Sari la conținut
Forum Roportal
dan-marius

evanghelia lui Iuda

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mai,cand am aflat despre aceasta Evanghelia a lui Iuda nu mi-a venit sa cred :yahoo: ..apar ele tot felu de descoperiri..dar eu una nu cred..si ca Iuda s-ar fii inchinat lui Cain,e putin probabil..de ce?pentru ca si pe el,Domnul Iisus la chemat sa ii fie ucenic si implicit credincios..si i-a fost..chiar daca L-a tradat mai tarziu..acest lucru s-a intamplat ca sa se implineasca profetia ca Iisus va fii vandut de unul dintre cei 12 ucenici si apoi rastignit,ca dupa 3 zile sa invie..Iuda si-a avut rolul lui..apoi ca poate a scris si el o evanghelie..cine stie? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Impresionant.

M-a dat pesta cap afirmatia lui Isus ca Dumnezeul vechiului tesament nu este cel adevarat si ca adevaratul Dumnezeu L-a trimis pe El sa ne arate adevarata cale.

Imaginati-va ce poate insemna asta la o adica!!!!!!!!! :yahoo: :P :doh:

Inclin sa cred ca este adevarat, deoarece intre ideile noului si vechiului testament sunt diferente enorme.

Daca in primul, Dumnezeu este foarte agresiv si impune razbunare, sugereaza omoruri si eliminari, in al doi-lea, Isus, la expresia " dinta pentru dinte " ne sfatuieste sa ne iubim aproapele.

Sunt cu totul alte abordari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incepe oare sa se clatine "adevarul" Biblic?
NU

dar se vor clatina multe adevaruri personale...

 

'Vali29', cine ti-a spus ca

Iuda se inchina lui Cain,

 

E clar ce ceva nu e la locul lui cu actuala versiune a crestinismului ca sa ma exprim asa;
actuala versiune e OK

de unde iti este tie clar?

 

sunt multe lucruri ascunse si lipsa din adevarata istorie a acelor timpuri si cineva le gestioneaza in mod clar cu buna sau rea intentie
si din CV-ul tau sunt multe lucruri ascunse - si le gestionezi si cu buna si cu rea intentie... ca oamenii

nu-i asa?!?

 

deasemenea, e cert faptul ca au o mare legatura cu trecutul si viitorul nostru ca omenire, specie.
nu prea!

 

gestul fiind unul nobil mai degraba
da, daca ar fi fost facut constient, dar nu este cazul!

oricand poate fi gasit un coleg de serviciu care sa te "sape" fara sa stie ca iti este de folos sa fii dat afara de acolo, pentru ca vei avea astfel ocazia unui servicu mai bun...

 

...Iuda si-a avut rolul lui..apoi ca poate a scris si el o evanghelie..cine stie? :yahoo:
cand ar fi avut timp sa o scrie si pentru cine?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU

dar se vor clatina multe adevaruri personale...

 

'Vali29', cine ti-a spus ca

 

actuala versiune e OK

de unde iti este tie clar?

 

si din CV-ul tau sunt multe lucruri ascunse - si le gestionezi si cu buna si cu rea intentie... ca oamenii

nu-i asa?!?

 

nu prea!

 

da, daca ar fi fost facut constient, dar nu este cazul!

oricand poate fi gasit un coleg de serviciu care sa te "sape" fara sa stie ca iti este de folos sa fii dat afara de acolo, pentru ca vei avea astfel ocazia unui servicu mai bun...

 

cand ar fi avut timp sa o scrie si pentru cine?!?

 

 

Comparatia intre c.v si gestionarea credintei este de departe fortata!

Aici este vorba de cu totul altceva.

 

 

Nici celelalte evangelii nu au fost scrise de apostolii lui Isus!

Daca nu era nimic de asuns, de ce nu s-au facut publice si celelalte evangelii?

Biserica a avut clar interesul sa scoata in evidenta ce a vrut ea, in functie de interesela urmarite.

Sunt sigur ca actuala varianta impusa de biserica are multe verigi lipsa.

Editat de tjedy2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand ar fi avut timp sa o scrie si pentru cine?!?

Chiar asa, cand? pentru ca a dat fuga si s-a spanzurat imediat dupa tradare...

 

Oricum, ca a scris sau nu o evanghelie, ca i-a comandat Isus sa faca sau nu ceva, ca a fost instrumentul prin care s-au implinit scripturile, Iuda si presupusa lui evanghelie nu schimba cu nimic esenta crestinismului si nici a sti sau a nu sti ce s-a intamplat cu adevarat nu ajuta cu nimic pe omul care vrea sa creada in Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar asa, cand? pentru ca a dat fuga si s-a spanzurat imediat dupa tradare...

 

Oricum, ca a scris sau nu o evanghelie, ca i-a comandat Isus sa faca sau nu ceva, ca a fost instrumentul prin care s-au implinit scripturile, Iuda si presupusa lui evanghelie nu schimba cu nimic esenta crestinismului si nici a sti sau a nu sti ce s-a intamplat cu adevarat nu ajuta cu nimic pe omul care vrea sa creada in Dumnezeu.

 

 

 

Nu trebuia neaparat sa o scrie personal.

Nici celelalte nu au fost scrise de apostolii lui Isus in persoana.

Indiferent ce schimbari vor apare, pe Dumnezeu nu mi-l poate scoate nimeni din suflet, indiferent daca nu este cel adevarat ( al vechiului testament dupa cum reiese din evanghelia dupa Iuda ) sau altul, iar Isus a fost trimis sa ne invete si sa ne ajute sa fim mai buni, mai toleranti, sa ne arate cu adevarat ce avem de facut si sa moara pentru ca pacatele noastre sa fie iertate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut documentarul mi s-a parut credibil ca erau dovezi concrete :yahoo: ...dar nu ma pot pronunta, asta ar insemna o intorsatura in lumea crestinatatii.

Mi s-a parut interesanta afirmatia: de ce s-a omis introducerea evangheliei in Noul Testament, de ce preotii nu au fost de acord cu asta....

Inca sunt multe intrebari fara raspuns...

Pe 24 aprilie tot pe National v-a fi un documentar despre noua Biblie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×