Sari la conținut
Forum Roportal
S-Sebi

Planete mari cu gravitatie mica

Postări Recomandate

Buna.Ma intrebam daca poate cineva sa ma lamureasca in legatura cu o intrebare.Am citit de curand ca planetele cu 50% mai mari decat Terra au sanse mari sa se transforme in gigante gazoase datorita gravitatiei proprii si este putin probabil sa sustina viata.Sunt curios daca se poate reduce acceleratia gravitationala prin marirea vitezei de rotatie in jurul propriei axe.Astfel s-ar opune o forta centrifuga mai puternica si ar scadea forta rezultanta dintre cele doua.Totusi ceea ce nu stiu este daca o viteza foarte mare de rotatie ar afecta sau nu clima planetei prin crearea unor vanturi foarte puternice sau in vreun alt fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totusi,si Pamantul are o viteza la ecuator de 465 m/s.Daca e uniforma nu se stabilizeaza curentii atmosferici?Adica,noi nu avem vanturi de aceasta valoare sau apropiate.Atmosfera e si ea angrenata in miscarea de rotatie.Dupa incetarea miscarii accelerate,presupunand ca putem mari viteza de rotatie,nu ar reveni in timp la o stare normala atmosferica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar face chinezii bocanci de plumb anti-vant pentru toata omenirea, si ar fi ok. Insa ar fi greu sa discutam in vacarmul ala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit de curand ca planetele cu 50% mai mari decat Terra au sanse mari sa se transforme in gigante gazoase datorita gravitatiei proprii si este putin probabil sa sustina viata.

Gazele din care sunt formate aceste planete se menţin tocmai datorită gravitaţiei mari. La o valoare g asemănătoare Terrei, hidrogenul şi heliul se pierd în spaţiu.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi ceea ce nu stiu este daca o viteza foarte mare de rotatie ar afecta sau nu clima planetei prin crearea unor vanturi foarte puternice sau in vreun alt fel.

 

Vantul nu ia nastere din cauza vitezei de rotatie a planetei, ci datorita diferentei de presiune, in general datorata unei diferente de temperatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×