Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Intreaba-ma orice nu ai putut sa intrebi pe altcineva

Postări Recomandate

Unii useri cu suflete vii, in sensul gogolian.

 

Sunt şi patimi a căror alegere nu atârnă de om. Ele s-au născut odată cu el şi nu-i este dat să le ocolească. Sunt conduse de o ursită venită de sus, au în ele ceva care te cheamă mereu. Gogol în Suflete moarte

 

 

Singurătatea hrăneşte gândurile mari. Gogol în Suflete moarte

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa intreb dece nu se cresc in Romania pomi de smokini ?

( eu stiu raspunsul care este foarte interesant)

 

 

Cresc si in Romania smochini:

 

http://www.newz.ro/stire/70785/la-noi-in-mehedinti-smochinii-cresc-precum-prunii.html

 

"La noi in Mehedinti cresc smochinii precum prunii.

 

Localnicii din Svinita cultiva fructele din generatie in generatie, iar la fiecare inceput de septembrie au o sarbatoare dedicata smochinelor.

 

In apropierea Cazanelor dunarene, la Svinita, smochinele pe care le cultiva oamenii locului reprezinta un adevarat motiv de fala, acestia spunand ca nici macar in Grecia nu cresc asemenea fructe. De altfel, la fiecare inceput de septembrie, la sfarsitul celor trei saptamani de cules, satenii din Svinita se veselesc in cadrul Festivalului Smochinelor."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul de fapt, l-ai deschis pentru amuzament, nu? sa vezi ce te-am intreba noi...o...curiozitate de-a ta... :P

 

Din amuzament, curiozitate, interes, si multe alte cauze. :sorcerer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din amuzament, curiozitate, interes, si multe alte cauze. :sorcerer:

 

Spune alea "multe cauze" :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa vad o descriere lirica si pt organele masculine.

 

Poezie intr-un vers:

 

spune-mi

iubita mea de

ce sexul femeii seamana

cu o rana deschisa

iar cel al barbatului

cu un pistol?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci ce imi place topicul astaaaaaaaaaaaaa!!! :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu inteleg perceptia ta asupra scolii. eu luam 4 5 la chimie fizica matematica. 7 8 9 la restu materiilor umaniste. inveti ce iti place si la restul te chinui sa treci. Unde e dezamagirea?

 

Am invatat sa citesc singur la 3 ani, iar la 7 ani citeam o carte pe zi. Eram cu cativa ani mai dezvoltat decat colegii in ceea ce priveste lexicul, cultura generala, capacitatea de gandire si simtire. Dar profesorii actionau pentru nivelarea grupului (pentru ca asa era moda pedagogica pe atunci), si striveau personalitatile puternice, care se ridicaau deasupra mediei ca pestii ce ies sa respire.

Am intrat rapid in conflict cu ei, iar unii erau razbunatori si ipocriti.

 

In SUA exista clase speciale pentru copiii dotati, iar ei pot sa avanseze intr-un an cat altii in 2. Profesorii sunt special pregatiti ca sa vina in intampinarea nevoilor lor educationale si emotionale. De asa ceva as fi avut nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

asa si? si pe mine ma izola grupul in generala. am avut multe belele.. mi-am vazut de drum. ete de aia imi pasa mie. zi mersi ca te-ai nascut asa cum te-ai nascut. nu le poti avea pe toate in viata.

 

bine si eu as fi vrut sa ma nasc la Paris... intr-o familie de actori... dar na :)) asa putem visa linistiti

 

imi aduci aminte de profu meu de istorie. nu i-a placut stilul meu de a invata si mi-a zis sa mi-l schimb. mi-a pricinuit niste daune dar uite ca viata inseamna sa lupti impotriva obstacolelor. cand trebuie sa iti implinesti destinul inteligenta nu trebuie sa moara.

 

daca ai un iq mare fa niste teste la MENSA. cine stie...

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce n-ai ramas plecat in afara ?

De ce ai ramas pe Roportal, nu pe alt forum ?

Apropo de comunicare si sharing, analizand pe altii fara sa ti se fi cerut, adica facand presupuneri despre cum sunt ei, asta nu se incadreaza grav la capitolul "bagare-n seama cu japca" ?(in psihologie se cheama altfel, dar imi scapa pe moment denumirea)

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×