Sari la conținut
Forum Roportal
crisio

Disparitia plantelor medicinale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati auzit de chestia cu plantele medicinale de la 01.04.2011? Am auzit tot felul de variante. Ba ca dispar, ba ca vor urma acelasi regim de omologare ca medicamentele, ba ca raman plantele medicinale (de exemplu ceaiuri), dar nu si preparatele din ele, ba ca dispar si vitaminele si complexele vitaminice. Stie careva mai multe detalii? Va dati seama, daca se intampla asta, vor fi omologate de catre producatori doar produsele sau, ma rog, plantele care sunt cele mai profitabile pentru vanzare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plantele medicinale nu au nevoie de omologare,au fost folosite de cand lumea si vor fi folosite.

Nimeni nu te impiedica sa ti le culegi singur,nu de pe marginea drumului,a caii ferate sau a zonelor poluate.

Important este sa le cunosti si sa stii cum sa le folosesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam neinspirat titlul topicului. Ma gandeam ca ne semnalezi cumva ca nu stiu cate sute ori mii de specii de plante medicinale sunt pe cale de disparitie. :yawn:

Nu-i nimic, daca nu le mai gasesti in comert, flora Romaniei este ofertanta la capitolul asta . Mai faci si miscare, mai faci si plimbare... :yawn:

 

Nimeni nu te impiedica sa ti le culegi singur...

Acum am cetit ca tot asta ii zisesi si tu. "Sincronicitate"! :blink:

Editat de Sheeva
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei ok, poti sa le culegi si singur dar e o intreaga nebunie .. sunt diverse comprimate, tincturi, creme, alifii, unguente .. e cam greu sa le faci in casa singur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O tinctura sau o pastila nu-ti ofera ca substanta activa nimic in plus fata de planta in stare naturala. In schimb, iti ofera si o cantitate considerabila de excipienti .

Creme folosind principii active poti face lejer daca te ai pe bune cu o doamna farmacista care stie sa faca si altceva decat sa vanda medicamente. :blink:

Editat de Sheeva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, clar, dar na stii cum e lene, lipsa timp, comoditate toate la un loc ... una peste alta nu-mi plac interzicerile de genul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, nici mie, cu atat mai mult cu cat sunt o comoda. :blink:

Sa speram ca nu va fi asa, insa chiar de e sa se intample cum a zis domnul, e bine de stiut ca exista alternativa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vor fi gasite in piete,inclin sa cred ca nu vor controla si interzice vanzarea plantelor medicinale si-n piete.

In orasul meu sunt doi fosti lucratori la Plafar care vand plantele la piata.Sunt foarte ingrijit ambalate si cu instructiuni de folosire pe fiecare pachetel.Eu de-acolo prefer sa le cumpar pe cele care nu se gasesc in zona mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar problema e ca nu o sa ai de unde culege o spirulina, echinaceea sau sa produci ulei de ficat de rechin sau orice peste. Treaba e ca legea asta care reglementeaza problema plantelor medicinale intra in vigooare din aprilie si se conformeaza unei directive europene, asa ca nu mai e nimic de facut. Sunt convins ca omologarea unui singur produs costa o caruta de bani, asa ca o sa dipara extrem de multe produse de pe piata si alea care raman o sa se scumpeasca de groaza, parca si vad. In concluzie, imi pare rau ca am intrat in UE, ca nu prea vad lucruri bune dupa aderare, din contra, dam mai multi bani decat primim, ne-au interzis si becurile cu incandescenta si acuma si preparatele din plante medicinale, pe langa multe alte neajunsuri pe care nu are rost sa le mai enumar acuma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×