Sari la conținut
Forum Roportal
Andreyvrj

Dilema mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea sa imi spuneti si mie ce pot face in situatia asta:

Cineva a facut o casa pe vremea cand nu era casatorit. S-a casatorit la 8 ani dupa ce a facut casa. Respectiva persoana are 2 copii, si din pacate cu unul nu se intelege deloc. Intre timp sotia acestuia a decedat. Intrebarea mea este: Poate sa treaca casa aceea pe numele unui singur copil?(sa faca contract de vanzare cumparare.)

Mentionez ca in acte totul este facut inainte de a se casatori.

Va rog sa imi raspundeti cat mai repede.

Editat de stef_andry

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa imi spuneti si mie ce pot face in situatia asta:

Cineva a facut o casa pe vremea cand nu era casatorit. S-a casatorit la 8 ani dupa ce a facut casa. Respectiva persoana are 2 copii, si din pacate cu unul nu se intelege deloc. Intre timp sotia acestuia a decedat. Intrebarea mea este: Poate sa treaca casa aceea pe numele unui singur copil?(sa faca contract de vanzare cumparare.)

Mentionez ca in acte totul este facut inainte de a se casatori.

Va rog sa imi raspundeti cat mai repede.

 

Ai dat prea putine detalii dar in mod normal nu.Dupa decesul mamei jumatate din mostenire revine in mod egal,tatalui si celor doi copii in parti egale.

Sunt chichite dar varianta cu vanzarea-cumpararea,pare nula in aceasta situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai da casa a facut-o inainte de casatorie. Chiar nu poate sa o treaca pe numele unui singur copil?

 

Nu are nici o importanta.Daca in momentul casatoriei ar fi existat vreo clauza prin care sotia nu are nici o pretentie la casa,acesta putea sa faca ce vrea acum cu ea.Mai cauta pe google tot ce tine de legea mostenirii sau pe siteuri de avocatura dar trebuie sa dai detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×