Sari la conținut
Forum Roportal
Sub Zero

ACT - Terapia prin acceptare si angajament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ti-am cerut sa faci vreo comparatie, tu ai facut-o. Io zic ca n-ar fi trebuit sa ne doara capu' de defectele altora, ci sa le analizam si sa le indreptam pe-ale noastre.

Poate ca unele natii cel putin se simt indreptatite, pe cand noi...

Tu m-ai determinat sa fac comparatia, pt. ca ai spus romani, nu oameni :D

Da, grija curtii noastre e mai importanta decat uitatul peste gard, asta e si parerea mea si nu o spun referindu-ma la romani, ci la oameni, in general.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa fac o comparatie intre cat de orgoliosi sunt romanii si cat de orgoliosi sunt cei care apartin altor natii, cunosc prea putini straini, insa ma hazardez sa sustin ca totate natiile pacatuiesc la capitolul asta (mai putini asiaticii, cred eu), nu stiu daca romani detin suprematia pacatului.

 

 

Nu ti-am cerut sa faci vreo comparatie, tu ai facut-o. Io zic ca n-ar fi trebuit sa ne doara capu' de defectele altora, ci sa le analizam si sa le indreptam pe-ale noastre.

Poate ca unele natii cel putin se simt indreptatite, pe cand noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati facut voi vreun studiu pe populatia din Germania? :D

 

Eu te-as contrazice, unstoppable, germanii sunt mult mai saritori decat multi dintre romanasii nostri. Mi-a povestit un vecin care a lucrat o vreme in Germania ca acolo daca cineva vede un om cazut pe strada suna imediat la Urgenta. Si in Romania suna ... dupa ce a decedat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

germanii sunt destepti, dar stau prost la capitolul "omenie".

Nu cred ca sunt destepti, cred ca educatia lor le impune de sute de ani constiinciozitate si rigoare.

Noi suntem mai imprumutatul de zahar de la vecinul, ne mai justificam controlorilor de pe autobuz ca nu mergem decat doua statii - nu are rost sa platim, mai daramam un zid prin apartament ca sa ne facem un bar in cocheta noastra locuinta, mai scuipam niste seminte pe jos si dam flegme, lasam colega incompetenta sa castige si ea o paine - noi suntem 'omenosi'.

Aia sunt mai ai dracului asa...de-aia au ajuns la 15 ani dupa WWII unde vom fi noi inainte de WWIX.

 

Romanii sunt mici copii pe langa nemti.

Pai da, ca aia sunt adulti.

Noi inca ne mai jucam la groapa cu nisip.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:rot"

 

Tu vorbesti de "omenia interna", nu de cea externa. :D

Tu vorbeai de neomenia germanilor, eu vorbeam de omenia germanilor in comparatie cu omenia romanilor, a majoritatii romanilor. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbeai de neomenia germanilor, eu vorbeam de omenia germanilor in comparatie cu omenia romanilor, a majoritatii romanilor. :tease:

 

 

Iar eu iti ziceam ca omenia lor tine pana la granitele Germaniei. :tease:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu iti ziceam ca omenia lor tine pana la granitele Germaniei. :tease:

Posibil, nu te contrazic, numai ca omenia lor se revarsa si asupra celora care le-au trecut granitele, ci nu s-au nascut acolo. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×