Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Intreaba-ma orice nu ai putut sa intrebi pe altcineva

Postări Recomandate

Ok. Ce e de facut atunci cand ajungi sa te simti obosit de viata? Eu imi petrec viata acum efectiv tragand de mine. Parca ma imping in fiecare zi ca sa merg mai departe, singurul 'lucru' care ma opreste sa stau pe loc este ca nu vreau sa fac rau altcuiva prin lenea asta a mea de viata. Sunt asa, amorfa, nimic si aproape nimeni nu ma mai motiveaza. Deci, ce e de facut? A nu se intelege ca am tendinte suicidare (m-am gandit la asta dar nu ma atrage). Doar ca ma simt ca o femeie de 80 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta intre tine care ma accepta si altii care nu ma accepta e ca doua categorie a zis de la bun inceput de ce nu ma suporta. Tu mi-ai trantit bomba dupa doi sau trei ani.

 

Nu am zis ca "nu te suport". Inca o data, e exprimarea ta, simt aici o exagerare care tzine de tine, si ar fi super sa aduci perceperea mea in limitele firesti. Sa vezi lucrurile asa cum sunt, nu cum le percepi tu, prea pronuntat, dramatic.

 

Ce am vrut eu sa zic: esti persoana care m-a stupefiat cel mai mult pe acest site, in ceea ce priveste atitudinea fatza de mine. Imprevizibila. Paradoxala. Socanta.

Socurile pe care mi le-ai dat au constituit adevarate zgaltaieli. Au produs miscari tectonice in mine. Au deblocat energii psihice. Au fost deranjante, insa mi-au dat de gandit. Si am incercat sa intru in sistemul tau de gandire/simtire, sa ma vad cu ochii tai, sa ma percep prin grila ta, sa te inteleg si sa ma inteleg mai bine prin intelegerea ta.

 

Au fost ca niste koanuri. Ca batul maestrului zen ce plesneste scafarlia ucenicului cand acesta uita de meditatie si picoteste ori urmareste dansul mustelor.

In sensul asta, doctoriile tale amare mi-au folosit.

 

Aceste socuri au constituit cam 5% din relatia noastra. Restul de 95% este simpatie fata de tine, admiratie, placere de a comunica si interactiona, si multa atentie ca sa evit pe cat posibil batul tau pe scafarlia mea. Ceea ce reprezinta o relatie reusita, nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca inteleg la ce situatie anume te referi. Daca erai in locul meu, faceai la fel. Acum am priceput. Multumesc de explicatie. Par imprevizibila pentru ca nu imi justific actiunile. Mereu e o motivatie nejustificata. Oricum nu vreau sa dezbatem aici. ( o putem face pe pm )

 

Am inteles unde e enervanta si unde e simpatica. O sa mai revin cu intrebari universale cand or sa imi mai vina. Multumesc pt intelegere

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Ce e de facut atunci cand ajungi sa te simti obosit de viata? Eu imi petrec viata acum efectiv tragand de mine. Parca ma imping in fiecare zi ca sa merg mai departe, singurul 'lucru' care ma opreste sa stau pe loc este ca nu vreau sa fac rau altcuiva prin lenea asta a mea de viata. Sunt asa, amorfa, nimic si aproape nimeni nu ma mai motiveaza. Deci, ce e de facut? A nu se intelege ca am tendinte suicidare (m-am gandit la asta dar nu ma atrage). Doar ca ma simt ca o femeie de 80 de ani.

 

 

Situatia pe care o prezinti tu (pierderea poftei de viata) pare simpla, dar de fapt e foarte complexa. E o increngatura de factori. Conteaza urmatoarele lucruri:

-ce varsta ai

-care sunt bolile usoare sau serioase de care ai suferit din copilarie pana azi

-daca ai fost alaptata la san, cate luni (tine de intarirea sistemului imunitar)

-daca esti singur/a la parinti, iar daca ai frati, al catelea copil esti

-cum te intelegi cu fratii/surorile

-cum te-ai inteles cu mama (aici mai sunt multe intrebari secundare)

-cum te-ai inteles cu tatal (iar intrebari secundare)

-cum te-ai inteles cu fiecare din cei 4 bunici in parte, apoi daca ai avut unchi, matusi, verisori care au constituit factori semnificativi in dezvoltarea ta

-ce copil ai fost la gradinita

-cum ai resimtit prima zi de scoala, apoi generala, apoi liceul, facultatea, ce relatii ai avut acolo

-ce facultate ai urmat, si daca iti place, daca ai ales de buna voie ori influentata

-ce job ai, si cum te simti in echipa de munca, ce relatii ai cu sefii, ori daca esti pe cont propriu

-cum te descurci cu banii, ce educatie financiara ai

-daca ai partener, cum esti cu el

-ce sexualitate ai, daca ai avut evenimente traumatice cu fosti parteneri

-ce afectivitate ai, daca ai traume emotionale

-daca ai suferit evenimente traumatice in trecut

-care sunt valorile in care crezi, principiile de viata, sloganurile dupa care te conduci

-daca faci miscare sau nu, sport, daca esti o fire pasiva sau activa

-ce alimentatie ai

-cum iti ingrijesti sistemul nervos, cum stii sa te relaxezi, sa gestionezi stresul

-daca ai avut puncte de cotitura in care crezi ca ai ales gresit, si pe care le regreti

-daca te uiti mult la televizor

-daca ai mecanisme de compensare a stresului functionale sau disfunctionale (ex ciocolata, tv, condus, sex, imbratisari, samd)

-daca mananci mult zahar sau nu

-daca ai boli ascunse sau nu (ex diabet, anemie, fatigabilitate), cand ai facut ultima oara analize medicale complete si serioase

-daca ai un medic de familie care e la curent cu evolutia sanatatii tale, si se implica in monitorizarea ta

-care sunt hobbyurile tale

-daca ai surse de satisfactie sau nu

-daca ai copii, cum te intelegi cu ei

-daca nu ai copii, cum gestionezi asta

-cum a fost nasterea copiilor

-daca esti prea sensibila la remarcile altora

-daca ai sefi/partener/rude care te fac sa inghiti multe lucruri nedrepte

-cum iti percepi feminitatea intr-o lume inca dominata de barbati

-cum te impaci cu greselile tale?

-esti conectata la Copilul tau Interior? stii sa ii dai afectiune? stii sa il vindeci de rani?

-iti aduci aminte visele? ce anume visezi mai des?

-ce animal este animalul tau protector (totem), de care esti mai atrasa?

-ce planuri/vise/idei ai avut cand erai copila/tanara, ce ai realizat si ce nu?

-daca ai castiga la loto marele pot ce ai face cu banii? ce ai schimba si ce nu in viata ta?

-simti ca ai control asupra vietii tale? asupra mediului in care traiesti? asupra emotiilor/dorintelor tale?

-te critici pe tine? esti aspra cu tine? esti intoleranta cu micile tale defecte?

-ai prietene bune de cafea, in care sa ai incredere ca nu te vor spune la tot targul?

-unde te vezi peste 5 ani?

-ce crezi ca trebuie sa schimbi la tine? ce nu merge?

-de pe patul de moarte, la sfarsitul vietii, privind inapoi, ce viata iti doresti sa fi dus, sa o revezi cu placere? de cine te vezi inconjurata acolo? ce iti zic ei?

-ce vise/planuri odata realizate ti-ar aduce multumire?

-care sunt calitatile tale? fa o lista de 100

-care sunt defectele pe care doresti sa le elimini? ce faci pentru asta, concret, zilnic?

-cum stai cu vointa? e moale sau e tare? esti influentabila, impresionabila?

-ce temperament ai?

-care sunt momentele semnificative ale vietii tale, care te-au format? daca viata ta ar fi o poveste clasica, atunci care anume ar fi? dar daca ti-ai scrie tu povestea vietii, cum ar arata?

-tii un jurnal?

-ce te bucura? ce te intristeaza?

-te uiti la stirile dramatice, catastrofice? te afecteaza?

-exista factori stresori in mediul tau? care sunt? cum te intelegi cu vecinii? dar cu prietenii partenerului? dar prietenii tai cu el?

-stai in chirie sau in apartamentul tau? ai credite? platesti rate pentru ceva? pe cati ani?

-cum te revitalizezi cand esti obosita fizic si psihic?

-cum faci fata la agresivitatea ta naturala cand cineva te calca pe nervi cu nesimtire? dar la agresivitatea celor nesimtit? cum reactionezi cand ti se incalca drepturile?

-ai procese? ai avut?

-cum iti incarci forta vitala?

-care e relatia ta cu natura? cu animalele?

-crezi in vreo religie? care?

-cum te percepi? cum te reinventezi? cum ai putea sa privesti totul cu ochi noi, de copil care vede lumea pentru prima oara?

-pe o lista cu 100 de lucruri de facut, fie lucruri pe care le-ai mai facut, fie unele pe care inca nu le-ai incercat, ce ai trece?

-cum te percepi la trup? esti multumita de chipul tau? dantura, surasul, tenul, parul, trupul, sanii tai? de conformatia corporala? care e imaginea ta corporala pe care o ai in minte?

-cum iti exprimi dorintele in relatiile cu altii? dar sentimentele? te simti blocata in exprimarea de sine?

-esti o fire mai atasanta, ori una prea detasata?

-ai nevoie de incurajari, ori nu? ai nevoie de atentie, ori nu-ti pasa de asta?

-familia conteaza pentru tine foarte mult?

-cum faci fatza la o despartire, la o rupere de relatie?

-cum traiesti clipa prezenta? cum iti vezi viitorul? ai incredere ca va fi mai bine? sau esti anxioasa in ce priveste viitorul?

 

Si intrebarile pot continua, cu sutele. Numai dupa ce raspunzi detaliat se poate intelege cam unde s-a adunat stres, cam ce parte a corpului resimte mai tare oboseala, care e dinamica ta, etc.

Dupa ce ai creat aceasta baza, poti intelege exact unde sunt problemele, si poti pune pe foaie niste planuri de bataie.

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sporturile despre care imi vorbeai, le practicasei in copilarie?

 

Copilarie, adolescenta, tinerete, maturitate.

La judo am fost de la 9 ani.

 

 

Cu drag, EA. Da-mi mana.

:friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu drag, EA. Da-mi mana.

:friends:

 

:friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×