Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu chiar sunt curioasa cum arata oamenii stabili emotional, cred ca-s o specie foarte rara, pt. ca eu nu i-am intalnit. :lol:

 

Eu am intalnit cativa. Nasol e ca vreo doi - foarte stabili emotional - si-au facut praf echilibrul dupa un eveniment traumatizant. Nu scapa nimeni de dezechilibre si instabilitati, dar noi putem sa vorbim in continuare despre oamenii stabili emotional ca despre aia misto si majoritari. :D

Confunzi indragosteala cu iubirea, si astfel confunzi potrivirea adevarata cu "potrivirea" creata de drogurile indragostelii.

 

Nu confunda nimic. Ti se pare tie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dintre noi are momente in care poate fi instabil emotional; pina la urma sintem oameni, nu roboti. Exista insa oameni care-s instabili mai tot timpul si din cele mai marunte motive. Acum ceva timp am vazut o tipa care a inceput sa plinga pentru ca vinzatoarea de la McDonalds nu i-a inteles comanda. Faptul ca respectiva schimbase comanda de vreo 5-6 ori in mai putin de un minut e doar un detaliu nesemnificativ.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa se intampla cand amesteci probleme patologice cu probleme de viata si folosesti aceiasi termeni pentru a le desemna. Adica iti faci ghiveci in cap si dupa aia il prezinti celorlalti drept stiinta.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare problemele patologice nu-s tot probleme de viata? Si inca ce probleme :)

Problemele astea este de preferat sa le discuti pe arii dedicate, cum ar fi medicina, psihiatrie, etc.

Aici este o tematica diferita.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intalnit cativa. Nasol e ca vreo doi - foarte stabili emotional - si-au facut praf echilibrul dupa un eveniment traumatizant. Nu scapa nimeni de dezechilibre si instabilitati, dar noi putem sa vorbim in continuare despre oamenii stabili emotional ca despre aia misto si majoritari. :D

 

 

La asta m-am gandit si eu atunci cand am pus postul ala, un om e echilibrat atata timp cat n-a avut parte de trauma potrivita sa-l darame. De-aia e bine sa zici "Doamne fereste!" si sa nu razi niciodata de altul ca e mai slab si nici sa sari cu acuze. Dar asa suntem noi, oamenii, cand detinem un anumit confort, ne permitem sa punem etichete si sa dam verdicte, pt. ca nu ne imaginam ca noi poate ne-am comporta si mai rau daca am fi in locul altuia traumatizat. :)

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elena, uite cum vad eu lucrurile. Probabil iti doresti foarte mult sa fii iubita si sa ai o relatie ori poate chiar o familie, iar atunci cind cunosti pe cineva faci tot posibilul pentru a obtine aceste lucruri. Din pacate, concentrindu-te la atingerea obiectivului, nu acorzi atentia necesara persoanei care este linga tine si de aceea ajungi in tot felul de relatii nepotrivite. Am impresia ca imediat ce cunosti pe cineva sentimentele tale o iau razna si atunci incepi sa grabesti lucrurile, ori chiar sa-l santajezi putin pentru a ajunge unde iti doresti. Nu vad nimic rau in a lupta pentru a-ti atinge scopurile, dar o relatie bazata pe jocuri, minciuni si manipulari nu are nicio sansa de reusita. Probabil crezi ca o relatie serioasa sau o casatorie iti va aduce fericirea, armonia si echilibrul in viata, dar o casatorie cu o persoana nepotrivita iti va aduce exact opusul. Chiar daca sentimentele tale sint foarte intense la inceput, incearca sa le infrinezi. Incearca sa nu le lasi sa puna stapinire pe tine. Nu spun ca-i usor. Acorda-ti timp sa il cunosti mai bine pe omul de linga tine si acorda-i timp sa te cunoasca. Daca consideri ca merita incearca sa te deschizi in fata lui. Dragostea nu vine cind o cauti si cind fortezi lucrurile, ci cind esti linistita sufleteste.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu incerc sa grabesc lucrurile,dar cand vad ca persoana de langa mine ma minte cu nerusinare cedez nervos.Eu incerc sa fac cat pot de bine lucrurile.Nici nu am cuvinte sa spun ce am simtit cand mi-a spus ca nu este timpul sa avem o relatie si poate ne v-om intalni cand este timpul.Mam simtit tradata, mintita pentru ca stia ce vreau eu.Pur si simplu nu i-a pasat de mine.Oamenii de genul asta m-au obosit psihic.Ei ma gasesc pe mine, probabil am o carma proasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×