Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

evanghelia lui Iuda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai exact ce sunt neuronii?

Vrei sa iti spun ce's neuronii pe o tematica despre Iuda? :o:

Nu stii regulile? O:)

bine,fie...dar sa stii ca e :blink:

este...un element structural si functional important al Sistemului Nervos care este compus dintr-un corp celular protoplasmatic,contine un nucleu, si mai are si prelungiri protoplasmatice. :rot: Multumit??

Si cand cineva imi mentioneaza de evanghelia lui Iuda neuronii mei se opresc brusc :rot:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:rot:

Ok. Ce este aceea o celula, ce este aceea protoplasma, ce este acela nucleu? Hai sa despicam firul in patru, sa vedem unde ajungem.

 

Celula este cea mai importanta parte existentiala a oricarui organism viu.din celule este constituit orice corp care are viata,de la flori pana la fiinta umana.

Nucleul este partea minuscula a unei celule alcatuita din atomi.

iar protoplasma este o substanta din cadrul celulei...

Si daca sunt banata din cauza ta,ai incurcat-o :blink:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm, ce rau ai facut? Hai sa fim seriosi, nu suntem roboti sa mergem incolonati pe o directie. Doar daca nu are o intentie ascunsa...

 

Ok, iasa sa vedem: ce sunt atomii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu va rog sa continuati aceasta discutie la 'stiinta si tehnica' daca nu doriti sa ii dati in urmatoarele (cat mai putine) mesaje (off-topic) o turnura a la James Bond si sa o readuceti la tema ei initiala. Multumesc. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, iasa sa vedem: ce sunt atomii?
Cu o alta ocazie pe un alt topic :o:

 

 

Eu va rog sa continuati aceasta discutie la 'stiinta si tehnica' daca nu doriti sa ii dati in urmatoarele (cat mai putine) mesaje (off-topic) o turnura a la James Bond si sa o readuceti la tema ei initiala. Multumesc. :rot:

Bine sefa,yo i-am spus da' am crezut ca gaseste el o legatura desteapta :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
=========================

Bref: sunt pentru orice Evanghelie posibila, insa in conditiile dictate de bunul simt: a) sa nu provina de la o grupare cunoscuta pentru tot felul de reinterpretari si b) sa fie datata cat mai aproape de evenimentele sursa

 

Evanghelia dupa Iuda nu indeplineste nici una din aceste puncte.

Dar nici celelalte...

 

Nu, situatia e si mai simpla:

 

Evanghelia dupa Iuda e un document care se refera strict la doctrina gnostica, si care poate aduce - categoric - lamuriri importante in cadrul studiului acestei secte. Atat si nimic mai mult.

 

Cu alte cuvinte aceste documente nu pot aduce nimic nou pentru crestinism, ci doar pentru doctrina gnostica.

Parerea ta. :cry:

 

Bine spus, cu mentiunea ca altii incerca sa-ti dea fotografii ale familiei lor, dar tu pui in album doar fotografiile familiei tale. Restul sa-si faca albumul lor.

Dar poti sa iti dea si fotografii ale familiei tale surprinse in momente de cumpana (sotul inselindu-si sotia sau invers, copiii drogindu-se, etc. - e un exemplu cam aiurea, dar ca exemplu e bun). Ai avea taria sa le introduci in album.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nici celelalte...

Parerea ta. :nea:

Dar poti sa iti dea si fotografii ale familiei tale surprinse in momente de cumpana (sotul inselindu-si sotia sau invers, copiii drogindu-se, etc. - e un exemplu cam aiurea, dar ca exemplu e bun). Ai avea taria sa le introduci in album.

 

 

Exact asta a facut crestinismul. A pozat doar ce era frumos...a mai retusat pozele pe calculator..a mai decupat din poze niste personaje(care nu conveneau), a mai desenat niste floricele pe ici pe colo, niste norisori

 

et voila....ce frumos e totul :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai a anuntat la stiri, Antena 1, ca in Egipt s-ar fi descoperit un manuscris care spune ca Iuda ar fi fost ucenicul preferat al lui Isus si ca ar fi "tradat" la ordinul profesorului sau.

 

De cercetat.

Importanta lui Iuda este covarsitoare, fara "tradare"lui, nu ar fi existat rastignirea, invierea, iar tot ceea ce cunoastem acum d.p.d.v religios ar fi ramas la stadiu de "ochi pentru ochi".?incearca sa/ti imaginezi !?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×