Sari la conținut
Forum Roportal
Sub Zero

ACT - Terapia prin acceptare si angajament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

rugaciunea "Tatal nostru" dealtfel, e o rugaciune spre mantuire, spre iluminare, spre propria perfectionare - de aici si puterea acestei rugaciuni daca este sincera

Se poate substitui Tatal cu Mama Noastra sau e musai sa fie Tatal ? :lol:

Mantuire de ce anume ?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...].. "daca faci lucruri bune" se refera la lucrurile bune asa cum le vad oamenii, adica exact sensul la care s-a referit Fiero, iar "acel lucru sa fie bun" este in sens absolut, de absolut corect, dupa cum continua afirmatia care explica in ce sens e bun, "in mod absolut (din perspectiva universului)".

 

Pippo, cand facem o apreciere , ne raportam la ceva - pentru clarificare, sa o numim unitate standard. ( aprecierile calitative, fiind subiective, se fac prin comparatie )

 

 

La ce se raporteaza universul cand considera/apreciaza el ca un lucru este bun in sens absolut sau nu?!

La ce se raporteaza oamenii, cand fac aceeasi apreciere?

Cumva ne spui ca universul este precum un djinn, care ajuta numai pe fericitii decriptori ( printre care te afli si tu, dupa cum subtil ne sugerezi ) ai codului lampii magice ?

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cumva ne spui ca universul este precum un djinn, care ajuta numai pe fericitii decriptori ( printre care te afli si tu, dupa cum subtil ne sugerezi ) ai codului lampii magice ?

Nu intru in discutia bine/rau.

Sugerez ceea ce observ. Universul pare sa fie constienta de sine dotat cu ratiune si vointa, precum omul este constienta de sine dotat cu ratiune si vointa. Altfel nu vad cum s-ar explica actiunile inteligente si cu vointa proprie ale universului.

 

Pe de alta parte, se pare ca actiunile universului provin din afara cauzalitatii materiei fizice, deoarece evenimentele sunt rupte de cauzalitate. Sunt evenimente lipsite de sens fizic cauzal - ceea ce se observa ca "intamplare" - dar "intamplare" impotriva probabilitatilor.

 

Subiectul nu este de 2 lei, si nici de facut misto. Totodata, DA, vorbim de o constienta de sine a universului, capabil sa considere "binele" si "raul", capabil de comunicare cu fiecare individ in parte, sub anumite forme, dar comunicare, precum si noi (fiind doua constiente de sine, individualitati) acum comunicam.

 

Pippo, cand facem o apreciere , ne raportam la ceva - pentru clarificare, sa o numim unitate standard. ( aprecierile calitative, fiind subiective, se fac prin comparatie )

Te poti raporta la tine insuti.

 

La ce se raporteaza universul cand considera/apreciaza el ca un lucru este bun in sens absolut sau nu?!

La el insusi.

 

La ce se raporteaza oamenii, cand fac aceeasi apreciere?

La ei insisi.

 

 

 

Fiecare vede binele si raul in functie de ce este el insusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te poti raporta la tine insuti.

 

La el insusi.

 

La ei insisi.

 

 

Fiecare vede binele si raul in functie de ce este el insusi.

 

Nu raspunzi la intrebari.

Si incerci o filozofeala timida. Este primejdios.

Filozofeala, in momentul in care abrambureste doar niste cuvinte, este o reteta sigura a delirului. Neexplicand nimic, nu face decat sa adanceasca frica "bazala" cu care ne nastem. Iar frica paroxistica duce la psihoza.

Existentiala. Na, ca sa filozofez si eu, ca se poarta.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu raspunzi la intrebari.

Si incerci o filozofeala timida. Este primejdios.

"Binele" nu este o unitate de masura independenta de constienta de sine pe care sa o poti numi "standard". Este un concept de margine, nu de esenta al lucrurilor, care are deci in spate o intreaga schema plina de factori spre esenta a ceea ce este de fapt. "Binele absolut" este binele in conceptia Universului - daca universul este si constienta de sine, asa cum "binele" este binele din conceptia noastra. Iar binele este diferit de la un om la altul datorita faptului ca factorii ce creaza conceptul de bine sunt diferiti de la o constienta de sine la alta. "Binele" este definit de mai multi factori. Cand spui "asta este bine", in interiorul tau acea idee de "bine" depinde de alte lucruri, mai exact de lucrurile din care esti constituit, care alcatuiesc fiinta ta de la exterior spre esenta.

Ti-am raspuns cat de exact posibil in putine cuvinte. Pentru a raspunde mai exact ar trebui sa detaliez un topic intreg.

Dar daca ai sta pe ganduri in loc sa scrii rapid ce ai pe limba, ai intelege si singur.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Binele absolut" este binele in conceptia Universului - daca universul este si constienta de sine, asa cum "binele" este binele din conceptia noastra.

 

Cum cunosti tu care este conceptia universului?

Nu-mi spune ca tu si universul purtati lungi conversatii spiritualizante, iarna, langa flacarile jucause din camin.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum cunosti tu care este conceptia universului?

De exemplu gravitatia este o conceptie a universului.

 

Nu-mi spune ca tu si universul purtati lungi conversatii spiritualizante, iarna, langa flacarile jucause din camin.

Ce simpatic! :) Nu esti foarte departe de adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu raspunzi la intrebare.

Am inteles. Nu ai cum.

Ti-am dat un exemplu, cum sa identifici conceptiile universului. La fel cum stiinta moderna identifica "legile", dar fara limitele impuse de principiile stiintei moderne. Sunt foarte multe "legi" existente, legaturi intre lucruri la suprafata. Si totodata complexitatea provine din simplitate, din foarte putine legi esentiale (sau universale).

 

Daca te referi la conceptiile universului atunci cand se exprima ca persoana (constienta de sine cu ratiune si vointa) - despre lucrul asta stiu foarte putin, si eu ma minunez de fiecare data cand se petrec sincronicitatile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma minunez de fiecare data cand se petrec sincronicitatile.

 

Jung a studiat sincronicitatile, deci ele tin de aria psihologiei.

Tot ce influenteaza psihicul uman tine de aria psihologiei.

 

Tot ce tine de gandire, emotii, tot ceea ce schimba ceva in psihicul uman tine de aria psihologiei, poate si trebuie sa fie studiat.

De aceea exista si psihologie transpersonala, jungiana, holistica.

 

Pippo vorbeste de la un capat al panoramei, 5 o clock de la celalalt.

Pentru unul sincronicitatile sunt o realitate, pentru celalalt sunt delusion.

 

Eu ii inteleg pe ambii. Inainte de a da de sincronicitati, ziceam ca e aberatie. Cand au inceput sa mi se intample mie, mi-am dat seama ca e o realitate, si trebuie studiata.

 

Pippo, esti vulnerabil atunci cand te exprimi in formulari de genul "universul face si drege".

Adevarul e ca nimeni nu stie ce sunt sincronicitatile, de unde vin, si ce semnificatie au cu adevarat. Ca exista ipoteze care incearca o explicatie, da, dar nu avem garantia ca ne-am apropiat de adevar.

 

Daca te-ai exprima din punct de vedere jungian-transpersonal in privinta sincronicitatilor, atunci nu ar mai exista amnbiguitati.

Insa e dreptul tau sa te exprimi cum vrei, si simt ca esti imbibat de viziunea ta.

Cand Coelho spune ca "universul conspira pentru realizarea dorintelor tale daca stii ce vrei si iti doresti puternic" atunci el merge pe aceasta viziune spirituala. Dar interesant ca ea e alunecoasa, si unii derapeaza si intra in universul schizofreniei, care isi inghite hulpav curiosii.

 

Pentru a pastra calea regala e nevoie de echilibru si intelepciune si autoanaliza.

 

 

 

Daca te referi la conceptiile universului atunci cand se exprima ca persoana (constienta de sine cu ratiune si vointa) - despre lucrul asta stiu foarte putin,

 

Aici e aici. Asta nu intelege 5 o clock. Si e greu de inteles pentru orice om de stiinta ori psiholog jungian.

Einstein insusi a zis ca e depasit, si ca in fata lui Dumnezeu care a creat universul nu poate avea decat un sentiment de umilinta si admiratie, coplesire, deschidere spre maretie, ceea ce Rudolf Otto incerca sa circumscrie in aria semantica a cuvantului "numinos".

 

5 o clock gandeste asa: universul fie este materie neinsufletita, fie se exprima ca si cum ar avea o constiinta, viziune teleologica, ratiune si vointa.

Pentru el ultima varianta este dovada de gandire delusionala, delir.

 

Insa il provoc la o tema de gandire: daca universul este un joc video al lui Dumnezeu? Atunci el ar parea ghidat de un scop prezent in toate, caci tocmai asta e farmecul jocului video: Dumnezeu se joaca cu oamenii prin sincronicitati si altele.

Atunci ar putea sa il inteleaga pe Pippo?

Daca acesta s-ar exprima ca un programator de jocuri video: sincronicitati egal shortcuts. Puterile pe care cred ca le au schizofrenii- god mode. Univers- Lume virtuala. Samd.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×