Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cei duri sunt autoritari care nu accepta alte opinii.

 

 

Mi-ai amintit de o profa dura din liceu. Foarte dura. Nu accepta opiniile prostilor. In rest, era flexibila.

 

On: dupa parerea mea, un barbat dur poate fi si flexibil, poate sa nu fie autoritar tot timpul (in orice caz, nu cu oricine). Sunt foarte buni la casa omului si intr-o tara de oameni, pt. ca in fata lor starpiturile nu au nicio sansa. Nu vorbesc de duri care bat femei, copii si pustani de liceu si nici ca sa demonstreze ce smecheri sunt ei. Din punctul meu de vedere, e mare pacat ca sunt asa putini duri din astia. Poate daca erau mai multi, nu mai proliferau jigodiile.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar zilele astea am dat niste sfaturi pentru tinuta si de comportament, si au trecut pe langa urechi "ca trenul prin Chitila".

 

Sfaturi pentru tinuta.

Fata tatii nu te mai farda ca iti deteriorezi tenul pentru ca se astupa porii si tenul nu mai poate respira.

Fardurile se aplica la varsta cand apar ridurile sau ca sa acoperi pete.

 

De ce trebuie sa-ti vopsesti parul si sa sa-ti pensezi sprancenele, daca nu vrei sa fi ca toata lumea.

Viata ti-a dat o fizionomie unica si naturala si tu vrei sa o faci comuna si artificiala.

 

Asta-i morala, nu-s sfaturi.

 

Relatia cu persoana de sex opus!

- Sa nu ai incredere in nimeni si mai ales in cei care iti fac complimente.

O persoana indragostita nu are cuvinte sa spuna ce simte.

Numai cei care nu iubesc toarna un potop de vorbe frumoase.

 

- Sa judeci omul dupa cum se comporta cu ceilalti pentru ca asa se va comporta si cu tine dupa ce-i trece iubierea sau interesul.

Persoanele indragostite sau care vor sa cucereasca pe cineva au un comportament foarte amabil cu persoana respectiva.

 

Asta da, e de folos si cred ca atunci cind se va lovi ea de probleme, o sa-si aminteasca.

Nu inseamna ca daca n-a reactionat imediat cind le-ai spus, a fost in van.

E important sa-i sadesti in minte lucruri folositoare, nu moralizatoare, o sa i se aprinda beculetul la nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii reactioneaza pozitiv la sfaturile parintilor, in care noi ne dam ca exemplu experientele personale.

 

Chiar si copiii adulti au nevoie de sfaturile parintilor, in mod special de experientele personale!!! ca se aplica si azi in viata desi au trecut niste ani de atunci.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar si copiii adulti au nevoie de sfaturile parintilor, in mod special de experientele personale!!! ca se aplica si azi in viata desi au trecut niste ani de atunci.

 

sunt mai deschisi cind sunt mai mari.

in adolescenta sunt mai rebeli si e firesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

sunt mai deschisi cind sunt mai mari.

in adolescenta sunt mai rebeli si e firesc.

 

nu cred ca are vreo legatura cu varsta. Totul depinde de parinte, in ce masura a reusit sa-si faca din propriul copil un prieten, si sa-l faca totodata sa aiba incredere deplina.

 

da, toti adolescentii sunt mai mult sau mai putin rebeli.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa fie datorita increderii cistigate , dar e si din cauza ca se simt adulti.

adica pina la urma sfatul ala il pot accepta sau nu, nu-i mai poti constringe sau impune .

n-au teama asta si sunt mai deschisi, pt ca oricum pot face ce vor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Increderea unui copil nu o castigi peste noapte tam-nesam. Vrea timp si ea incepe din frageda copilarie.

Trebuie sa stii cum sa discuti cu el pentru a-si deschide sufletul si a-ti impartasi si cele mai mari secrete ale lui.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

keep dreaming... aia n-o sa se intample niciodata. Oricine are nevoie de intimitate.

ha ? eusa_think.gif

Daca ai rabdare pt copilul tau si esti dispus sa il asculti ori de cate ori are nevoie sa iti povesteasca despre ce i s-a intamplat peste zi, despre ce vise si dorinte are, cu siguranta ca relatia de incredere si afectiune va fi la un nivel superior, la maturitatea copilului.

Dar, trebe sa stim cand sa ne oprim din sfaturi, pt a le oferi spatiu propriilor nostri copii.

Editat de Lizbeth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ha, ce? Ce am zis eu si n-ai zis tu? Aia am zis si eu, sa le dai spatiu, nu sa ai pretentia sa-ti spuna cele mai mari secrete. Sau sa-l manipulezi in directia asta (sa stii cum sa te porti cu el in asa fel incat.. )

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×