Sari la conținut
Forum Roportal
Sanseverina

Pur si simplu nu mai pot

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti plictisita, nebagata in seama si ai nevoie de sex.

 

subscriu :o:

 

@ Sanseverina: ai dreptate, lumea e asa cum ai descris-o. Si eu vad la fel lucrurile, ca tine. Doar ca am invatat sa nu imi mai bat capul, am invatat sa ma bucur de lucrurile marunte. Am invatat sa ma ecranez.

 

 

no, poate fata are vreo 20 de ani si n-are chef sa se blazeze, vrea sa iubeasca.

 

da...sa intre mai adanc in depresie....

 

sa se-nvete cu greul si sa nu mai intre in depresie pt orice rahat.

 

te trezesti dimineata sanatos ? da ? restul tine de tine, n-ai nici un motiv sa nu imburzi lumea.

 

cine drac i-a mintit sa viata e usoara si primesti tot ce vrei doar clipind ?

 

Sau poate ca Sanseverina vrea doar o iubire autentica, altruista, nu iubire falsa, egoista, care isi satisface nevoile prin celalalt.

 

da, asta vrea si e dezamagita de citi broscoi i se arata.

ei, asta e, toti trecem pe-acolo, pina la fat-frumos.

 

asa ca sa-si revina, ca daca o gaseste fat-frumos in depresie alege alta Ileana.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt goala pe dinauntru, pur si simplu m-am saturat de viata, de tot ce inseamna ea.

Daca nu ai increderea ca mai sunt oameni profunzi pe lumea asta, cunosti prea putine si risti muult prea putine.

Nu ai cum sa gasesti in oameni ceva in care nu mai crezi. Tu ii acuzi pe ei de ignoranta, dar un singur om e un univers. Nu poate fi oricine descoperit cu 2 aruncaturi de ochi si prejudecata.

Da, se intampla multe lucruri pe lumea asta si mereu s-au intamplat.

Tu decizi cine esti si cat risti.

Ca oameni sunt pe pamant, cate stele pe cer noaptea.

Editat de stupid_me
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrii frumos si ingrijit. Nu esti o fiinta superficiala, ci una tanara. Inclusiv faptul ca iti pui intrebari e semn de inteligenta. Bucura-te de tineretea ta. De sansele tale. De visele tale.

Ai nevoie de atentie, noi ti-o acordam. Dar sa nu crezi ca-i pasa cuiva de aici cu adevarat de problemele tale. Nu aici. Esti un strain ce scrie frumusel despre idei frumoase. Iar noi scriem despre ale noastre.

Majoritatea suntem niste inadaptati ai societatii curente. Majoritatea suntem sictiriti de lumea in care traim. Din pacate alta nu exista, decat poate in mintile si gandurile noastre. Eu le hranesc citind, ori facand lucrurile care ma bucura.

Am observat ca te referi la oamenii din societatea actuala ca la niste fiinte degenerate, ca si cum inainte am fi simtit mai intens, ori am fi trait intr-o lume a ideilor, hranindu-ne doar cu dragoste si idealuri inalte. De ce crezi asta?

Am observat ca tind sa cred ca in trecut oamenii erau mai puri (daca nu mai puri, macar mai autentici) in gandire si in simtire si un argument pe care ti l-as putea da, in acest sens, este faptul ca literatura de astazi nu se ridica la nivelul scrierilor din trecut (nu-l reneg pe M. Cartarescu, dimpotriva, insa, cred ca scrierile lui Camil Petrescu sunt cu mult mai valoroase). Mi-ar placea sa apara macar un nou Nichita Stanescu, insa, tocmai asta e problema, socieatea prezentului nu mai formeaza astfel de oameni. Probabil tehnologia atat de accesibila a oferit iluzia implinirii pentru multi (suntem din ce in ce mai conectati si din ce in ce mai strani unul de altul), iar dezvantajul e ca in felul acesta oamenii si-au solutionat problema existentei prea usor si superficial. Unii au 200 de prieteni pe facebook si niciunul in realitate. In loc de complimente sincere primesti un like. Cum sa inlocuiasca un click un zambet de apreciere venit din inima?

E un leitmotiv al evolutiei umanitatii, (exceptie facand evul mediu) perioadele prezente le sunt inferioare perioadelor trecute. Renascentistii isi stabilisera ca ideal lumea antica, modernistii la fel erau inclinati catre mit, simtire pura, patos, Eminescu canta domnitori din istoria indepartata s.a.m.d.

 

Da, dar gandul "eu nu pot sa traiesc in aceasta lume infecta" apare in momentul in care vede ca de fapt poate sa traiasca in aceasta lume. Ca se trezeste in fiecare dimineata tot aici. Sunt si au fost oameni care de suparare ca sunt neintelesi au facut atac de cord sau infarct miocardic si au murit. Ei chiar nu puteau sa traisca in aceasta lume. Cosmarul sinucigasilor nu consta in cum e lumea din jur. Ei sufera cand isi dau seama ca pot trai in continuare in aceste conditii. Ca de fapt nu sunt fiinte superioare. La fel si povestea indragostitilor "eu nu pot trai fara tine". Si isi pun capat vietii pentru ca nu vor sa accepte ca de fapt pot trai fara fiinta iubita, nu le face capul poc si nici nu se evapora in eter ca nu-i mai pupa ICS. Nu vor sa accepte ca viata sau iubirea lor nu e unica, prefera sa moara decat sa iasa din iluzie ( aici ii dau dreptate lui S.R.) .

Severina, eu zic asa. Traieste-ti viata in continuare, iti doresc o viata frumoasa. Daca este adevarat ce spui tu si ce simti, ori te vei inalta la cer ca fiinta celesta, ori organismul tau va ceda singur, fara sa trebuiasca sa pui tu capat.

Se poate trai cu un suflet gol, se poate umbla printre oameni fara ca ei sa observe ceva. Stiu ca din mesajul postat reiese ca as fi self-centered, dar cred ca dispararea m-a facut sa adopt tonul respectiv. Golul meu afectiv e ca o gaura neagra, absoarbe totul in ea, poate de aceea am dat impresia ca as fi narcisista, infatuata. Am avut o copilarie grea, mama m-a tratat ca pe un lucru de mare pret, dar un lucru. A si marturisit-o "altfel nu pot sa iubesc". Am fost martora violentei animalice, a ipocriziei dusa pana la extrem, a goanei dupa avere si a planurilor de internare la nebuni pentru a obtine o parte mai mare din bunuri, toate acestea in cadrul reprezentat de "familia" mea. Cand apele s-au linistit si am ajuns sa traiesc singura cu mama intr-un apartament, am inceput sa citesc Nichita, Balzac, Arghezi si am ajuns asa.

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o copilarie grea, [...] apele s-au linistit [...] am inceput sa citesc Nichita, Balzac, Arghezi si am ajuns asa.

Imi amintesc de titlul unei carti :"Nu ti-am promis niciodata o gradina cu trandafiri". La un moment dat fiecare dintre noi are aceasta revelatie, dureroasa, greu de asimilat, ca viata nu e doar o gradina de trandafiri.

Fiecare dintre noi avem momente de criza, de reasezare interioara. Probabil treci acum printr-unul din acestea, un moment de chestionare interioara in care iti reconsideri perspectivele si alegerile. Fa-l sa devina o trambulina in trecerea ta in viata catre o alta etapa. Copilaria grea s-a scurs, vei incepe sa iti croiesti viata dupa propria ta vointa, intai mai stangaci, apoi din ce in ce mai hotarat. Apele se vor mai linisti, se vor mai tulbura si iar se vor linisti, asa e viata.

Faptul ca inca nu ai gasit persoane cu care sa poti comunica, cu care sa poti impartasi intimitate emotionala, faptul ca trecutul ti-a fost greu, nu sunt lucruri menite sa impietreasca asa sau sa defineasca in mod obligatoriu viata ta ulterioara. Dupa ce te vei asculta si te vei intelege, capata curaj, actioneaza si fa schimbarile dorite in viata ta. Cauta oamenii potriviti, caci ei exista, poate ca sunt mai rari, dar trebuie doar sa ai rabdare si perseverenta in a-i cauta. Profita de oportunitatile de schimbare din viata ta (bac, facultate), dand vietii tale o noua turnura, in sensul dorit de tine, traieste viata, imblanzeste-o, imprieteneste-te cu ea, vezi ce vor sa-ti comunice momentele de criza. Tu esti deasupra tuturor acestora, jongleaza tu cu ele, nu le lasa sa te copleseasca, sa te inghita.

Mult, mult curaj, decizii bune si sanatoase ! :huggles:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.76 m si 68 kg... Nasol. Pentru inaltimea ta ar fi bun 60 kg. 45 kg e pentru 1.60-1.65 m, in functie de constitutie (densa sau nu).

Tu ori glumesti ori esti atras de oase in sac de piele.

Femeile slabe fac cu mult mai putin sex decat cele normale sau mai plinute.

La 45 de kg este o copila nu o femeie.

Si acuma la subiect.

 

Nu mai pot este o treapta buna in viata unei persoane.

Este punctul in care apare o schimbare, este o rascruce.

Da, poate fi si un punct vulnerabil vital pt cei cu o vitalitate redusa sau dezorientati in viata dar de cele mai multe ori este perioada cand tragi lini si faci revizia trecutului si alegi o cale de urmat.

Detaliile ar putea genera si sfaturi.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ori glumesti ori esti atras de oase in sac de piele.

Femeile slabe fac cu mult mai putin sex decat cele normale sau mai plinute.

La 45 de kg este o copila nu o femeie.

Si acuma la subiect.

 

 

Aiurea! O femeie poate fi normala la 45 de kg, iar alta, la aceeasi greutate, poate fi extrem de slaba, tine de constitutie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×