Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stu, oamenii nu se despart dupa 20 de ani pentru ca s-au schimbat, ci pentru ca nu mai exista atractie, sentimente etc.


Nu am auzit de detector de probleme.

 

Droguri, alcool, instabilitate emotiona, boli psihice etc. De astea ai auzit?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar sunt curioasa cum arata oamenii stabili emotional, cred ca-s o specie foarte rara, pt. ca eu nu i-am intalnit. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stu, oamenii nu se despart dupa 20 de ani pentru ca s-au schimbat, ci pentru ca..

 

 

Nu mai au aceleasi valori. Nu mai pun pe primul loc sa fie impreuna. Nu mai lupta cu ei, pentru a nu face rau celor de langa ei. Nu mai stiu cum sa fie fericiti.

Nu se mai regasesc, pentru ca s-au despartit in gand, in timp, in prioritati, in ..viata :)

Pentru ca s-au schimbat prea mult fata de ceea ce erau, alegeau, doreau.

Editat de Stu'
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai au aceleasi valori. Nu mai pun pe primul loc sa fie impreuna. Nu mai lupta cu ei, pentru a nu face rau celui de langa el.

Nu se mai regasesc, pentru ca s-au despartit in gand, in timp, in prioritati, in ..viata :)

Pentru ca s-au schimbat prea mult fata de ceea ce erau, alegeau, doreau.

 

Poti sa dai niste exemple concrete de astfel de schimbari ? Adica unul n-a mai vrut sa fie functionar la posta si si-a dorit sa vanda legume in piata ? Ce anume schimbari majore poate face un om normal a carui viata ii e oricum ocupata 8 ore de munca, 1 ora de drum, 1 ora de mancat, 1 ora de spalat, care are sa zicem 4 ore de timp liber pe zi in care oricum e obosit dupa munca ? Vroia in alea 4 ore libere sa aduca pacea mondiala, si dupa 20 de ani de casatorie a renuntat la a mai aduce pacea mondiala si astfel sotia nu l-a mai vazut ca pe un erou, ci ca pe ceea ce e defapt: un om obisnuit, si daia l-a parasit ?

 

Ne poti explica si noua ce fel sunt schimbarile alea incat pot duce la distrugerea unei relatii ?

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Droguri, alcool, instabilitate emotiona, boli psihice etc. De astea ai auzit?

Toate astea apar in timp si cateodata este prea tarziu cand le afli. Deja esti prins.

 

Ca sa poti sa eviti asta, ar trebui sa le stii de la bun inceput.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa o rog sa-mi explice si mie cum adica oamenii nu mai au aceleasi valori.

"Dragostea e adesea nimic mai mult decât un schimb favorabil între doi oameni care obțin cel mai mult din ceea ce fiecare așteaptă, in timp ce țin cont de valoarea lor pe piața personalității.” Erich Fromm

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii isi schimba foarte rar valorile morale in decursul vietii. Ceea ce se schimba sint sentimentele pentru persoana de linga ei. Astfel, se schimba si prioritatile. Dar valorile morale sint aceleasi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×