Sari la conținut
Forum Roportal
Sub Zero

ACT - Terapia prin acceptare si angajament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pippo, Universul nu cunoaste termenul de bun sau rau.

In schimb il cunoaste, mie mi-o demonstreaza constant. In problemele necesare dezvoltarii de sine, lucrurile in jur se aranjeaza de la sine, chiar si fara sa o cer, unele pur si simplu ca prin "miracol" mi se aseaza in fatza - se potrivesc lucrurile, iar altele sub forma de indicatii sub forma de sincronicitati pe care daca le urmez, descopar lucruri esentiale, necesare unui anumit pas, pentru care poate as fi "sapat" mult si bine pana sa le gasesc.

 

Voi ati acceptat pe nerasuflate teoria 'The Secret'.

E complet diferit ce am spus aici fatza de 'The Secret'.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca pana ajunge omul la acceptarea asta trebuie sa i se serveasca niste lectii dure. In urma lectiilor, in functie de cum l-au crescut parintii, fie va claca, fie va evolua.

Fara calire nu exista acceptare? Adica trebuie musai sa treci prin iad ca sa poti ajunge la acceptare, nu poti sa eviti sa treci prin iad? Sau, macar, sa te protejezi pe cat posibil de iadul de care ai parte? Si sa faci asta folosindu-te de intelepciune? Da, chiar si copiil fiind, cand n-ai incotro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pippo, asta e perceptia ta, nu a Universului.

DOAR Perceptia mea (?!) in care universul "se da peste cap" si pune in fatza ce este nevoie cand este nevoie impotriva probabilitatilor de noroc, indicand in mod sincronic "fa asta", "fa aia", "nu fa asta", "nu fa aia"..., oricum misto perceptie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Universul nu este nepasator sau pasator, doar exista.

Ai dreptate, universul e neutru. Altceva am vrut eu sa scot in evidenta cand am spus ca-i nepasator, am vrut sa spun ca nu cred in teoria aia care sustine ca atunci cand iti doresti ceva toate fortele universului vor conspira impreuna cu tine pt. a contribui la realizarea dorintei tale. Universul ramane rece la dorintele si vrerile tale.

 

Ai nevoie de rasplata sau de pedeapsa?

In general - daca nu unanimitate - rasplata o vrem pentru noi si pedeapsa pentru altii. De asta 'avem nevoie' de inevitabilul Dumnezeu, care sa ne invie capra simultan cu uciderea caprei vecinului.

Nu cred in efectul de bumerang, am mai spus-o.

Asta este natura umana, de-aia suntem mai evoluati decat gastele care probabil nu se intreaba 'de ce'.

Lipsa Ergo Sum-ului e o dovada de primitivism, de hedonism, lipsa constiintei.

Acceptarea nu presupune renuntarea la 'de ce-uri', ci e un pas sine qua non catre aprofundarea lui. Daca esti o fiinta intelectuala (a nu se intelege ca ai absolvit facoltatea), evident.

 

Acceptarea pe care cred ca incerci tu sa o aduci in discutie este o forma de sanatate mintala.

Si cea mai importanta forma de acceptare nu este, conform majoritatii, acceptarea celorlalti - oamenii in general nu se accepta PE EI INSISI.

Cand am spus ca n-are rost sa ne pierdem vremea cu dece-urile, n-am vrut sa las a se intelege ca omul nu tb. sa cerceteze unde a gresit, pt. a putea indrepta greseala, ci ca nu trebuie sa-si faca un obicei din a-si pierde timpul numai cu intrebarile, uitand astfel sa treaca la actiune.

Si, da, nu la acceptarea oamenilor m-am gandit cand am deschis topicul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Realitatea din jur se modeleaza astfel incat sa-ti favorizeze obtinerea a ceea ce ai nevoie pentru propria dezvoltare personala, si nu a ceea ce vrei, orice ar fi. Poti obtine multe lucruri din jur dar doar pentru propria dezvoltare personala. Si daca te rogi pentru asta (care este de fapt si rugaciunea "Tatal nostru" si mantuirea), vei primi neintarziat raspunsuri, deoarece universul te va favoriza in scopul de indreptare personala, iar diverse lucruri care sa-ti favorizeze dezvoltarea si indreptarea de sine se vor aranja de la sine in jurul tau, universul va face diferite aranjamente de la sine pentru tine. Chiar si ACUM ai la indemana posibilitati de indreptare personala, chiar daca nu le observi, sunt multe pe care nu le observam datorita lipsei de experienta in cautarea lor. Daca te folosesti de ele indreptandu-te pe tine insati si ceri si mai mult, universul iti va da si mai mult. Toate bogatiile lumii sunt secundare pe langa indreptarea de sine, si totodata le poti avea daca este necesar pentru indreptarea ta personala. Daca pentru indreptarea ta ar fi necesara o vila de exemplu, universul ti-ar pune-o imediat la dispozitie de unde si cum nici nu te astepti (desi oferta poate veni si din tabara adversa :) ). Dar daca nu o face, probabil nu este necesar. Dar am intrat in alte lucruri.

Fiecare poate modela realitatea sa dupa propriile puteri limitate, dar cam atat, dusu-s-au vremurile alea in care credeam ca universul te favorizeaza daca esti bun sau daca faci lucuri bune. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acceptam lucurile ce nu pot fi schimbate acum sau deloc, ne zbatem sa schimbam ceea ce putem schimba si mergem mai departe. N-avem incotro!

Voi ce ziceti?

 

Unii n-au nici cea mai vaga idee ce poate sau ce nu poate fi schimbat in viata, si se trezesc la o varsta in care-si pun intrebarea: :de cum am devenit un ratat?"

Si nu putini sunt cei care nu au simtul realitatii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dusu-s-au vremurile alea in care credeam ca universul te favorizeaza daca esti bun sau daca faci lucuri bune.

Mi-e mie chiar demonstrata chestia asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×