Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

FACEBOOK - Marea minciuna cu consecinte sociale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu se sterg conturile de pe face.

Am fost dezactivat unul in urma cu vreo doi ani, si nu mica mi-a fost surprinderea can d am constatat ca inca era viu, desi nu intrasem deloc in aceasta perioada.

Dar daca spuneti voi ca se sterge, nu va contrazic. :d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am cont pe FB, tocmai pt ca se face prea mult uz de imagini euforice sau pozitive. Este o oglinda falsa; viata este si cu bune si cu rele pt absolut toti oamenii. Nimeni nu scapa de problemele vietii, indiferent de cat de multi bani ar avea sau ii e firea de optimista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Deactivare nu stergere. Nu cred ca poate fi sters complet.

O, ba da.

dezactivezi si te obliga asa: "Daca vrei sa ti se stearga automat, sa te tii tare si sa nu te loghezi timp de 2 saptamani'.

 

In cazul meu asa a fost.

Iti dai seama ca atunci cand am citit grozavia asta, nici in ruptul capului nu m-am mai logat :))))

Nu se sterg conturile de pe face.

 

Cum nu?

Al meu nu mai exista.

Chiar am incercat dupa o perioada sa vad daca mai imi recunoaste nick-ul si parola..si ghici ce!

Nic, nada, niente :D

 

Ar fi un abuz sa nu se poata sterge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ar fi un abuz sa nu se poata sterge.

 

esti sigura ca nu se poate?

 

eu nu am avut optiunea aia, exista doar 'temporar inactiv'. se ingheata contul, nu il vede nimeni, dispari din lista prietenilor si atat. contul e acolo in 'intuneric' pana ai chef sa le faci trafic iar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai..am avut cateva batai de cap pana am aflat atunci cum sa ajung sa il dezactivez si totodata sa imi scrie chestia aia, ca DOAR DACA din acel moment nu mai mai loghez deloc timp de 2 saptamani - mi se va sterge automat.

Initial, asa imi dadea si mie, cum ai zis tu, de am crezut ca ii crap capul la fb.

 

cauta bine pe google si vei vedea. poate caut si eu mai tarziu si revin.

 

Uite:

 

http://www.wikihow.com/Permanently-Delete-a-Facebook-Account

 

Hehe heh..chiar ca 'They certainly don’t make it easy to find.'...mi-aduc aminte.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place ca pe Facebook se arata numai latura luminoasa a vietilor.

Nu activez pe FB pentru ca e plictisitor, nu joc nimic acolo,

Insa de ce sa vezi si latura trista, meschina, neplacuta a vietilor?

Cu ce m-ar ajuta?

Mai bine sa stiu ca oamenii aia sunt fericiti. Iar daca ei aleg sa nu isi impartaseasca defectele sau necazurile, e decizia lor, si chiar nu am nevoie sa stiu problemele nimanui.

Televiziunea si mass media abuzeaza de latura socanta, dificila, urata a vietilor (ca sa se vanda). Studiile arata ca asta ii deprima pe oameni. Creeaza o dependenta.

Am perceput FB ca pe o contrabalansare: arata ca oamenii pot fi si fericiti, luminosi, iar daca au probleme, ei bine le infrunta in privat, ca doar toti facem asta.

Cred ca acei participanti la studiu care au declarat ca fericirea celor de pe FB ii nemultumeste fie sunt mai infantili fie sunt invidiosi, si trebuie sa isi rezolve singuri asta.

Eu sunt fericit si multumit mai mereu, asa ca fericirea de pe FB (fie ea reala, fie partiala) ma bucura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cred si eu.

 

Nu rezolvam o problema fugind de ea - de ex : invidia fata de alti oameni, faptul ca simtim ca viata noastra e ordinara eclipsand in fata altora, fugind de fericirea altora doar pentru a nu da fata in fata cu nefericirea noastra.

 

Eu din alte motive am renuntat la fb. Nicidecum pentru ca m-ar fi facut sa ma simt o persoana mai neimplinita sau mai nefericita.

 

Printre altele, si confuziile usor create - datorita carora trebuia sa pierd o gramada de timp si lalaiala sa ma explic ca nu am vrut sa se inteleaga ce s-a inteles.

 

App de asta. Mama are fb de putina vreme si nu prea se pricepe sa il utilizeze. Din greseala, a dat like odata la un comentariu al unei colege de serviciu care o critica pe alta colega de serviciu -fara sa realizeze. Si a doua zi -surpriza.

Tipa era suparata pe mama, fara sa aiba mama habar de ce smile.png)))))))))))))))))))))

Greu a aflat motivul.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vietile voastre sunt foarte plictisitoare comparativ cu a mea :beach: Nu prea inteleg care e problema :unknw:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vietile voastre sunt foarte plictisitoare comparativ cu a mea beach.gif Nu prea inteleg care e problema unknw.gif

pai de aia, f'ca esti un offtopicos. beach.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as putea fi invidios pe cei care castiga la poker milioane de dolari, nu? Ca doar ii vad pe net. Daca imi pierd fericirea stand sa ma uit la cei ce o duc mai bine atunci e vina mea. Asa ca mai bine invat sa joc poker si mai bine. Poker face se exerseaza.

 

Cam asa e si cu astia de sunt invidiosi pe fericirea altora. Ar face mai bine sa caute fericirea in ei insisi, invatand sa faca alte lucruri.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×