Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

De ce trebuie sa-ti vopsesti parul si sa sa-ti pensezi sprancenele, daca nu vrei sa fi ca toata lumea.

Viata ti-a dat o fizionomie unica si naturala si tu vrei sa o faci comuna si artificiala.

 

 

Despre parul de pe picioare ai acelasi sfat? Sa-l lase sa creasca zburdalnic si natural? huh.png

 

Intr-adevar, o femeie cu sprancenele ca Albulescu, e unica si naturala. doh.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca esti perfecta si niciodata nu ai luat decizii gresite si cunosti tot ce cunoaste un om trecut prin viata, chiar si la varsta adolescentei.

nu, nu inseamna absolut nimic, poate doar ca te cam plictisesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lighty, nu toti barbatii duri isi trosnesc femeile. Am cunoscut cativa din astia duri nebatausi de femei. Sunt niste tipi extraordinari, nu simt nevoia sa demonstreze nimic (cu atat mai putin in fata femeilor) si sunt cei pe care ne putem baza ca nu o iau la sanatoasa in caz de conflict grav (indiferent ca suntem femei sau barbati, adica si prietenii lor barbati se pot baza pe ei daca sunt atacati pe strada de o haita de cocalari).

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lighty, nu toti barbatii duri isi trosnesc femeile. Am cunoscut cativa din astia duri nebatausi de femei. Sunt niste tipi extraordinari, nu simt nevoia sa demonstreze nimic (cu atat mai putin in fata femeilor) si sunt cei pe care ne putem baza ca nu o iau la sanatoasa in caz de conflict grav (indiferent ca suntem femei sau barbati, adica si prietenii lor barbati se pot baza pe ei daca sunt atacati pe strada de o haita de cocalari).

 

Greseala mea a constatat in faptul ca n-am pus in ghilimele cuvantul dur. Probabil ca n-ai sesizat tenta iironica ce s-a vrut. Numai lasii lovesc femeile. Sper ca ne-am inteles, insa am o nelamurire. Din tot rahatul al' de mesaj pe care l-am scris, doar atat ai retinut ?

 

Editat de unstoppable

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Greseala mea a constatat in faptul ca n-am pus in ghilimele cuvantul dur. Probabil ca n-ai sesizat tenta iironica ce s-a vrut. Numai lasii lovesc femeile. Sper ca ne-am inteles, insa am o nelamurire. Din tot rahatul al' de mesaj pe care l-am scris, doar atat ai retinut ?

 

 

Sincer, da. Mi se scurtcircuiteaza creierul cand citesc ceva cu tenta SR-iana sau cristi prahoviana. Atata s-a batut moneda pe aria asta pe preferinta femeilor pt. baieti rai, fara sa se faca anumite distinctii (la fel cum ai uitat sa pui si tu ghilimele), incat nu mai vad altceva cand e vorba de de-astea. Desigur, la o citire superficiala. Daca imi capteaza mesajul atentia, imi dau jos ochelarii de cal. Marturisesc si ca de la o vreme nu mai citesc mesajele in intregime cand dau de de-astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este mai mult adresata barbatilor. Sa zicem ca ar trebui sa scrieti o scrisoare fiicei voastre in care sa ii dati sfaturi cu privire la ....ce altceva, amor/barbatul perfect bla-bla-bla. O idee furata online, dar ma gandeam sa vad si ce ziceti voi.

Tata,cel mai important barbat in viata fiicei, ii da sfaturi despre cel de al doilea barbat important....adica sotul. Care el, trebuie ales.

Is curioasa, rog io frumos din sufletul meu pur de roportaliana sa postati ontopic macar 75%. Adica scrisori cu anume 10 sfaturi.

 

nu-i scriu scrisori Iuliei, pentru ca suntem împreuna si daca n-am fi, m-as duce eu la ea sa povestim.

evit sa fac ce-au facut altii cu mine, adica sa ma ignore in momente cruciale, chiar daca sunt constient ca unele lucruri îmi scapa, e greu sa stai tot timpul cu lampa aprinsa si sa observi tot.

uneori vorbim, nu la modul "vezi ca-ti dau un sfat", îmi spun parerea daca sunt întrebat sau nu, dar nu dau verdicte.

povestile noastre le cam stie, asa ca are termeni de comparatie, daca vrea. stie cum eram noi la vârsta ei, stie cine-i sunt parintii.

 

nu pot sa sintetizez discutia in zece puncte, poate sunt sapte sau poate o suta,

discutam situatii, atunci când apar, indiferent daca-i vorba de baieti, scoala sau altceva.

 

cel mai important mi se pare sa fii prezent, ca parinte, la momentul potrivit.

si sa nu te ambalezi daca lucrurile nu evolueaza cum poate ti-ai dori.

 

un mic exemplu concret.

a avut un prieten deosebit de bleg, un papa-lapte care sugea înca de la ma-sa.

erau colegi de scoala si-mi statea pe limba sa-i zic sa-l lase dracului, pentru ca faceam cu nervii când îl vedeam asa de tantalau.

nu i-am zis nimic, am lasat-o in pace, dupa câteva luni a venit într-o seara si mi-a zis ca i-a dat papucii.

n-am sarit de bucurie pe pereti, am zis doar "bine" si gata.

 

un alt exemplu, de cealalta parte a baricadei, a fost când a primit ea acelasi tratament de la unul mai mare ca ea, un fel de Elvis pe la ei prin scoala, stiti voi, tipul ala pe care-l vor toate gagicile, dar numai una-l are la un moment dat :lol:

 

ei bine, aici n-am prea putut-o consola, i-am povestit doar cum o luasem eu cândva de la o gagica în liceu,

ma tot tineam de capul aleia si ea tot nu si nu si eu nu pricepeam de ce, arzând groaznic în chinuri.

i-am zis ca nu stiu nici azi de ce, nu stie nici ea (între timp am ramas amici si mai depanam amintiri cu hohote de râs când ne-ntâlnim, pâna sa stabilim noi exact relatia, saream gardul de la ea din curte, sa nu ma prinda tac-su, avea figura de fioros, iar eu, baiat blajin, nu vroiam sa patz vreun accident :lol:),

si i-am mai spus ca lucrurile astea se trateaza câteodata cu alb si negru, ori e da, ori e ba, trebuie acceptate într-un final asa cum sunt.

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, Aramis. Copiii reactioneaza pozitiv la sfaturile parintilor, in care noi ne dam ca exemplu experientele personale.

Spre exemplu, fii-mea : isi plangea de mila ca isi lovise f tare piciorul. Asta pana i-am povestit ca eu am avut glezna in ghips si am stat in casa vreo 2 sapatamani, daca nu si mai mult... S-a luminat toata si nici ca si-a mai plans de mila. :yes:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu alte cuvinte, noroc ca ti-ai scrântit glezna grin.gif

 

câteodata nu exista exemplul personal (la mine) si nu stiu ce-i de facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu alte cuvinte, noroc ca ti-ai scrântit glezna grin.gif

 

câteodata nu exista exemplul personal (la mine) si nu stiu ce-i de facut.

si daca nu mi-o scranteam, inventam. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lighty, nu toti barbatii duri isi trosnesc femeile. Am cunoscut cativa din astia duri nebatausi de femei. Sunt niste tipi extraordinari, nu simt nevoia sa demonstreze nimic (cu atat mai putin in fata femeilor) si sunt cei pe care ne putem baza ca nu o iau la sanatoasa in caz de conflict grav (indiferent ca suntem femei sau barbati, adica si prietenii lor barbati se pot baza pe ei daca sunt atacati pe strada de o haita de cocalari).

Cred ca trebuia explicitata notiunea de barbat dur si barabat puternic, pentru ca notiunile nu sunt sinonime.

 

Cei duri sunt autoritari care nu accepta alte opinii.

Nu toti recurg la brutalitate fizica, dar exista si agresare psihizica sau financiara cand barbatul obtine veniturile. Cei duri care te ajuta ca accepti conditiile lor si rar faca sacrificii pentru altii.

 

Durii sunt rigizi, egoisti, incapatanati.

Cei puternici sunt perseverenti , flexibili si capabili de gesturi dezinteresate.

 

Barbatii puternici/perseverenti accepta opinii si sfaturi de la altii si le adopta daca se dovedesc bune.

Sunt cei pe care te poti baza la nevoie, care sunt capabii sa faca sacrificii.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×