Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

evanghelia lui Iuda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Impresionant.

M-a dat pesta cap afirmatia lui Isus ca Dumnezeul vechiului tesament nu este cel adevarat si ca adevaratul Dumnezeu L-a trimis pe El sa ne arate adevarata cale.

Imaginati-va ce poate insemna asta la o adica!!!!!!!!! :yahoo: :P :doh:

Inclin sa cred ca este adevarat, deoarece intre ideile noului si vechiului testament sunt diferente enorme.

Daca in primul, Dumnezeu este foarte agresiv si impune razbunare, sugereaza omoruri si eliminari, in al doi-lea, Isus, la expresia " dinta pentru dinte " ne sfatuieste sa ne iubim aproapele.

Sunt cu totul alte abordari.

Nu-s decit doua perspective diferite la citeva mii de ani diferenta... mai ales ca perspectiva cea noua a imprumutat intre timp elemente de la alte culturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am vazut documentarul mi s-a parut credibil ca erau dovezi concrete

 

Foarte credibil...Probabil ca Biblia e doar o carticica de genul "stiati ca..." Adevarul e foarte departe de ea...

 

O problema interesanta mi s-a parut faptul ca se face diferenta intre Dumnezeul care a creat Universul si Dumnezeul de care vorbeste Iisus...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin anul 1970 - parca - a aparut asa numita Evanghelie a Raelienilor. Raelienii sunt o secta care considera ca IIsus Hristos a fost un extraterestru, ca a venit cu o nava spatiala, si ca nemurirea se obtine prin conservarea unei parti din creier si transplantarea lui in alt trup.

 

Ce ziceti daca aceasta Evanghelie ar fi admisa? Ce ziceti daca la o banala nunta s-ar vorbi deste martianul Gugu, care a zacut in corpul lui Iisus si care a fost luat de nava spatiala intergalatica dupa ce Iisus a murit?

 

Cam in aceeasi postura earu si gnosticii. Si nu Evangheliile sunt, dupa parerea mea, punctul lor tare, ci Apocalipsele si interpretarile date Genezei. In aceste productii ni se vorbeste de Intelepciunea Universala (sophia), care a nascut un avorton pe nume Ialdabaoth. Ialdabaoth - indentificat cu Satan - a creat Universul si apoi a dat nastere Dumenzeului crestin. O conceptie destul de indigesta, pe care nu m-am caznit sa o retin, ca oricum e ingrozitor de alabicata. Nu e de mirare ca a fost respinsa de crestinism. Oricum iti trebuie multe antinevralgice daca vrei sa sapi prin literatura gnostica.

 

Apropo, cum se numea personajul romanului lui Brown? Sophia... da... da...

 

Primele scrieri crestine cunoscute sunt epistolele lui Pavel. Ele au aparut intre anii 50 si 55 d.H. Evangheliile canonice (cele incluse in Noul Testament) au aparut intre anii 80 si 90 d.H. Evangheliile apocrife au aparut undeva pe la sfarsitul secolului I, si au atins apogeul dupa jumatatea secolului al II-lea. Ele au cateva elemente distinctive. Evangheliile copte - e vorba de depozitul descoperit la Nag Hammadi -, desi se intituleaza Evanghelii, nu au tiparul cunoscut al Evangheliilor clasice, ci sunt mai mult un fel de dialoguri initatice intre Maestru (Iisus sau altcineva) si Ucenic. De fapt nu personajele sunt importante aici si nici faptele, ci invataturile initiatice. Miza lor este pur teologica. Interesant e ca aceste productii nu au nervul si nici savoarea celor clasice. In timp ce Evangheliile clasice descriu obiceiuri iudaice, ritualuiri, aspecte din vata de zi cu zi, aprocrifele au un aer aseptic. Nici o infloritura, nici un obicei mentionat, nici un fel de culoare locala. Explicatia e simpla: cei care le-au scris habar n-aveau de Israel. Si cum nu exista nici televizor si nici internet sau presa Tara Sfanta era un taram misterios si complet necunoscut.

 

Avem deci in cazul Evangheliei lui Iuda un text scris in sec. III de catre o secta care se naravea la interpretat tot ce ii cade in mana. Ce concluzie putem trage?

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce concluzie putem trage?

Galateni 1

Mă mir că treceţi aşa de repede de la Cel ce v-a chemat prin harul lui Hristos, la o altă Evanghelie. Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sunt unii oameni care vă tulbură, şi voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos.

Dar chiar dacă noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin anul 1970 - parca - a aparut asa numita Evanghelie a Raelienilor. Raelienii sunt o secta care considera ca IIsus Hristos a fost un extraterestru, ca a venit cu o nava spatiala, si ca nemurirea se obtine prin conservarea unei parti din creier si transplantarea lui in alt trup.

 

Ce ziceti daca aceasta Evanghelie ar fi admisa? Ce ziceti daca la o banala nunta s-ar vorbi deste martianul Gugu, care a zacut in corpul lui Iisus si care a fost luat de nava spatiala intergalatica dupa ce Iisus a murit?

 

Cam in aceeasi postura earu si gnosticii. Si nu Evangheliile sunt, dupa parerea mea, punctul lor tare, ci Apocalipsele si interpretarile date Genezei. In aceste productii ni se vorbeste de Intelepciunea Universala (sophia), care a nascut un avorton pe nume Ialdabaoth. Ialdabaoth - indentificat cu Satan - a creat Universul si apoi a dat nastere Dumenzeului crestin. O conceptie destul de indigesta, pe care nu m-am caznit sa o retin, ca oricum e ingrozitor de alabicata. Nu e de mirare ca a fost respinsa de crestinism. Oricum iti trebuie multe antinevralgice daca vrei sa sapi prin literatura gnostica.

:doh: Acelora care nu-s in stare sa inteleaga logica prezentului chiar le trebuie antinevralgice ca sa inteleaga un text vechi de doua milenii. Iar daca ar fi sa fac o comparatie intre literatura gnostica si cea biblica... ultima a fost "digerata" de generatii intregi de preoti si transformata pentru a fi cit mai accesibila maselor (prostimii) si chiar si asa este mult prea greu de inteles pentru unii. Ce pretentie ai de la aia sa inteleaga un text "brut", neprelucrat?

Apropo, cum se numea personajul romanului lui Brown? Sophia... da... da...

Apropo, stii care este originea numelui Sofia? Cuvintul "intelepciune" din greaca. :yahoo:

Primele scrieri crestine cunoscute sunt epistolele lui Pavel. Ele au aparut intre anii 50 si 55 d.H. Evangheliile canonice (cele incluse in Noul Testament) au aparut intre anii 80 si 90 d.H. Evangheliile apocrife au aparut undeva pe la sfarsitul secolului I, si au atins apogeul dupa jumatatea secolului al II-lea. Ele au cateva elemente distinctive. Evangheliile copte - e vorba de depozitul descoperit la Nag Hammadi -, desi se intituleaza Evanghelii, nu au tiparul cunoscut al Evangheliilor clasice, ci sunt mai mult un fel de dialoguri initatice intre Maestru (Iisus sau altcineva) si Ucenic. De fapt nu personajele sunt importante aici si nici faptele, ci invataturile initiatice. Miza lor este pur teologica. Interesant e ca aceste productii nu au nervul si nici savoarea celor clasice. In timp ce Evangheliile clasice descriu obiceiuri iudaice, ritualuiri, aspecte din vata de zi cu zi, aprocrifele au un aer aseptic. Nici o infloritura, nici un obicei mentionat, nici un fel de culoare locala. Explicatia e simpla: cei care le-au scris habar n-aveau de Israel. Si cum nu exista nici televizor si nici internet sau presa Tara Sfanta era un taram misterios si complet necunoscut.

 

Avem deci in cazul Evangheliei lui Iuda un text scris in sec. III de catre o secta care se naravea la interpretat tot ce ii cade in mana. Ce concluzie putem trage?

Nu ti se pare normal ca cea mai mare parte a unei povesti (oricare poveste) sa stabileasca contextul in care se deruleaza actiunea si doar o mica parte a textului sa transmita efectiv mesajul catre cititori? :doh:

 

Galateni 1

Mă mir că treceţi aşa de repede de la Cel ce v-a chemat prin harul lui Hristos, la o altă Evanghelie. Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sunt unii oameni care vă tulbură, şi voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos.

Dar chiar dacă noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hahaha Asta nu-i o concluzie, e un alt cirnat de citate din biblie in locul unei pareri personale. Ce sa-i faci? Unii nu-s in stare de mai multe.... :yahoo:

ce sa faci mai SF. eu nu am pareri personale, pentru ca sunt prea mic sa ma inalt deasupra gandurilor Domnului. am pareri personale legate de lucrurile firesti, dar, noi aici, lasam pe Dumnezeu sa ne vorbeasca prin Cuvantul Sau pentru ca nu de la noi a iesit Cuvantul.

 

daca neaparat vrei o parere, uite ce cred eu despre tine:

 

Fapte 13

După ce au străbătut toată insula p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Impresionant.

M-a dat pesta cap afirmatia lui Isus ca Dumnezeul vechiului tesament nu este cel adevarat si ca adevaratul Dumnezeu L-a trimis pe El sa ne arate adevarata cale.

Imaginati-va ce poate insemna asta la o adica!!!!!!!!! :yahoo: :P :doh:

O problema interesanta mi s-a parut faptul ca se face diferenta intre Dumnezeul care a creat Universul si Dumnezeul de care vorbeste Iisus...

Inseamna rasturnarea ierarhiei de 'fiinte supreme'. Am citit textul la linkul dat de... Maximus sau Catelus. Nu mai tin minte. L-am citit o singura data, deci nu ma hazardez. Dar rezulta ca (,) Creatorul omului e un creat de mana a treia, patra, care si-a facut o 'jucarie' careia i-a pretins inchinare. Adevaratul Dumnezeu le-a oferit acestora cunoasterea ca portita de scapare, si tot el l-a trimis pe Isus pentru a le releva natura lor... o sa mai citesc textul de vreo trei ori... si poate revin :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sa faci mai SF. eu nu am pareri personale, pentru ca sunt prea mic sa ma inalt deasupra gandurilor Domnului. am pareri personale legate de lucrurile firesti, dar, noi aici, lasam pe Dumnezeu sa ne vorbeasca prin Cuvantul Sau pentru ca nu de la noi a iesit Cuvantul.

Atunci du-te si te joaca in coltul cu jucarii.

daca neaparat vrei o parere, uite ce cred eu despre tine:

 

Fapte 13

 

tu nu esti ateu mai omule. chiar crezi ca Dumnezeu si-a ales vasele Sale si nu le descopera ce se intampla?

Sint sigur de asta: credinta o descoperi singur.

sau crezi ca eu nu stiu cu cine stau de vorba? :yahoo:

Nu cred ca nu stii cu cine stai de vorba, sint sigur de asta.

 

Dar am deviat de la subiect....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin anul 1970 - parca - a aparut asa numita Evanghelie a Raelienilor. Raelienii sunt o secta care considera ca IIsus Hristos a fost un extraterestru, ca a venit cu o nava spatiala, si ca nemurirea se obtine prin conservarea unei parti din creier si transplantarea lui in alt trup.

doar o alta viziune despre divinitate amestecata cu aiureli medicale (tre' intai sa ma documentez).

 

Ce ziceti daca aceasta Evanghelie ar fi admisa?

pai a fost admisa de catre cei care cred in ea, nu? :doh:

 

Ce ziceti daca la o banala nunta s-ar vorbi deste martianul Gugu, care a zacut in corpul lui Iisus si care a fost luat de nava spatiala intergalatica dupa ce Iisus a murit?

macar accepta existenta lui Isus... :P

 

In aceste productii ni se vorbeste de Intelepciunea Universala (sophia), care a nascut un avorton pe nume Ialdabaoth. Ialdabaoth - indentificat cu Satan - a creat Universul si apoi a dat nastere Dumenzeului crestin. O conceptie destul de indigesta, pe care nu m-am caznit sa o retin, ca oricum e ingrozitor de alabicata.

cam la fel de alambicata ca si povestea lui Lucifer si a decaderii lui ! :yahoo:

 

Apropo, cum se numea personajul romanului lui Brown? Sophia... da... da...

unul dintre ele. de ce? e interzis? :doh:

 

Primele scrieri crestine cunoscute sunt epistolele lui Pavel. Ele au aparut intre anii 50 si 55 d.H. Evangheliile canonice (cele incluse in Noul Testament) au aparut intre anii 80 si 90 d.H. Evangheliile apocrife au aparut undeva pe la sfarsitul secolului I, si au atins apogeul dupa jumatatea secolului al II-lea.

da, in afara de scrisorile lui pavel, daca vorbim strict de evangheliile NT, nici unele n-au fost scrise imediat dupa moartea lui Isus de catre apostoli, ci la cateva zeci de ani de catre oameni sau grupuri de oameni din preajma apostolilor: evanghelia lui marcu - ucenic si insotitor (65 en), apoi cea a lui matei, cu accent puternic pe VT si inspirata din marcu (70-100 en), a lui luca, ucenic al lui pavel, si care se pare ca a continuat evanghelia sa cu faptele apostolilor (70 en) si a lui ioan, care difera de primele trei - considerate cu radacina comuna intr-un text unic - si totodata cea mai noua (aprox 100 en).

este evident si faptul ca pavel nu stia de evanghelii si scriitorii evangheliilor nu stiau de epistolele lui pavel.

cat despre scrierile gnostice si apocrife, au aparut si ele cam prin 100 en.

asa ca si cele canonice si cele considerate eretice sunt apropiate ca data.

 

Avem deci in cazul Evangheliei lui Iuda un text scris in sec. III de catre o secta care se naravea la interpretat tot ce ii cade in mana. Ce concluzie putem trage?

de fapt Evanghelia dupa Iuda a fost scrisa inainte de 180 en (cand scrie Irineu desprea ea in termeni nu tocmai elogiosi). iar de interpretat s-a interpretat orice din toate timpurile pana azi, inclusiv VT si NT.

de aici ce concluzie sa tragem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU

dar se vor clatina multe adevaruri personale...

 

'Vali29', cine ti-a spus ca

 

actuala versiune e OK

de unde iti este tie clar?

 

si din CV-ul tau sunt multe lucruri ascunse - si le gestionezi si cu buna si cu rea intentie... ca oamenii

nu-i asa?!?

 

nu prea!

 

da, daca ar fi fost facut constient, dar nu este cazul!

oricand poate fi gasit un coleg de serviciu care sa te "sape" fara sa stie ca iti este de folos sa fii dat afara de acolo, pentru ca vei avea astfel ocazia unui servicu mai bun...

 

cand ar fi avut timp sa o scrie si pentru cine?!?

pai nu neaparat sa o scrie pentru cineva..pur si simplu sa fie niste inscrieri de-ale lui,ca un fel de jurnal,cat a trait..nu se poate? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×