Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

FACEBOOK - Marea minciuna cu consecinte sociale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca filmul "Social network" reflecta realitatea, atunci si in cazul proprietarului facebook povestea este in acelasi sens: o deceptie sentimentala l-a impins catre o compensare in mediul virtual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca filmul "Social network" reflecta realitatea, atunci si in cazul proprietarului facebook povestea este in acelasi sens: o deceptie sentimentala l-a impins catre o compensare in mediul virtual.

..sau, la fel de bine, proprietarul facebook a stiut sa exploateze slabiciunile altora si nevoia de socializare - nevoie prin care de multe ori isi substituie alte nevoi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau mai bine zis serviciile secrete americane aveau nevoie de un om care sa iasa in fata (Zaharberg) incat ele sa isi faca treburile nestingherite si nestiute...

Eu nu cred ca o retea de blocuri poate avansa atat de rapid la nivel mondial. In afara de faptul ca poate fi ajutata cu multi bani...


Mai precis, e utila pentru aceste servicii o retea care este o uriasa baza de date. Poti sa te joci cu baza de date in multe feluri. De la statistici, prognoza, pana la gasirea de informatii despre felul in care si-au petrecut ultimele ore unii certati cu legea.


De aici pana la abuzuri nu e decat un pas. Unii sefi se uita pe FB sa vada ce au facut angajatii lor in weekend. Si daca acestia au postat poze in care s-au prostit cu alcool sau jointuri, ii dau afara. Desi ce face angajatul in timpul liber e treaba sa personala si sacra, pentru ca seful nu e stapan pe timpul liber./

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..uniii nici nu mai angajeaza daca nu ai un cont de fb corespunzator si vesel :)))))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, putini recunosc ca te verifica si prin aceasta metoda - dar o fac.

 

Alta chestie - multe grupuri si organizatii non-guvernamentale isi bazeaza activitatea pe facebook...de la grupuri de mamici, de pilates, de calarie ecvestra..pana la grupuri de business.

Ca sa nu mai vorbim de studentii din ziua de azi. Daca nu ai cont de fb, nu mai tii pasul smile.png))))

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Alta chestie - multe grupuri si organizatii non-guvernamentale isi bazeaza activitatea pe facebook...de la grupuri de mamici, de pilates, de calarie ecvestra..pana la grupuri de business.//

 

Asta e o chestie buna. Daca nu era un astfel de site centralizat, oricum ar fi aparut de la sine.

 

O intrebare: daca vreau sa aflu care romani de pe FB asculta Dream Theater ca mine, sau care sunt pasionati de seria Bourne sau Fast & Furious, ca mine, cum fac?

 

Adica pot gasi un club ecvestru, sau un bar de metalisti care canta karaoke, daca nu stiu adresa sa deja, sau daca nu are in nume "Club ecvestru" incat sa iasa la cautare?

FB mi se pare foarte haotic in privinta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cu ce difera (ca substanta) FB, de celelalte retele de socializare? Dpmdv FB este doar o retea mai bine structurata si mai bine promovata decat altele, atat.

Nu te obliga sa-ti publici poza, poze de vacanta sau din carciuma, like-urile lor se regasesc si-n alte retele sub diferite forme (puncte aici, de ex.).

Daca esti prost pe FB si pici in depresie, jinduind la viata perfecta a adevaratilor care-si pun poze la bustul gol langa masina cabrio, sau motocicleta sport (detinatorii de chopper-e sunt ceva mai stilati pardon.gif ), ori a cocotelor inconjurate de multi machomen-i, la fel vei fi si daca FB n-ar exista. Invidia e boala grea si in prostia omului isi are izvoarele.

Pe mine ma amuza competiile astea virtuale si ma angrenez deseori in polemici. Uneori ma mai si enervez, pe moment.

Am cunoscut cateva persoane din virtual si primul lucru pe care l-am remarcat a fost diferenta frapanta dintre persoana promovata (de sine insasi) si cea cunoscuta in real. Dar fiindca n-aveam asteptari de niciun fel, doar am zambit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar e fain, cand termin vietile mele dau iama in ale domnului, pe tableta. Deci joc pe doua conturi, sunt bogata. laugh.png

 

Deci fii atenta: daca termini vietile tale pe un dispozitiv, poti sa joci pe un altul, tot cu contul tau, ca nu se tine cont ca ti-ai jucat deja vietile. Eu joc pe laptop si cand le termin, o iau de la capat pe tel. :D Sau jucam, ca acum am descoperit Farkle Blitz :lol:

 

Mie imi place ca pe Facebook se arata numai latura luminoasa a vietilor.

 

Eu nu inteleg pe ce facebook va uitati voi. Ca eu vad zilnic SI fata intunecata a vietilor. In general a vietii animalelor.

 

Unii sefi se uita pe FB sa vada ce au facut angajatii lor in weekend. Si daca acestia au postat poze in care s-au prostit cu alcool sau jointuri, ii dau afara. Desi ce face angajatul in timpul liber e treaba sa personala si sacra, pentru ca seful nu e stapan pe timpul liber./

 

1. cine naiba e suficient de tampit sa isi accepte seful in lista?

2. cine naiba e suficient de tampit incat sa faca public faptul ca s-a prostit cu alcool si jointuri? (chiar daca selectezi postarea ca fiind privata, tot publica e, ca ai mai mult de un prieten)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×