Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dar de ce te intereseaza? nu ai avut parte de tatal tau? eu nu inteleg ideea asta de a face act teatral

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti dai seama cit mint ?

n-au ce sfaturi sa dea fiicelor ca ar trebui sa le invete cum sa se pazeasca de escroci sentimentali.

si nah, se cam dau de gol.


fata poate apreciaza, dar se prinde mama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturile tatalui meu au fost intotdeauna bune, cand a fost vorba despre baieti. salut.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice sfat care este dat din suflet, mai devreme sau mai tarziu isi atinge scopul. N-am ascultat la vremea lor sfaturile parintilor fiindca nu le intelegeam. Abia la nevoie le-am inteles pe deplin si mi-au fost de folos. Consider ca sfaturile sunt personalizate si nu ca o "lista de bucate", fiindca fiecare parinte vede ce lipseste/trebuieste copilului sau, chiar daca acesta nu este pregatit inca sa inteleaga intru totul. Dar le va lua cu sine in viata, ca o experienta transmisa, si ii vor folosi. Pacat de parintii care se dezintereseaza de copii pe motiv ca acestia nu-i asculta. Nu e pregatit inca sa asculte, dar sfaturile n-ar trebui sa lipseasca, este bagajul de viata al celui care abia invata sa traiasca.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar va rog, nu va inghesuiti! laugh.gif

 

 

Acelasi topic as face si indreptat catre femei.

 

Nu as posta decat: 'Dragul meu, fa ca tine mereu, pentru ca este grozav cand iti poti asuma 100% succesul, dar si esecul. De neinlocuit! Si nu uita: la finalul zilei, cand pui capul pe perna, tu cu tine insuti trebuie sa fii impacat si multumit. Daca ai reusit asta, ai reusit totul.'

 

Eu o sa am baiat biggrin2.gif

 

 

good.gif cred ca asta e valabil ptr ambele sexe

 

cam asa mi-a zis si tata.

Nu mi-a dat sfaturi niciodata, atat mi-a zis ”orice ce faci si ce alegi eu am incredere in tine”.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

cam asa mi-a zis si tata.

Nu mi-a dat sfaturi niciodata, atat mi-a zis ”orice ce faci si ce alegi eu am incredere in tine”.

Asta inseamna ca esti perfecta si niciodata nu ai luat decizii gresite si cunosti tot ce cunoaste un om trecut prin viata, chiar si la varsta adolescentei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine cunoaste poezia If (Daca) a lui Rudyard Kipling cunoaste toate sfaturile care il pot face om. Dar fara sa i le spuna un suflet apropiat, si fara sa le experimenteze pe propria piele, ele sunt practic aproape nule.


Asta inseamna ca esti perfecta si niciodata nu ai luat decizii gresite si cunosti tot ce cunoaste un om trecut prin viata, chiar si la varsta adolescentei.

 

Sau ca a fost investita cu incredere. Depinde de capacitatile si firea copilului, pe unii ii ajuta sa fie sustinuti din umbra, pe altii trebuie sa ii ghidezi mai strans pentru ca le lipseste curajul si increderea in sine.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este mai mult adresata barbatilor. Sa zicem ca ar trebui sa scrieti o scrisoare fiicei voastre in care sa ii dati sfaturi cu privire la ....ce altceva, amor/barbatul perfect bla-bla-bla. O idee furata online, dar ma gandeam sa vad si ce ziceti voi.

Tata,cel mai important barbat in viata fiicei, ii da sfaturi despre cel de al doilea barbat important....adica sotul. Care el, trebuie ales.

Is curioasa, rog io frumos din sufletul meu pur de roportaliana sa postati ontopic macar 75%. Adica scrisori cu anume 10 sfaturi.

Chiar zilele astea am dat niste sfaturi pentru tinuta si de comportament, si au trecut pe langa urechi "ca trenul prin Chitila".

 

Sfaturi pentru tinuta.

Fata tatii nu te mai farda ca iti deteriorezi tenul pentru ca se astupa porii si tenul nu mai poate respira.

Fardurile se aplica la varsta cand apar ridurile sau ca sa acoperi pete.

 

De ce trebuie sa-ti vopsesti parul si sa sa-ti pensezi sprancenele, daca nu vrei sa fi ca toata lumea.

Viata ti-a dat o fizionomie unica si naturala si tu vrei sa o faci comuna si artificiala.

 

 

Sfaturi pentru comportament

Ca sa contracarez ideea ca oamenii se comporta ca "o turma" si ca fiecare trebuie sa aiba propria opinie am dat citatele urmataore:

In arta sa nu faci nimic, niciodata, ca altii; in morala fii ca toata lumea.

Se vorbeste mult despre originalitate, dar ce inseamna ea oare? Din clipa in care ne nastem, lumea incepe sa actioneze asupra noastra si actiunea aceasta continua pana in clipa din urma. Si asa e pretutindeni.Ce putem considera oare numai al nostru, afara de energie, putere si vointa! Daca as fi in staresa spun tot ce datorez marilor inaintasi si contemporani, nu mi-ar ramane mare lucru

Comunitata umana are un set de valori cu care construieste un ideal, si fiecare incearca sa se identifice cu idealul.

Dorinta de a fi ca toata lumea nu provine din "spiritul de turma", ci din tendinta de a atinge idealul comunitatii, de a fi "perfect(a)".

 

Relatia cu persoana de sex opus!

- Sa nu ai incredere in nimeni si mai ales in cei care iti fac complimente.

O persoana indragostita nu are cuvinte sa spuna ce simte.

Numai cei care nu iubesc toarna un potop de vorbe frumoase.

 

- Sa judeci omul dupa cum se comporta cu ceilalti pentru ca asa se va comporta si cu tine dupa ce-i trece iubierea sau interesul.

Persoanele indragostite sau care vor sa cucereasca pe cineva au un comportament foarte amabil cu persoana respectiva.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fiu ontopic, e nevoie de un barbat matur emotional si inteligent, ca sa ajunga o fata sa primesca sfaturi de la tata. Nu toti sunt in stare.
Scrisori? De ce scrisoare, de ce nu discutie face to face? Scrisoarea e un mod de-a te fofila.

Editat de Blues
Scos raspuns la mesaj sters.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×