Sari la conținut
Forum Roportal
Sub Zero

ACT - Terapia prin acceptare si angajament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pippo, esti vulnerabil atunci cand te exprimi in formulari de genul "universul face si drege".

Adevarul e ca nimeni nu stie ce sunt sincronicitatile, de unde vin, si ce semnificatie au cu adevarat.

Considera ca avem de-a face cu restructurarea realitatii fizice. Este ceva (evident constienta de sine - care face si drege) spre esenta structurii a insasi universului.

 

Nu pot fi formulate prea multe teorii cand avem de-a face cu "constienta de sine" si "restructurarea realitatii fizice". - lucruri evidente, direct experimentabile pentru cine reuseste sa le experimenteze.

 

Alt lucru evident este ca provenienta sincronicitatilor este din exteriorul a ceea ce definim "spatiu-timp", deoarece doar din exteriorul "spatiu-timpului" s-ar putea crea evenimente independente de cauzalitatea "spatiu-timp". Un lucru (de aceasta data teoretic) evident.

 

----------------

 

Astea sunt observatii directe care nu pot fi trecute cu vederea in formularea oricarei teorii. De aici rezulta ca aceasta "constienta de sine"[/b] este in afara a ceea ce numim "spatiu-timp", reusind sa il restructureze dupa propria vointa.

 

Ce alta ipoteza s-ar putea formula tinand cont de aspectele evidentiate?

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Pippo vorbeste de la un capat al panoramei, 5 o clock de la celalalt.

 

[...]

 

5 o clock gandeste asa: [...].

Samd.

 

Chiar nu stiam ce lipseste din peisaj. Tu erai.

Tata Omida, daca tot citesti gandurile mele, zi-mi ce urmeaza sa scriu in postul urmator.

Samd.

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa imi spui in ce sens are legatura postarea ta cu acceptarea?

 

Am mai spus eu acum cateva zile.

Sub umbrela dreptului la exprimarea opiniei cu orice pret, bazaconiile semenilor trebuie sa invatam sa le acceptam.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Afla, draga 5 o`clock, ca si tu te exprimi de parca te-ai afla in posesia Noii Scripturi, in care s-a stabilit totul cu mare exactitate si numai abaterea de la axiomele cuprinse in ea produce dezechilibre.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Practic se poate constata ca abaterea de la aceste axiome ale Noii Scripturi, chiar produce dezechilibre.

De fapt, este o Veche Scriptura. Ca nu s-a inventat astazi.

Dar e mai rar citita - pentru ca adevarul produce teama.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Peste 2000 de ani o sa se rada de Scriptura ta cum rad unii acum de aia veche. Cei care nu vor fi subiect de glume sunt scepticii de azi, asa cum s-a intamplat intotdeauna. Cred ca domnul Univers nu o sa schimbe regula asta.

Dar scepticismul si incertitudinea sunt riscante, nu? Pericol mare de psihoza, cumva?

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal, putin imi pasa in acest moment de discutiile de peste 2000 de ani. Nu-mi schimb ideile din grija faptului ca ele s-ar putea sa nu fie aprobate peste 2 milenii.

Nu scepticismul si incertitudinea sunt riscante. Frica. Teama de a privi adevarul in fata. Si cand spun adevar ma refer si la lucrurile placute si la cele neplacute. Ca numai cele neplacute ne creeaza spaima.

Si existenta ei poate fi negata si ascunsa lejer sub umbrela asa zisului scepticism sau incertitudinii.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×