Sari la conținut
Forum Roportal
Sub Zero

ACT - Terapia prin acceptare si angajament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toate bune si frumoase, dar... nu ca as vrea sa te trollez, insa te-ai gandit vreodata ca motivul pentru care esti atat de "neacceptat" e tocmai faptul ca pari fals ? Sustii aici acceptarea, iubirea intre oameni, dar in acelasi timp parca intepi prin picaturi, faci paranteze in care iti lasi orgoliul sa se autovictimizeze nitel. Nu zic cu rea intentie, zic doar ce vad.

 

Fara suparare, nu cred ca accepti atat de multe pe cat vrei sa crezi/credem.

 

Stiu la ce te referi. Acele paranteze sunt ironii si autoironii.

 

Pe de alta parte, am mai constatat si o invidie imensa fata de mine, pentru ca mereu in viata am fost atacat fara sa fac nimic nimanui. Iar riposta mea a fost socotita drept agresivitate.

 

Inteligenta mea a fost vizibila colegilor si profesorilor inca din clasa a 5-a. De ce? Am fost in cea mai buna clasa din judetul meu, luau premiul 1 vreo 35 din 40,, restul premiul II). Din acea clasa au plecat olimpicii si geniile din judetul meu la cel mai bun liceu din judet, cele mai bune facultati din tara mai apoi, cele mai bune cariere, etc.

 

Ok. Am observat deci de mic invidia, raca, resentimentele, atacurile. In clasa asta am avut relatii ok doar cu cei la fel de inteligenti ca mine.Ei nu aveau de ce sa ma invidieze. Cei care aveau un complex de inferioritate insa ma urau de moarte, faceau tot posibilul ca sa ma contreze, injoseasca, provoace.

 

Am observat schema asta si la liceu, si la cele 3 facultati ale mele. Si in cariera, cu colegii de munca.

 

E imposibil sa intru intr=o camera, si sa nu starnesc empatia si rezonanta celor inteligenti si altruisti, si ura viperina a celor invidiosi.

Sunt mancat eu cu alde din astea.

Imi placea si mie mai demult sa ripostez.Inflamarea a fost un joc in care m-am explorat si m-am descoperit uimit. Acum stiu cine sunt si cine sunt ei, invidiosii.Stiu si cine sunt cei pe care pot conta. Cunosc enorm de multe despre natura umana, ceea ce ma ajuta sa fiu un psiholog atent la finele mecanisme psihice/emotionale umane.

 

Numai in pomul cu roade se da cu pietre, zice un proverb.

Byron spunea ca poti recunoaste omul dotat dupa ura pe care o starneste imediat in orice mediu nou ajunge.

 

Studiind problemele copilului dotat (Recomand Misdiagnosis and dual diagnoses of gifted children and adults, de Webb/Amend, e exceptionala, dar nu o veti gasi usor,eu a trebuit sa mi-o comand de pe Amazon), am descoperit ca nu numai eu ma confrunt cu aceste mizerii, ci si alti copii dotati, actualmente adulti dotati intelectual/emotional.

 

Orgoliu? Da, am. El m-a ajutat sa supravietuiesc in fata urii invidiosilor.Il scot la iveala ca mecanism defensiv.Sper ca peste o vreme sa am o armura emotionala/empowerment mai buna, si sa nu mai am nevoie de el nici macar in fata invidiosilor. Am facut progrese in asta.Cand voi reusi sa nu mai am nevoie de orgoliu in fata lor,voi fi un sfant, un intelept sau un psiholog descoperitor de o noua terapie pe plan mondial.

 

In fata celor buni,generosi,altruisti, intelegatori, empatici,compasionanti, nu am nevoie de orgoliu. Acolo sunt eu insumi,cald si rezonant. Interesant,nu?

Editat de Nemo!
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Listeaza-mi ritualurile si dogmele.

Desi, admiterea existentei unei divinitati este o conditie obligatorie pentru a defini o religie.

Ar trebui intrunite toate conditiile pentru a admite o religie.

 

 

Five, in mod normal ar fi trebuit intr-adevar existenta unei divinitati, cum spui tu, doar ca cei care au intocmit tabelul au facut-o cu buna stiinta si cu acordul Organizatiei.

Credinta nestramutata a ateilor ca nu exista Puterea Divina si nicio alta forma supranaturala, lupta lor necontenita si neobosita pentru a arata si demonstra lumii ca doar stiinta e mai presus de toate,

i-au transformat in credinciosi.

Ateii din Organizatie, dupa cate tin io minte, poarte semne distincte: Insigne, emblema, diferite accesorii, prin care tradeaza credinta lor.

Au intruniri regulate iar dogma lor nu ma intereseaza deloc. Acu' imi pare rau ca nu iti pot oferii mai multe detalii, dar cert e caci ei au acceptat includerea lor in lista.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu zici ca stii mai bine, asa o fi. Doar sa nu fie una din acele iluzii in care crezi ca ai dat de comoara de la radacina, cand de fapt nu ai sapat decat in jur...

 

Orgoliul, intepaturile, nu sunt utile cu nimeni. Tocmai ca invidiosii iti vor sari in carca mai tare, tu te vei destabiliza (ca doar esti unul contra multi) si uite asa o patesti. Pe langa o haita de caini se trece usor... in liniste. Cat timp ai nevoie de mecanismul asta defensiv, nu ai acceptat toate cele care ti s-au intamplat. Daca le accepti, atunci parerea celorlalti nu conteaza. Nu trebuie sa fii zen, nimeni nu e zen, se poate accepta ca te enervezi odata, de doua ori cand esti inconjurat, dar tu intri cu aceste "intepaturi" inca de la inceputul discutiei, si asta cred ca ii jigneste pe ceilalti. Te-ai gandit ca poate si ei sunt ca tine ? Ca poate ei inteapta din acelasi motiv pentru care intepi si tu ? Daca ei nu se pot abtine, atunci tu care esti un fin psiholog ar trebui sa-i intelegi si sa rezolvi mai intai la tine aceasta problema. Problema care te bantuie, fara suparare.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, am mai constatat si o invidie imensa fata de mine, pentru ca mereu in viata am fost atacat fara sa fac nimic nimanui. Iar riposta mea a fost socotita drept agresivitate.

 

 

 

Kosmotro, iarasi calci in darkside ? :nea:

 

Mie nu-mi este rusine sa recunosc ca uneori sunt ticalos, si faptul ca unii cateodata imi amintesc acest lucru ma bucura pe deplin, ma ajuta sa-mi revin si sa-mi pastrez traiectoria pe care o doresc.

 

Nu vreau sa ma cert cu tine, sub nicio forma, vorbesc serios. :yes:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu zici ca stii mai bine, asa o fi. Doar sa nu fie una din acele iluzii in care crezi ca ai dat de comoara de la radacina, cand de fapt nu ai sapat decat in jur...

 

Orgoliul, intepaturile, nu sunt utile cu nimeni. Tocmai ca invidiosii iti vor sari in carca mai tare, tu te vei destabiliza (ca doar esti unul contra multi) si uite asa o patesti. Pe langa o haita de caini se trece usor... in liniste. Cat timp ai nevoie de mecanismul asta defensiv, nu ai acceptat toate cele care ti s-au intamplat. Daca le accepti, atunci parerea celorlalti nu conteaza. Nu trebuie sa fii zen, nimeni nu e zen, se poate accepta ca te enervezi odata, de doua ori cand esti inconjurat, dar tu intri cu aceste "intepaturi" inca de la inceputul discutiei, si asta cred ca ii jigneste pe ceilalti. Te-ai gandit ca poate si ei sunt ca tine ? Ca poate ei inteapta din acelasi motiv pentru care intepi si tu ?

 

Tu te referi mai sus la oamenii ok, care mai au si intepaturi pentru ca au si lipsuri in evoluare, de inteles pentru ca sunt inca pe cale,insa nu sunt rau intentionati.

 

Eu fac distinctie intre cei de sus si invidiosi. Intepaturile mele sunt pentru invidiosi.

 

Tu, Rennaissance,nu esti invidios. E firesc, pentru ca esti la nivelul meu. Nu ai complexe de inferioritate fata de mine, ceea ce e super. Putem comunica lesne, netulburat de biasari.

 

Dar oare tu intelegi ca invidiosii sunt altfel,sunt ca o alta rasa umana? Le intelegi tu psihologia cu adevarat?Cum ai putea cand tu insuti esti un copil cu sindromul copilului dotat intelectual/emotional ca mine?

 

Cred ca tu nu intelegi ca sunt dur cu indiviosii agresivi si intelegator cu omul ok, dar care are si imperfectiuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ateii din Organizatie, dupa cate tin io minte, poarte semne distincte: Insigne, emblema, diferite accesorii, prin care tradeaza credinta lor.

Au intruniri regulate iar dogma lor nu ma intereseaza deloc. Acu' imi pare rau ca nu iti pot oferii mai multe detalii, dar cert e caci ei au acceptat includerea lor in lista.

 

 

E prima data cand aud ca ateii au o organizatie cu insigne, embleme, dogme si alte accesorii dogmatice .

Faptul ca o mana de indivizi au comportament scelerat, nu transforma ateismul in religie.

Prin silogism atunci si Ku Klux Klanul este religie, nazismul si comunismul la fel ( ca doar aveau si ei simboluri, embleme, concepte ).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kosmotro, iarasi calci in darkside ? :nea:

 

Mie nu-mi este rusine sa recunosc ca uneori sunt ticalos, si faptul ca unii cateodata imi amintesc acest lucru ma bucura pe deplin, ma ajuta sa-mi revin si sa-mi pastrez traiectoria pe care o doresc.

 

Nu vreau sa ma cert cu tine, sub nicio forma, vorbesc serios. :yes:

 

 

Si eu am facut ticalosenii, josnicii cateodata. Nu sunt deloc mandru de ele insa.

Poate ca ma ajuta azi sa ma cunosc mai bine,si sa fiu mai intelegator cu altii (cu cei buni,dar imperfecti).

 

Fata de ticalosi nu am empatie. Accept ca o persoana a ales calea ticaloseniei,ca e dreptul ei sa nu se schimbe. Dar atitudinea/ideile/emotiile sale imi repugna, si nu le accept.

 

Am avut si eu atitudini de ticalos mai demult,dar ticalos ca alegere constienta nu am fost.

Am epurat aceste atitudini.De asta sunt mandru, in schimb.

 

Imi pastrez empatia pentru cei ok, dar imperfecti,ca mine.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, pot intelege, dar oare nu e pacat sa te molipsesti cu starile astea doar pentru ca ei te indeamna la asta ? Fiind acid practic te lasi condus in capcana lor desi nu-ti dai seama tot timpul, mai ales cand te roade ura... (e o forma de ura totusi, orice ai spune). Pana la urma nimeni nu se mai cearta cu acei oameni "invidiosi" cum te certi tu ... poate ei doar raspund la o atitudine a ta. Eu sincer iti spun, oricat ai cauta, oricat ai intelege, pana nu renunti la acest orgoliu o sa fie foarte greu... pana nu lasi in urma toate pe care viata ti le-a facut, nu vei fi liber. Nu ti-ar placea sa nu dai doua parale pe ce zic invidiosii ? Sa fii calm si lucid la orice actiune a lor ?

 

Daca esti agresiv sau ironic cu ei, practic nu schimbi nimic, doar agravezi. Si e pacat sa ne certam fara rost, cum tu singur ai spus. Nu ai de unde sa stii cat de constienti sunt oamenii de calea "ticaloseniei" pe care au ales-o. Niciun om nu alege calea asta liber si constient, ci o alege din nevoie, nevoie perceputa de el. De ce as vrea sa fiu ticalos, daca ma simt bine cinstit ?

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prima data cand aud ca ateii au o organizatie cu insigne, embleme, dogme si alte accesorii dogmatice .

Faptul ca o mana de indivizi au comportament scelerat, nu transforma ateismul in religie.

Prin silogism atunci si Ku Klux Klanul este religie, nazismul si comunismul la fel ( ca doar aveau si ei simboluri, embleme, concepte ).

 

 

La naiba cu ei. N-am nici cea mai vaga idee cat de mare este organizatia, insa ma tem caci sunt mai multi decat o duzina. :pardon:

 

Si eu am facut ticalosenii, josnicii cateodata. Nu sunt deloc mandru de ele insa.

Imi pastrez empatia pentru cei ok, dar imperfecti,ca mine.

 

 

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai dreptate. Simt bine ce zici.

 

Dar poate si tu exagerezi micile mele ironii vesele de astazi, care au fost doar niste aluzii de genul "bate saua sa priceapa iapa".

:)

Analyze this!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×