Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Ce intelegem prin filosofie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si teoriile big-bangului si a intelectualului procreat de o maimuta; cum le verificam ? Prin intermediul filmelor de desene animate si a trucajelor cinematografice, propuse de marii tehnocrati ai stiintei ! :doh:

 

darwinape.jpeg

 

 

Eu incercam doar sa explic ce e cu falsificabilitatea. Tu de fapt cu cine te certi? Cu mine, cu Popper? :o:...ca nu am inteles prea bine sensul interventiei tale :).

Poate ca ar fi trebuit sa-ti dai seama ca nu sunt un idolatru al stiintei, insa sunt de parerea ca e musai sa tinem cont de realizarile acesteia atunci cand incercam sa elaboram o conceptie despre "lume".

Poate ti-a scapat sau n-ai avut timp pana acum sa aprofundezi, insa teoria BB este intr-adevar o teorie stiintifica si este cea mai buna pe care o avem in momentul vorbirii.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu de fapt cu cine te certi? Cu mine, cu Popper? :o:...ca nu am inteles prea bine sensul interventiei tale :)

Nu ma cert, verific si eu cum pot sensul interventiilor interlocutorilor mei ! :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma cert, verific si eu cum pot sensul interventiilor interlocutorilor mei ! :o:

 

Oki, interventia ta este binevenita! :) Si vezi ca ti-am raspuns cum e cu big bangul :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimic. Iar asa ceva ma bucura, imi ofera speranta ca as putea avea o gandire cu adevarat practica.

O gândire practica precedata sau cultivata cu Nimic, este un non sens ! :doh:

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca gandirea bazata pe interpretare ma va duce departe in viata. Pardon, gandirea exprimata pe baza de interpretari. Rabdarea nu mai e o virtute in ziua de azi, poate e cel mult o ezitare, sau daca nu, chiar o pierdere de timp. Timpul in ziua de azi chiar costa, si nu numai bani.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegem prin filosofie?

 

Un sport al mintii. Unul mai bleg, asa, ca nu are rod si nici nu e sexy :aranjare:, dar e un sport al mintii si orice munceste mintea ajuta la preventia bolii Alzheimer.

:focus:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegem prin filosofie?

 

Un sport al mintii. Unul mai bleg, asa, ca nu are rod si nici nu e sexy :aranjare:, dar e un sport al mintii si orice munceste mintea ajuta la preventia bolii Alzheimer.

:focus:

 

Nu numai un sport al mintii. Pentru asta avem sah, bridge, go, la nevoie chiar si sudoku etc.

Si de unde stii ca n-are rod si ca n-ar fi sexi?:lol: Ai incercat si nu ti-a iesit?...

 

Si cum îi verifici falsificabilitatea ?

Sau stii ca e falsa, si este un non sens sa încerci s-o mai si verifici ! :doh:

 

Esti sigur ca ai inteles la ce anume se refera conceptul de falsificabilitate? Pai, tocmai, prin insusi faptul ca e o teorie stiintifica, big bang-ul este deschis falsificabilitatii. Reiterez ce spuneam mai sus:

"Pentru a distinge o teorie stiintifica de orice alt gen de teorii, filosoful Karl Popper a propus criteriul falsificabilitatii, care ne spune in linii mari ca o teorie este stiintifica daca ea este expusa in asa fel incat sa poata fi testata si eventual infirmata. Adica ea include niste interdictii (adica, concomitent cu afirmarea unor lucruri, nu ingaduie altora sa se intample), respectiv face o serie de predictii care pot fi testate si, in principiu, contrazise sau infirmate de experienta. Cand observatiile corespund prezicerilor, teoria supravietuieste iar pe masura ce noile experimente nu mai corespund prezicerilor, teoria trebuie modificata sau abandonata."

Cu aceasta in minte si citind cu atentie teoria big bang-ului, lesne putem sa ne dam seama ca aceasta a fost elaborata astfel incat sa indeplineasca criteriul falsificabilitatii, recte, a facut o serie de predictii care de-a lungul timpului ar putut fi testate sau infirmate. Chestia e ca, deocamdata, acestea au fost testate si de aceea teoria BB este cea mai buna cu privire la geneza universului, pe care o avem in momentul acesta.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de unde stii ca n-are rod si ca n-ar fi sexi?:lol: Ai incercat si nu ti-a iesit?...

Pai si cam care ar fi rodul filozofiei?

'inteles ca n-am incercat. Pentru mine gandurile aride, sterile, in vant, de dorul lelii, sunt doar jocuri menite sa-mi intretina timpul oares'cum liber, precum acesta. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×