentei sale, astfel n-ai mai reprezentat nimic pentru el in acele momente. Cu cit il criticai mai mult cu atit scadeai mai mult in ochii lui. Probabil gindirea lui este “imi faci complimente = ma iubesti, ma critici = ma urasti”.

 

Insistenta lui de a-si lua hainele in acel moment e dovada impulsivitatii lui si dorintei de a controla totul: aici si acum, dar aici sint mai multe aspecte, inclusiv impulsul lui de a pune punct relatiei in acel moment. Evident ca a ramas blocat cind i-ai amintit lucrurile neplacute legate de fosta lui prietena; probabil nu te-a mai vazut niciodata reactionind astfel.

 

Imediat dupa ce in mintea lui pune punct relatiei, mai mai ca te cere in casatorie. Ar fi multe de discutat despre asta, dar este cea mai mare dovada ca omul este instabil psihic. Niciun barbat normal la cap nu-si cere prietena in casatorie dupa o asemenea discutie, si nicio femeie normala la cap nu ar accepta. E inutil sa mai stai de vorba cu el in privinta contributiilor banesti, dar va dura ceva timp pina sa te convingi cu cine ai de-a face.

Editat de Gaslight
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pare ca nu prea se gandeste inainte sa deschida gura. Nu e foarte buna impulsivitatea, mai ales daca rezulta si in amenzi repetate, una dupa alta, insa e totusi ceva uman. Poate nici nu stie prea bine ce e in capul lui, in ceea ce te priveste. Normal ca n-ar fi fost fezabil sa locuiasca la tine ca amic; probabil a spus prima tampenie care i-a venit la gura.

 

Ideal ar fi fost insa sa discuti calm si sincer problemele, fara sa evolueze lucrurile asa, cu nervi de ambele parti. Insa... de cele mai multe ori nu se intampla asa, din pacate. Ai tinut in tine prea mult si in final, in loc de "ma nemultumeste situatia asta" a iesit "casa mea nu e ong". De asta nu e bine ca oamenii sa tina in ei nemultumirile. Se ajunge la scene urate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×