Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Intreaba-ma orice nu ai putut sa intrebi pe altcineva

Postări Recomandate

De ce oamenii dau etichete una altora in functie de activitatea virtuala?

 

Ce ai schimba in trecutul tau?

 

Ce inseamna intrebari co-creatoare?

 

 

1 Etichetarea e mai usoara, pentru ca necesita mai putine resurse mentale/emotionale, iar omul in general cauta ceea ce este comod, pentru ca viata in Romania este in sine obositoare, fata de viata din alte tari mai rasarite.

Omul intra obosit pe forum, si vrea relaxare, nu efortul de a gandi intens pentru a il intelege pe celalalt, pentru a se pune in pielea sa, pentru a-l intelege pe celalalt din perspectiva emotiilor acestuia dificile. Aceasta empatie este consumatoare de resurse. Felicitari celor care totusi o practica!

 

2. As fugi pe bune de la scoala la 9 ani, asa cum am si facut de fapt, numai ca nu mi-a iesit.

La 9 ani nu mi-am pregatit bine fuga in lume, si am fost nevoit sa ma intorc umilit.

Daca as fi reusit sa fug in lume la 9 ani, viata mea ar fi fost cu mult mai buna.

 

Si as mai lua si alte decizii in punctele de cotitura - facultati, iubiri, calatorii/burse/cariere in strainatate(evident ca acum le vad, atunci nu, pentru ca nu aveam destula experienta, deci nu pot sa imi reprosez prea multe).

 

3 Intrebarile co-creatoare sunt cele care deschid cai/universuri/punti/orizonturi in ambii interlocutori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3 Intrebarile co-creatoare sunt cele care deschid cai/universuri/punti/orizonturi in ambii interlocutori.

 

Aha. In cazul de fata eu doar ma bag in seama :o:

 

 

Sunt relatii pe Roportal? Chiar se reinventeaza ele?

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te-a determinat sa deschizi topic pe aria asta, desi de ceva timp majoritatea topicelor de gen zac in parasire si la altele deja s-a renuntat?

Ce te-a determinat dupa atata timp sa postezi o poza cu tine? Eu, una, n-as fi crezut ca o vei face vreodata.

 

Am ajuns sa inchei o etapa in viata mea, si simt nevoia sa clarific punctul in care ma aflu in urcusul meu spre zenit.

E o provocare si pentru mine, si pentru cei care ma cunosc de mai multa vreme pe forum, pentru a ne reinventa relatiile.

 

Am pus poza pentru ca asa e mai corect, ca oamenii sa stie cu cine discuta de fapt. Cred ca e un acces de sinceritate si devoalare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha. In cazul de fata eu doar ma bag in seama :o:

 

 

Nu ai inteles Rhini...nu aspus-o cu tenta asta :o:

 

 

Ah...Nemo (capitanul de pe Nautilus) te-as ruga sa raspunzi...doar tu ai deschis topicul ca sa punem intrebari .Si numai tu poti raspunde la intrebarea asta.. :roll: Marefer la intrebarea MEA...

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar profesorii actionau pentru nivelarea grupului (pentru ca asa era moda pedagogica pe atunci), si striveau personalitatile puternice, care se ridicaau deasupra mediei ca pestii ce ies sa respire.

Am intrat rapid in conflict cu ei, iar unii erau razbunatori si ipocriti.

 

Sunt de acord cu tine! Cunosc cazul unei familii sarace care avea o fata care invata bine. In fiecare an avea premiul 1 iar o profesoara de matematica, inainte de incheierea anului scolar i-a dat o nota mai mica pentru ai strica media ca sa nu mai fie prima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles Rhini...nu aspus-o cu tenta asta :o:

 

ba da. a spus ca dialogul poate fi productiv. eu am zis ca s doar curioasa. nu e un schimb egal in care el primeste ceva eu primesc ceva . eu doar aflu chestii care ma intereseaza.

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu tine! Cunosc cazul unei familii sarace care avea o fata care invata bine. In fiecare an avea premiul 1 iar o profesoara de matematica, inainte de incheierea anului scolar i-a dat o nota mai mica pentru ai strica media ca sa nu mai fie prima.

 

 

Asta se intampla frecvent...poate profa de mate avea un interes ca sa nu... :o: Fata sa invete mai departe si sa o lase pe profa cu interesele ei... :o:

 

ba da. a spus ca dialogul poate fi productiv. eu am zis ca s doar curioasa. nu e un schimb egal in care el primeste ceva eu primesc ceva . eu doar aflu chestii care ma intereseaza.

 

Nu mai lua totul personal...topicul este poate despre "altceva"... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a creat primul atom prima molecula,cine a creat punctul din care se presupune ca s- a format universul?cine l-a creat pe Creator si de ce?de ce exista lumea?nu era mai bine daca nu era nimic?sa nu fi existat nimic......nici macar vidul.....

 

Primul atom, prima molecula, punctul din care s-a format universul a fost creat (simulat de fapt) de Simulatorii acestei lumi (o rasa superinteligenta, care a ajuns la imortalitate si care acum studiaza in astfel de simulari tot felul de conditii si interactiuni, pentru a-si asigura o eternitate confortabila din concluziile deduse).

Cosmologul John Barrow numeste aceasta rasa "inginerii de universuri". Einstein a vorbit si el despre ei, in alti termeni.

Foarte multi fizicieni, matematicieni, informaticieni s-au prins de acest lucru, insa nu vorbesc deschis omenenirii, caci s-ar putea sa avem revolte sociale, demotivari, prabusirea valorilor umanitatii, a oranduirilor sociale, etc.

Daca semenul tau e doar o simulare, ce te mai opreste sa ii faci rau pentru folosul tau? Si pana acum au fost probleme cu etica.

 

Ei creeaza universuri nu numai pentru a invata din ele in folos propriu (legile deduse ii ajute sa infrunte pericolele imortalitatii), dar si pentru a-si crea universuri in care sa treaca atunci cand al lor intra in agonie.

Nu numai universul nostru este simulat, ci multe alte universuri, cu legi fizice asemanatoare sau diferite, diferand fata de al nostru fie cu putin, fie foarte mult.

In unele simulari Napoleon a castigat la Waterloo. In altele specia dominanta nu e omul, ci una sauriana. In altele tu esti geniu, sau miliardar, sau paria, sau gheisa.

Iti dai seama ce campuri de cunoastere nesfarsite li se deschid cercetatorilor din lumea reala? Poate unul din ei va lua un Nobel de-al lor studiindu-ti viata, ale carei conditionari (repere, dar si variabile independente) le-a fixat de dinainte, iar tu alegi dintr-un spectru de optiuni, ai reactii - acestea sunt variabilele dependente.

Se speculeaza ca au multe motive pentru ca simuleaza lumi, e o lista intreaga, dar unele dintre ele ne vor ramane poate necunoscute, daca ei nu aleg sa se reveleze.

 

Se pune intrebarea: de unde a aparut aceasta rasa de ingineri de universuri?

Barrow si alti fizicieni au niste explicatii foarte dificile aici, care tin de natura timpului, de faptul ca timpul nu e linear cum credem, ci are tunele, gauri, seamana cu sarpele ce isi inghite coada, si aici ar fi foarte multe de discutat, la un nivel de fizica cuantica si cosmologie ce ne depaseste pe mai toti, in afara de cateva minti geniale gen Penrose, Hawking, Tippler, Barrow, etc.

 

Nu era mai bine daca nu exista nimic, pentru ca orice e mai bun decat vidul, chiar si suferinta sau durerea sau infrangerea sau moartea sau agonia sau nefericirea. Dar pentru a intelege asta iarasi e mult de discutat...

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si ce? N-am voie sa traiesc in scriptul meu? Reao :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune alea "multe cauze" :roll:

 

Explorare de sine, explorarea altora, ghidusenie, jucausenie, pasiune pentru cunoastere, indepartarea spectrului amenintator al plictiselii care pandeste ca sa te prinda si sa te inghita de viu daca nu esti atent, stratificarea cunostintelor personale, crestere personala si impreuna crestere, cicatrizarea problemelor relationale, reinventare de sine, maieutica, verificarea valorilor, provocare, sfidarea conditiei umane, construire de punti, impaciuire, gnoza, oferire de afectiune fraterna si primire, partasie, miracolul de a intalni alte constiinte, samd. Intr-o propozitie: "orice e mai bun decat neantul".

 

Aha. In cazul de fata eu doar ma bag in seama :o:

 

 

 

Sunt relatii pe Roportal? Chiar se reinventeaza ele?

 

De indata ce doi oameni interactioneaza in vreun fel, fie el cat de rudimentar, ei stabilesc o relatie.

Aici pe forum relatiile vor avea avantaje specifice si dezavantaje specifice, pentru ca o comunicare in mediul virtual vine cu alte caracteristici decat cea din viata reala.

 

Relatia mea cu tine, EA, s-a reinventat chiar azi, pe acest topic, pentru ca eu te percep ca fiind foarte enervanta, solicitanta, inoportuna cateodata, ai uneori niste atitudini care ma lasa perplex, dar imi esti si foarte draga si apropiata in acelasi timp. Am pus relatia mea cu tine pe baze noi, discutand la un nivel mai aprofundat azi.

La fel se intampla si in cazul altor relatii.

Ori ne reinventam, ori ne ducem pe panta rhei in jos si ne ia mama alienilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×