Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Intreaba-ma orice nu ai putut sa intrebi pe altcineva

Postări Recomandate

o singura intrebare am...de ce barbatii au erectie in fiecare dimineata?...chestia cu visele erotice cade pentru ca erectia la baieti apare inainte de a aparea buruianeala cu sexul...so, de ce, la ce ajuta si ce o produce, atat :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si eu care credeam ca din toti care ma urasc pe aici tu erai singurul care nu ma uraste. ihi. ce sa zic eu nu cred ca poti suporta pe cineva azi si maine sa il urasti. ori e enervant de la inceput pana la capat ori e simpatic . mai e cazul cand il accepti asa cum e ( dar asta duce la alt nivel emotional si de obicei nu i-o spui persoanei in cauza = asta e atitudinea mea. nu ma refer la general )

 

ehe. stiam eu ca alegerile mele or sa afecteze unele lucruri. asta e

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce n-ai ramas plecat in afara ?

De ce ai ramas pe Roportal, nu pe alt forum ?

Apropo de comunicare si sharing, analizand pe altii fara sa ti se fi cerut, adica facand presupuneri despre cum sunt ei, asta nu se incadreaza grav la capitolul "bagare-n seama cu japca" ?(in psihologie se cheama altfel, dar imi scapa pe moment denumirea)

 

1. Puteam sa raman, dar la acea vreme eram patriot, atasat de Romania, traditionalist. M-am intors ca sa ajut aceasta tara, sa fac ceva pentru romani, pe care ii indrageam asa cum i-a iubit Eminescu, cu pathos si compasiune.

 

2. Aici pe Roportal am prieteni dragi dar si adversari. Nu e asa usor sa mergi pe alt forum si sa iti faci o retea noua de dusmani. A-i irita profund pe niste necunoscuti cere timp si energie. Deocamdata imi e mult mai convenabil sa progresez prin interactiunea cu retelele de prieteni si oponenti de aici. Din interactiunea cu adversarii mei invat foarte multe, avansez, si asta ma multumeste. Si ei invata, si asta ma multumeste.

 

3 Din punctul tau de vedere, poti sa cataloghezi atitudinea mea drept "bagare in seama cu japca".

Din punctul meu de vedere, eu vad altfel. Eu vad fluturele splendid acolo unde altii vad doar o crisalida banala, si chiar omul insusi se percepe o crisalida, si e multumit cu asta.

E stupefiant pentru mine sa vad clar ca omul poate mai mult si totusi se complace in stagnare.

Din punct de vedere spiritual e un mare chin pentru mine sa vad omul satisfacut cu potentialitatile blocate, ca un arbore chircit si parjolit, cand ar putea fremata cu ramurile inverzite in vant.

Pentru unii joc rolul Demiurgului ce iradiaza compasiune.

Pentru altii sunt fratele uman, semenul aflat pe cale, care intinde o mana.

Pentru altii sunt doar o voce in noapte, un salut si atat.

Pentru unii joc rolul diavolului ce ridica obstacole, provoaca si starneste, sfideaza si ironizeaza, atatoneaza si hartuieste, insa e bine sa nu se uite ca obstacolul depasit duce intotdeauna la dezvoltare.

Toti cei provocati de mine au avut ceva de invatat din aceasta interactiune.

Pentru mine aceasta este miza: cresterea personala si cresterea celuilalt.

 

eu nu cred ca poti suporta pe cineva azi si maine sa il urasti. ori e enervant de la inceput pana la capat ori e simpatic

 

Nu e chiar asa simplu. Ai o viziune de tipul "ori/ori" aici, cu care nu sunt de acord.

 

Eu cred ca tu esti o personalitate foarte complexa, bogata, si esti inca in developare. Nici tu insati nu stii clar ce anume esti, ce poti, ce vrei. Acum iti incordezi puterile. Acum te iei la tranta cu lumea. Esti in schimbare, esti ca o mare cand tulburata, cand senina, si asta poate fi solicitant si derutant.

Esti inca tanara, si ai multe fatete ale persoanei care ies la lumina, pe rand, sau uneori simultan.

Esti ca un copac cu ramuri miscatoare, care isi intinde ramuri sa tatoneze lumea, pe unele le retrage, pe altele le dezvolta.

Dar ai multe laturi, pe unele le dezvolti si iti consuma energie, altele iti raman inca nestiute.

De aceea e gresit, zic eu, ca sa inchidem personalitati bogate in scheme reductioniste.

Tu nu esti "enervanta" mereu, nici "indragibila" mereu.

 

Cred chiar ca aceste atitudini ale tale care m-au stupefiat pe mine e posibil sa se datoreze laturilor obscure ale unei firi artistice, caci artistii talentati se confrunta de obicei cu aceste acte surprinzatoare, pete oarbe, care ii surprind si pe altii, si pe ei insisi.

 

Din punct de vedere jungian, imi pare ca ai foarte mult inconstient de adus la suprafata constientului, ai inca mult de lucrat in procesul individuatiei.

Pe de alta parte, esti gratificata de Demiurg/hazard cu o potentialitate uriasa, ai o calatorie fascinanta in fatza, si trebuie sa te bucuri ca ai atatea de scos la lumina.

Bucura-te de miraculoasa ta calatorie in explorarea de sine!

 

o singura intrebare am...de ce barbatii au erectie in fiecare dimineata?...chestia cu visele erotice cade pentru ca erectia la baieti apare inainte de a aparea buruianeala cu sexul...so, de ce, la ce ajuta si ce o produce, atat :roll:

 

 

Este un proces fiziologic sedimentat in milioane de ani de evolutie.

Pe scurt, procesul ar putea fi numit "organul nefolosit se atrofiaza, organul folosit functioneaza tot mai bine".

 

Penisul trebuie sa se umple de sange in fiecare dimineata, pentru ca are o conformatie spongioasa, de "burete". Daca acest sistem nu ar fi vascularizat la maxim dimineata (erectia), atunci ar intra in involutie. S-ar micsora pe nesimtite in fiecare zi, iar cand baiatul ar ajunge barbat s-ar trezi fie cu probleme de erectie, fie cu un penis micsorat (ceea ce este clar neplacut femeii, si ea il poate respinge, deci ar fi un dezavantaj evolutionist pentru barbat, dar si pentru femeie, caci barbatul e posibil sa aiba gene de calitate - sa faca prunci sanatosi si sa fie un bun partener de cuib pe termen lung).

 

Se stie in sexologie ca penisul trebuie folosit cat mai des, ca sa se mentina in stare de functionare. Barbatii care nu il folosesc perioade indelungate de timp pot sa se trezeasca in neplacuta situatie de a avea probleme de erectie atunci cand dau de o partenera (vascularizarea nu mai e maxima), ori sa aiba penisul usor micsorat - "buretele" neintins la maxim devine tot mai flasc cu fiecare erectie slaba. O erectie "de otel" mareste usor aria pielii, si astfel penisul creste.

 

Evolutia s-a "asigurat" ca baietii nu vor avea probleme de erectie cand vor ajunge adulti, prin acea erectie de dimineata, care le mentine organul functional, si chiar il mareste treptat, in fiecare zi.

De fapt s-a constatat ca barbatii au chiar mai multe erectii noaptea, insa doar pe cea de dimineata o simt mai puternic, pentru ca sunt in curs de trezire.

 

Cand zic ca "evolutia s-a asigurat", vorbesc metaforic: de fapt in trecut, de-a lungul sutelor de milioane de ani in care s-a perfectionat mecanismul sexualitatii prin erectie, masculii care nu au avut erectie matinala s-au eliminat treptat din lantul evolutiv, pentru ca au defectat in aflarea de partenere/erectie/procreare, si genele lor nu s-au mai transmis prin pui. S-au selectat in lantul evolutiv doar acele gene care intamplator au dezvoltat mecanismul erectiei matinale in masculii proiectati de ele, acesti mici ingineri, cum sunt numite genele. Mecanismul intamplator al erectiei matinale s-a impus in "bazinul genetic" ca fiind foarte util, de aceea azi il observam peste tot (pare o lege).

 

 

De aceea azi lipsa erectiei matinale este un indiciu puternic in medicina ca exista probleme de circulatie a sangelui.

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba stiu foarte bine cine sunt. Singurul lucru care mai trebuie sa il obtin sunt banii. Restu stiu unde am de mers si ce am de facut. Lumea poetica si lumea pragmatica sunt doua lumi diferite. Stiu cand sa stau in una cand in alta. Anu trecut m-am luat la tranta cu cineva. Anul asta chiar nu m-am mai luat. Asa ca ai ramas in urma. Tu cred ca te referi la reactii din trecutul meu. Imature. E si normal ca din 2008-2012 sa fi trecut prin mai multe stadii. Ar fi si culmea. Scopul meu pe Roportal a ramas unul poetic in acest moment.Faptul ca nu am prevazut antipatia ta arata ca nu gandim la fel. Probabil m-am ghidat dupa analele psihologiei. Una e sa comunici cu oamenii si alta e sa iti fie dragi. Singura chestie e ca pe internet nu iti poti da seama fata de cine nutresc afectiune simpatie ura sau indiferenta. ( ma refer la mine )

 

Eu nu-s zen ca tine. Dezvoltarea personala mi-o fac in afara forumului. Ma refer la aia voita planificata. Se mai intampla cateodata in plan forumistic sa vad unde am gresit si de ce. Dar asta e introspectie nu dezbatere.

 

Fiecare cum ii place. Mi-ai aratat inca o data ca "psihologii" nu se plac intre ei cum se plac "artistii" intre ei. Placut ma refer la nivel social. Nu altceva.

 

Aici nu e de joaca pentru mine. Am inteles. Viata nu e alba sau neagra dar cu oamenii e chiar simplu. A. da stiu ca topicul este despre tine nu despre mine. Dar cand am vazut ca ma faci o tanara exploratoare a trebuit sa iti raspund. Imi cer scuze fata de ceilalti useri. V-am pupat!

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca erectia este in stare de involutie...in fine....si ce o produce?....am tot cautat un raspuns insa vad ca cei care fac cercetari isi anuleaza concluziile intre ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am antipatie fata de tine.

Ai luat cuvinte pe care eu nu ti le-am spus ("antipatie", "ura") si ti le-ai aplicat singura.

Cred ca ai o tendinta de a te eticheta negativ, de a crede ca oamenii te urasc, nu te doresc, te resping.

 

Eu nu te antipatizez, nu te urasc.

Am spus ca uneori poti fi enervanta pentru mine, si asta e adevarat.

E cu totul altceva.

E ca si cum un copil poate veni la alt copil cu intrebari enervante sau acte care il lasa bouche bee, dar pentru asta nu va fi antipatizat sau urat. Pur si simplu e un proces de adaptare reciproca: daca cei doi vor sa convietuiasca, trebuie sa se acomodeze unul cu celalalt, chiar daca anumite aspecte ale fiecaruia sunt neplacute sau placute pentru celalalt.

Schopenhauer spunea ca suntem ca aricii care se strang de frig unii in altii, si se inteapa reciproc, dar nici nu pot sta departe unii de altii, caci au nevoie de comuniune.

 

Ca personalitati neslefuite, eu, tu si altii avem "tepii" nostri. Acesti tepi pot fi fie defecte serioase, fie doar protuberante, accentuari ale unor tipare de personalitate, inofensive in sine, insa deranjante pentru ceilalti.

 

Procesul de acomodare reciproca este unul complex, fascinant de urmarit si de practicat, si fara el nu poate exista nicio relatie. Poti sa asemeni pe cei doi unor mecanisme cu roti dintate, care scrasnesc si haraie si se freaca pentru ca nu se potrivesc inca bine, au inca multe rotite care se rup, insa angrenajul functioneaza si e frumos.

 

In acest sens, eu si cu tine am parcurs un drum frumos, cu spini si trandafiri. Eu vad frumusetea drumului, si ma bucur de obstacolele depasite, si sunt recunoscator ca te-am avut de insotitoare placuta si am invatat multe de la tine calatorind si sporovaind. Tu vezi ceea ce ne separa, si te simti respinsa.

 

Cred ca ai o perceptie eronata cand te simti respinsa: de fapt eu nu te resping, ci te accept.

Dar e bine ca sa analizezi pe viitor tendinta ta de a te nega ca persoana in bloc, de a te simti respinsa de celalalt chiar daca nu e asa, pentru ca asta chiar e o tendinta nociva, e o mare fundatura.

 

Hai, fii prietena mea si accepta mana pe care ti-o intind!

:example:

 

Ai smerenia de a accepta sa primesti podul pe care il construiesc spre tine! Apreciaza ca vin in intampinarea ta trecand de toate frecusurile, pentru ca privirea mea e atintita spre miracolul fiintei tale!

 

eu cred ca erectia este in stare de involutie...in fine....si ce o produce?....am tot cautat un raspuns insa vad ca cei care fac cercetari isi anuleaza concluziile intre ei...

 

S-a constatat ca in ultimile sute de ani dimensiunile penisurilor au crescut, in medie, statistic, in intreaga lume.

Deci nu pare sa fie vorba de involutie, mai ales oamenii fac foarte mult sex, fata de alte specii (chiar s-a spus ca suntem o specie hipersexualizata).

 

Erectia e un mecanism fiziologic controlat de sistemul nervos parasimpatic. Facand o analogie, ruleaza ca un soft de sistem in background, nu prea ai acces constient la setarile lui...

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre tine care ma accepta si altii care nu ma accepta e ca doua categorie a zis de la bun inceput de ce nu ma suporta. Tu mi-ai trantit bomba dupa doi sau trei ani. Prefer de o mie de ori o persoana care nu ma suporta de la bun inceput si stiu sa convietuiesc cu asta decat o persoana care pretinde ca te accepta iti spune numai lucruri frumoase si apoi se trezeste dupaaaaaaaa mult timp cate defecte ai dar stii ca eu chiar te accept asa cum esti.

 

Oricum mi ai oferit surpriza anului. :lol: Ce zici tu se aplica in orice interactiune umana dar trebuie sa stii cum abordezi problema. Partea interesanta e ca mi ai aratat fara sa vrei ceva despre o muza a mea.

 

Cred ca o sa scriu o poezie azi, maine. Multumesc. Nu esti tu tema dar se pare ca scopul meu poetic prinde viata si in locul in care eu trebuia sa rad si sa glumesc cu tine ( nu mi-a iesit ).

 

Ma intorc la poeziile mele. Mult succes in drumul tau explorator...

 

Vorba cuiva de aici :lol: acum mi-a cazut cortina in cap .. de abia acum :yes:

 

O intrebare universala : De ce sexul anal e un subiect tabu?

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbeam despre erectie nu despre marime..erectia nu este direct proportionala cu marimea :)

 

...ca nu avem acces la informatie, inca, asta am constatat si eu...

 

te enerveaza si pe tine punctele de suspensie? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica topicul asta e ca un tonomat fara fise pt raspunsuri la intrebari universale, nu?

E vorba despre intrebari pe care nu le-am putut adresa altora pentru ca intrau in chestiuni prea personale pentru noi, cei care le adresam, sau e vorba despre intrebari carora altii(in afara de tine) nu le stiu raspunsul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba despre intrebari pe care nu le-am putut adresa altora pentru ca intrau in chestiuni prea personale pentru noi, cei care le adresam, sau e vorba despre intrebari carora altii(in afara de tine) nu le stiu raspunsul?

 

Si, si. Dar daca nu doresti sa intrebi ceva prea personal aici, in public, poti sa o faci prin mesageria privata.

 

"Un tonomat fara fise pentru intrebari universale".

Da, ai sesizat paradoxul. E ca masinaria dintr-un episod "Twilight zone", seria din `50. Sau ca tonomatul magic de la balciul dintr-o povestire de Ray Bradbury. Dar sper sa simtiti si voi ca e un joc caleidoscopic borgesian, si sa invartiti cheita cu pofta.

 

O intrebare universala : De ce sexul anal e un subiect tabu?

 

Din ratiuni de igiena (anusul este o zona cu mult mai mult risc de infectie bacteriala decat vaginul/penisul), acest tip de sex este asociat in imaginarul multor culturi cu "interzisul", "tabu".

 

In acest sens e interesant de urmarit evolutia etimologica a cuvantului "sinister" care in latina insemna doar "partea stanga".

Pentru ca anticii se stergeau la fund cu mana stanga, neexistand pe atunci hartie igienica, mana stanga era mult mai murdara decat dreapta, si era un factor de risc in imbolnaviri, care puteau chiar duce la moarte in cazuri serioase.

 

Oamenii au observat legatura intre "sinister" (partea stanga) si boala/moarte, si de aici au derivat o serie de intelesuri: "sinistru" (adica rau, o amenintare ascunsa, neinteleasa, letala).

In imaginarul colectiv, partea stanga ducea la damnare, ghinion, partea dreapta la mantuire, vindecare, noroc.

Medievalii dadeau mana dreapta cand se intalneau, nu mana stanga.

In politica, inca din perioada formarii primelor partide in parlamentul englez, in stanga stateau cei rauvazuti, in dreapta cei binevazuti. Insa de-a lungul veacurilor oamenii au uitat de ce stanga e "rea", si nu au mai inteles ca era vorba de ratiuni de igiena.

 

Te astept si cu alte intrebari dificile, Ea.

:)

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×