Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

evanghelia lui Iuda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stai asa, de ce esti furios? Ce-i asa rau ca vb despre una si despre alta?

........

 

nu sunt furios, dar fiecare versiune va da nastere altor si altor controverse, pentru ca cei care au scris evangheliile le-au scris din punctul lor de vedere si conform avantajelor pe care le obtineau...anacronismul este cuvantul de ordine pentru istoria noastra, pentru ca noi nu stim sa tratam un eveniment sau o fapta impartial.....mai bine o versiune si 10 interpretari , decat 10 versiuni cu 100 de interpretari fiecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De, cam asa e da' magnificul merit al Evangheliei dupa Iuda e ca aduce un element nou, si care e destul de important si ravasitor pt unele mentalitati.

Mie mi se declanseaza nervii nervosi cand vad ca scrie in carte "lipsesc circa 17 randuri sau 3 sau...."

Eu n-am vazut, aflat parerea Bisericii despre aceasta carte....da' am rabdare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg eu: CUM IUDA A PUTUT SCIRE O EVANGHELIE AVAND IN VEDERE CA S-A SINUCIS DUPA CE L-A VANDUT PE IISUS!

 

Am inteles ca ar fi datata/scrisa dupa 300 de ani dupa Hristos. Sa zicem ca a fost scrisa ca si celelalte de persoane care l-au cunoscut cum e cazul evangheliei lui Toma sau Magdalena . Persoanele de fata Toma, Magdalena, Iuda etc erau analfabete.

 

Dar in cazul lui Iuda? el mort fiind ce invataturi ar fi transmis? post mortem? s-o fi revelat si el cuiva?

Ori e vorba de celalat Iuda si nu Iuda Iscarioteanul!

Editat de dillema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea evangheliilor nu sunt scrise de cel a carei nume il poarta.....in cazul evangheliei lu' Iuda.....autorul poate fi un oarecine stiutor de carte. Cand a avut timp Iuda sa relateze.?........din cate stiu eu fiecare ucenic avea alti mici invatacei........sau o putea scrie chiar el (dicta) si anumite parti ar fi putut fi adaugate dupa moartea lui (cum poate ca e si cazul sfarsitul cartii Deuteronomului).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea evangheliilor nu sunt scrise de cel a carei nume il poarta.....in cazul evangheliei lu' Iuda.....autorul poate fi un oarecine stiutor de carte. Cand a avut timp Iuda sa relateze.?........din cate stiu eu fiecare ucenic avea alti mici invatacei........sau o putea scrie chiar el (dicta) si anumite parti ar fi putut fi adaugate dupa moartea lui (cum poate ca e si cazul sfarsitul cartii Deuteronomului).

in timpul vietii de dupa moarte? sau viata in timpul uceniciei ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce nu inteleg eu: CUM IUDA A PUTUT SCIRE O EVANGHELIE AVAND IN VEDERE CA S-A SINUCIS DUPA CE L-A VANDUT PE IISUS!

 

Am inteles ca ar fi datata/scrisa dupa 300 de ani dupa Hristos. Sa zicem ca a fost scrisa ca si celelalte de persoane care l-au cunoscut cum e cazul evangheliei lui Toma sau Magdalena . Persoanele de fata Toma, Magdalena, Iuda etc erau analfabete.

 

Dar in cazul lui Iuda? el mort fiind ce invataturi ar fi transmis? post mortem? s-o fi revelat si el cuiva?

Ori e vorba de celalat Iuda si nu Iuda Iscarioteanul!

 

Nu este vorba despre acelasi Iuda... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In timpul vietii de ucenic.

 

Marinarule, de unde si cum ai aflat tu ca nu-i vorba de Iuda Apostolul?

 

Am citit pe wikipedia... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×