Sari la conținut
Forum Roportal
crisio

Disparitia plantelor medicinale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Plantele din comert vor fi supuse aprobarilor. Si se vor da pe retete. Plantele medicinale vor trebui sa aiba licenta. Numai o firma din lume are aceasta capacitate. Una f mare, nu o stiu.

Se intentioneaza chiar interzicerea cultivarii fara aprobare. Orice folositor sau nu sa fie interzis, daca nu se aproba.

 

O ABERATIE DE INTENTIE.

 

Asta circula prin media, net.

 

Uite aici o petitie impotriva codex-ului.O poti semna si trimite mai departe asa cum am facut multi dintre noi.Poate ajuta la ceva.

 

http://www.petitieonline.ro/petitie/semnea...-p61682048.html

 

In acest caz noi sintem coditele deciziilor aberante ale unor astfel de indivizi ce interzic si viata daca s-ar putea.

Pe principiul asta ar trebui sa le cerem aprobare sa facem copii, sau sa traim. Zilnic sa le cerem voie. Cam acolo se ajunge.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Plantele din comert vor fi supuse aprobarilor. Si se vor da pe retete. Plantele medicinale vor trebui sa aiba licenta. Numai o firma din lume are aceasta capacitate. Una f mare, nu o stiu.

Se intentioneaza chiar interzicerea cultivarii fara aprobare. Orice folositor sau nu sa fie interzis, daca nu se aproba.

 

O ABERATIE DE INTENTIE.

 

Asta circula prin media, net.

 

 

 

In acest caz noi sintem coditele deciziilor aberante ale unor astfel de indivizi ce interzic si viata daca s-ar putea.

Pe principiul asta ar trebui sa le cerem aprobare sa facem copii, sau sa traim. Zilnic sa le cerem voie. Cam acolo se ajunge.

 

Inca suntem o tara in care plantele medicinale cresc in flora spontana si departe de poluare.Speram ca se va reveni asupra unor astfel de decizii aberante,nu numai in privinta plantelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva ca in intentia celor ce au ajuns sa impuna asta, este cu mult mai mult.

Interzicerea cultivarii a orice fara aprobare. Vitaminele inlocuite numai cu surogate.

Semintele sa fie date anual, numai de la centre spacializate. Deci o dictatura inimaginabila in acest domeniu. M-am si certat cu o persoana pe chestia asta. Uite ca are dreptate.

Deci e in intentia acestor....venali, care vor sa controleze....ABSOLUT TOT.

Si totul in numele unui modernism inteles de ei, pe dos.

Una e sa-i lasi omului posibilitatea de alegere, si alta sa-i impui numai ce vrei tu.

Naturalul nu are cum sa fie inlocuit numai cu sinteticul, decit pe statiile spatiale. Si cei de acolo, vor duce dorul a ceea ce produce planeta gratis.

 

Dar este o speranta. Cei ce trebuie sa aplice asta, sint tinerii de acum, ce sint cu mult mai inteligenti decit respectivii, care au imaginat aceste reguli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu plantele si cu remediile pe care ti le poti prepara singur este putin mai nuantata: ca planta respectiva sa aiba efectul scontat trebuie ca ea sa fie culeasa exact la momentul potrivit, doar o anumita parte din ea, metoda de extractie a substantei active este cruciala si ea, substanta activa pe care o ingurgitati sa fie exact in cantitatea potrivita si, mai ales trebuie sa stii exact si care sunt contraindicatiile plantei respective. Pentru ca, toata lumea ar trebui sa stie ca o planta care face bine la ceva poate face foarte rau la ltceva daca se asociaza si cu o alta afectiune existenta. Iar plantele au si ele reactii adverse, lucru pe care nu il spune nimeni.

Nu este chiar asa simplu: echinceea face bine la raceala! A devenit un loc comun, insa sunt putini cei care stiu ca studiile sunt necalre in ceea ce priveste administrarea ei (fara a fi combinata cu altceva) la copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar problema e ca nu o sa ai de unde culege o spirulina, echinaceea sau sa produci ulei de ficat de rechin sau orice peste. Treaba e ca legea asta care reglementeaza problema plantelor medicinale intra in vigooare din aprilie si se conformeaza unei directive europene, asa ca nu mai e nimic de facut. Sunt convins ca omologarea unui singur produs costa o caruta de bani, asa ca o sa dipara extrem de multe produse de pe piata si alea care raman o sa se scumpeasca de groaza, parca si vad. In concluzie, imi pare rau ca am intrat in UE, ca nu prea vad lucruri bune dupa aderare, din contra, dam mai multi bani decat primim, ne-au interzis si becurile cu incandescenta si acuma si preparatele din plante medicinale, pe langa multe alte neajunsuri pe care nu are rost sa le mai enumar acuma.

 

eu n-am vazut sa dispara nici o planta medicinala si nici un preparat.

 

am intrat recent la naturisti si sunt rafturile pline - incapere dupa incapere. poti gasi ce-ti pofteste inimioara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inca le mai gasesti in magazine .. sper sa nu dispara de tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce se tot vorbeste despre chestia asta, mi se pare o teorie a la "drobul de sare".

 

am primit recent recomandare de la medicul chirurg sa iau creme cicatrizante pe baza de plante (catina, tataneasa, galbenele, sunatoare si ulei de masline) si le-am luat. farmaciile naturiste nu numai ca nu au fost inchise, ba chiar rafturile lor sunt mai mult ca oricand incarcate de produse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×