Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

evanghelia lui Iuda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu vad de ce crestinismul ar fi fost obligat sa accepte niste scrieri care in mod clar nu erau crestine.

 

Cred ca ai mai fost intrebata odata, da' n-ai raspuns asa ca revin: cine zice ca-i musai ca aceste scrieri sa fie acceptate de crestinism? Crestinismul a fost fondat pe baza unor scrieri care au fost selectate anume, evident ca nu le va accepta pe cele pe care deja le-a respins.

 

Mie situatia mi se pare foarte simpla: avem un nou document referitor la o anumita perioada istorica si la personaje din acea perioada. Se ia acest document, se compara cu alte documente similare, se confrunta cu datele deja cunoscute, se analizeaza contextul in care a fost scris si dupa aia vedem ce informatii noi aduce sau ce confirma din cele vechi.

Pe unii (me included :yes: ) nu-i intereseaza ce accepta sau nu crestinismul, ci doar ce pot aduce nou aceste documente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, situatia e si mai simpla:

 

Evanghelia dupa Iuda e un document care se refera strict la doctrina gnostica, si care poate aduce - categoric - lamuriri importante in cadrul studiului acestei secte. Atat si nimic mai mult.

 

Cu alte cuvinte aceste documente nu pot aduce nimic nou pentru crestinism, ci doar pentru doctrina gnostica.

Editat de Pixelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, situatia e si mai simpla:

 

Evanghelia dupa Iuda e un document care se refera strict la doctrina gnostica, si care poate aduce - categoric - lamuriri importante in cadrul studiului acestei secte. Atat si nimic mai mult.

 

Cu alte cuvinte aceste documente nu pot aduce nimic nou pentru crestinism, ci doar pentru doctrina gnostica.

 

Ntz, ntz...nu poate aduce nimic nou pentru crestinism pentru ca crestinismul a decis deja ca n-are chef de nimic nou. :yes:

 

Io habar n-am ce-i cu doctrina gnostica si secta aia, asta inseamna ca nu pot gasi nici o informatie interesanta in documentul cu pricina? Chiar nu e posibil ca acel document sa contina si informatii reale referitoare la epoca din care provine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ntz, ntz...nu poate aduce nimic nou pentru crestinism pentru ca crestinismul a decis deja ca n-are chef de nimic nou. :o:

 

Io habar n-am ce-i cu doctrina gnostica si secta aia, asta inseamna ca nu pot gasi nici o informatie interesanta in documentul cu pricina? Chiar nu e posibil ca acel document sa contina si informatii reale referitoare la epoca din care provine?

 

Ma tem ca miza gnosticilor nu e realitatea :yes: Cred ca mai reale sunt Evangheliile clasice. Citeste documentul, si daca imi faci un scurt rezumat cu ce ai inteles inseamna ca esti pe drumul cel bun.

 

Cred ca vorbim dupa ce citesti. Zi-mi si mie ce "adevaruri" ai gasit. Atunci poate ca o sa intelegi mai bine care e problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma tem ca miza gnosticilor nu e realitatea :yes: Cred ca mai reale sunt Evangheliile clasice. Citeste documentul, si daca imi faci un scurt rezumat cu ce ai inteles inseamna ca esti pe drumul cel bun.

 

Si ce, doar gnosticii au voie sa analizeze documentul ala?

 

Cred ca vorbim dupa ce citesti. Zi-mi si mie ce "adevaruri" ai gasit. Atunci poate ca o sa intelegi mai bine care e problema.

 

Problema e ca tie ti se pare ca unii cauta "adevaruri" in textele alea. Poate mie evanghlia lui Iuda o sa-mi descopere mirobolantul fapt ca evreii purtau sandale Armani, ar fi asta mai putin adevarat doar pentru ca e mentionat in evanghelia lui Iuda si nu in cele "reale"?

Daca ai impresia ca toti privesc aceste documente prin perspectiva religioasa te inseli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi,daca am spune ca Iuda a scris acea Evanghelie cum ca Dumnezeu l-a ales pe el sa fie cel prin care Isus e tradat si astfel omenirea e salvata...am si io o intrebare,ca la mine neuronii sunt cam blocati... :o:

Daca Iuda stia ca Isus va muri pentru intreaga lume,si apoi va invia(neluand deasemeni in considerare faptul ca iuda a murit cam devreme ca sa mai poate scrie ceva despre Isus-Salvatorul Lumii)de ce s-a mai sinucis?

De ce s'a cait(,)ca a vandut sange nevinovat si apoi si'a pus streangul de gat,daca stia ca Isus va invia a treia zi si ca lumea va fi reabilitata?

Apoi nu-ti stau neuronii in loc cand se debiteaza prostii de genul asta?? :yes:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai nu neaparat sa o scrie pentru cineva..pur si simplu sa fie niste inscrieri de-ale lui,ca un fel de jurnal,cat a trait..nu se poate? :yes:
nu prea!

vezi si raspunsul lui 'dan-marius'

Crezi ca stia sa scrie?

Evangheliile nu au fost scrise efectiv de cei carora le sunt atribuite prin traditie, ci de discipoli ai lor, discipoli care stiau sa scrie sau care aveai timp sa o faca (si cateva scrisori atribuite lui Paul sunt scrise de o alta mana...)

 

 

Respingerea unor scrieri s-a facut pe criterii strict teologice. Si nu vad care ar fi problema. Nu vad de ce crestinismul ar fi fost obligat sa accepte niste scrieri care in mod clar nu erau crestine.
da

a fost exact asa cum iti alegi personal fotografiile pe care sa le pastrezi ca sa le privesasca si nepotii tai...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine spus, cu mentiunea ca altii incerca sa-ti dea fotografii ale familiei lor, dar tu pui in album doar fotografiile familiei tale. Restul sa-si faca albumul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×